notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Az előző részben említést tettem az ún. 3-1-2 meridián tornáról. Sokan kérdeztétek tőlem, hogy mi is pontosan a meridián torna, ezért ebben a cikkben kaptok egy pontos leírást róla.

hirdetes

Az öregség nem egyenlő a betegséggel - 2. rész

Az előző részben említést tettem az ún. 3-1-2 meridián tornáról. Sokan kérdeztétek tőlem, hogy mi is pontosan a meridián torna, ezért ebben a cikkben kaptok egy pontos leírást róla.

Az öregség nem egyenlő a betegséggel - 2. rész

​3-1-2 meridián torna

A torna magyarországi népszerűsítése Dr. Eőry Ajándok professzor Úr nevéhez fűződik. A professzor Úr 1996 óta foglalkozik a rákbetegek alternatív gyógyításának lehetőségével. Jelenleg a Máltai Szeretetszolgálatnál háziorvos.

Kínában sajátította el ezt a gyakorlatsort, ami nem csak egészségünk megőrzésére szolgál, hanem a különböző betegségek eredményes gyógyításában is fontos szerepet játszik.
 

Miben is rejlik gyógyító ereje?

 
A kínai egészségfelfogás az un. akupunktúrás meridiánok létén alapszik.
Egészséges emberben az életenergia akadálytalanul kering, a 12 fő és a két középvonali meridiánban. Betegség állapotában a meridiánban elakad az energia. Ahhoz, hogy az egészséges állapot fenntartható legyen-tudjuk, hogy a biológiailag várható életkor ember esetében 120 év- megfelelő gyakorlással, un. " 3-1- 2" meridián-gyakorlatok végzésével kell, mintegy napi 20-30 percet szánni a saját meridiánjaink szabad energia-áramlásának biztosítására. Hogy milyen gyakorlatok ezek? A "3" arra utal, hogy három meridián-ponton akupresszúráznunk kell magunkat. Az "1" jelentése a hasunkról szól: fekvő vagy álló helyzetben hasi légzést kell naponta végezni. Végül a "2" a lábaink erejének a próbája: fizikai mozgás, akár helyben guggolás végzése is naponta szükséges.

Az öregség nem egyenlő a betegséggel - 2. rész

Első az akupresszúra​


A "3" arra utal, hogy három meridián-ponton akupresszúráznunk kell magunkat.

Erről a három pontról lesz szó a következőkben. A Vastagbél-4 -es pont, a kézfej háti oldalán található, a hüvelyk és mutatóujj kézközépcsontjai találkozása előtt. Ezt a pontot a fej területén lévő problémákra masszírozzuk elsősorban, úgy, hogy a másik kezünk hüvelykujjával nyomjuk, ahogy az ábra mutatja. Napi 3-5 perc masszázs elegendő, ahhoz, hogy ne legyen fej- és torokfájásunk, látás- és hallásproblémánk, allergiás orrfolyás (szénanátha), arc- és homloküreg-gyulladásunk. Ezeken túl, mint a Vastagbél-meridián pontja,hasznos a székrekedés és más vastagbél-problémák megelőzésében, az immunrendszer működésének erősítésében és nem utolsó sorban-mivel a tüdő-működésre is jó hatású- a dohányzásról való leszokás könnyítésében is.


A második, a Szívburok-6 -os pont

Aminek a helye a tenyéroldali csuklóredő közepe felett 3 ujjal, a két hosszú ín között van. Ezt is a másik kéz hüvelykujjával célszerű masszírozni 3-5 percig. A hagyomány szerint, mivel a szívburok "védi a szívet" , ez a pont a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzését szolgálja elsősorban, úgy, hogy naponkénti masszázsával elkerülhető a szívizom-elhalással járó koszorúér szűkület éppúgy mint az érszűkület. Nemcsak az artériák falában lévő simaizom lazításával hat, hanem a hörgőket, azaz a légutakat is tágítja tüdőbetegség, asztma, stb. megelőzésére is. Úgy mondják, hogy minden panaszra jó, ami a rekeszizom felett, a mellkasban jelentkezik. Általános simaizom-lazító hatásánál fogva a hasi szervek görcsoldására (gyomor-, epegörcs, stb.) oldására is jó. Végül, de nem utolsó sorban itt kell szólnom arról a kínai orvosi tételről, hogy a szív a lélek székhelye . Ebből következik az általános nyugtató hatása, hiszen jó álmatlanságra éppúgy, mint olyan neurológiai és pszichiátriai kórképek megelőzésére és gyógyítására is, mint az epilepszia és a depresszió. Előbbi esetben hatását azzal magyarázzák, hogy oldja az agyi epilepsziás gócban az érgörcsöt ezzel szüntetve a roham kialakulását okozó agyi oxigénhiányt. A Szívburok meridián a régiek szerint " a lazítás ellenőre". Ne felejtsünk el tehát lazítani legalább egyszer naponta ennek a pontnak a masszírozásával

hirdetes

A harmadik pontunkat a lábszáron a térdkalács alsó szélétől négyujjnyira, a sípcsont élétől egy hüvelykujjnyira kifelé, oldalra, az ábrán látható helyen találjuk. 

Itt, mint a másik két pont esetében is a szaggatott vonal a meridiánt jelöli, ez esetben a Gyomor-36 -os pontról van szó. A pont, a meridiánja alapján a gyomorral áll elsődleges kapcsolatban, de általánosítva elmondható, hogy minden belső szervünkkel, ami a rekeszizom alatt található. Csak felsorolva: gyomor- és nyombélfekély, reflux-betegség (gyomorsav-túltengés), étvágytalanság, vagy éppen elhízás, húgy- ivarszervi megbetegedések (pl. időskori impotencia-problémák), stb. A szóban forgó gyomor-meridián végigfut a lábon egészen a második lábujjunk körméhez. Ezzel magyarázható, hogy a pont naponkénti 3-5 perces masszírozásával fokozzuk az állóképességünket is, mint mondják, felér egy kocogással. Ez a pont a kínai hagyomány szerint " a hosszú élet pontja ".

Nincs az a kínai család, ahol ne lenne hagyomány ennek a pontnak a megtanítása már gyermekkorban, hiszen az igazi egészségmegőrzést már a gyermekkorban el kell kezdeni. Így elősegíti a gyermekek testi-lelki fejlődését, segíti a szervezet ellenálló-képességének csúcsra járatását (un. "immun-pont" éppúgy, mint a Vastagbél-4). Fokozza a gyomorfal kiürítő irányú mozgását innen van nemcsak a fogyasztó hatása, hanem hányingerszüntető hatású is. Csökkenti, illetve megelőzi a magas vérnyomást. A gyomor-meridián az arcról indul, a látásélesség megtartásában, a szembetegségek megelőzésében is nagy a szerepe. Ha valakinek reggel, a tükör előtt lepedékes a nyelve, ezt a pontot masszírozva a gyomorműködése javulni fog. Jótékony hatású még kismamák tejmennyiség-fokozására is.


Összegezve tehát a felsorolt három pont masszírozása egész testünkre jótékony hatású. 

Az "1" a hasi légzésre utal. A hasi légzés igen fontos az egészség megőrzése szempontjából. Kínaiul belső helyreállítási technika a neve. Lehet kinyújtózva fekvő helyzetben vagy egyenesen ülve is végezni. A köldök alatt középen található pontra vagy inkább tájékra koncentrálunk, melyet kínaiul Qi tengerének hívnak. Kétujjnyira találjuk a köldöktől lefelé és befelé. A Qigong gyakorlók Dantien néven ismerik ezt a helyet, ami fontos belső erőközpont.

hirdetes
 
A gyakorlat kivitelezése során a mellkas nem tágul és a légzésszámot olyan alacsonyra vesszük, hogy az még kényelmes legyen. Ez azt jelenti, hogy eleinte percenként tízszer lélegzünk, majd később ezt a számot 4-5 -re csökkentjük. Mialatt az orrunkon keresztül belélegezzük egyidejűleg elképzeljük, hogy a friss levegő a köldök alatti erőközpontba áramlik. A belégzés alatt a hasizmok lazák, az alhas lassan fújódjék fel. Aztán rövid szünet, majd a levegőt lassan, szájon át kell kifújni. Kilégzéskor a hasizmot húzzuk be, amennyire lehet.
Fontos, hogy a légzést természetes módon végezzük, minden erőltetés nélkül. Az sem baj, ha esetleg a végén álomba szenderülünk. A legfontosabb az, hogy mindennap végezzük, mert ha valami egyszer a szokásunkká válik, az természetes lesz számunkra.
 

Az öregség nem egyenlő a betegséggel - 2. rész

 

De mi az a nagy előny, amiért ezt az egyszerű légzési módot annyira javasoljuk naponta végezni?

A lényeg, hogy kilenc energia-vezeték, un. meridián fut végig az alhason. A gyomor, a lép, a vesék és a máj meridiánjai duplán szimmetrikusan haladnak, míg középen a Befogadó vezeték halad. 

A hasi légzés aktivizálja mind a 9 meridiánt feloldva a test és elme szorongásait. A "2" a lábak tudatos edzésére utaló tornagyakorlatra vonatkozik, mivel két lábunk van.
 
 
Különösen a középkorú és korosodó olvasóinknak ajánljuk a fizikai gyakorlat tudatos végzését. "Legyen naponta legalább egyszer verejtékes a homlokunk!" -tartja a régi mondás. Van, aki a szabad levegőn végezhető futást vagy úszást választja. A kínaiak a szobában végezhető tevékenységként a guggolás és a felállás ismételt végzését ajánlják. Guggoláskor a lábak legyenek vállszélességben, lábfejek párhuzamosan és a karok mellmagasságban előre. A tenyerek leguggoláskor lefele mutatnak, és kilélegzünk, amikor leguggolunk. Belégzéskor egyenesedünk fel, ekkor a tenyerek már felfelé fordulnak, mintegy megmerítve tenyerünkbe a föld-energiát. Legalább harminckét guggolás ajánlott egyszerre, úgy végezve, hogy a sarkunk a földön marad leguggoláskor is.
 
 
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

Bemelegítés

  Minden súlyzós edzés előtt szükséges, módja kardió gépen végzett 5-10 perc laza... Tovább

BMI

Az, hogy valaki túlsúlyos vagy elhízott, a BMI (body mass index vagy testtömeg-index)... Tovább

Tovább a lexikonra