Quinoa
Kétség kívül nem a legnépszerűbb gabonafajták egyike (ami igazából ez egy ál-gabona, mivel közelebbi kapcsolatban áll a céklával és spenóttal, mint a gabonákkal). A Quinoa egy figyelemre méltó kicsi, szemes növény, ami elképesztő dolgokat tesz a szervezeteddel, ha beépíted az étrendedbe.
Fehérjetartalma a legjelentősebb, 12%-18%, míg a rizsé mindössze 7,4%. Nagyon jó választás vegetáriánusok számára is emiatt. A teljes fehérje tartalma azt is jelenti, hogy tele van amino savakkal, vitaminokkal (kálcium, foszfor, vas) és rostokkal.
Összefoglalva, ez a növény rendkívül jó hatással van a szervezetre és az egészségre, ezeken felül segít csökkenteni a szívroham és a magas vérnyomás kockázatát.
Kuszkusz
Az arab konyhából indulva kezdte meg hódító útját ez a vajsárga, a durumbúza szemeinek őrléséből származó, lisztréteggel bevont gabonaféle. A benne található szelén hatékony antioxidáns, amely szerepet játszhat a vérrögök és az erekben létrejövő plakkok kialakulásának megelőzésében. Káliumtartalma szintén a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát csökkentheti, hiszen a vérnyomás és a szívritmus szabályozásában tölt be fontos szerepet.
Elkészítéséhez a boltban beszerzett kuszkuszt vízben kell kifőzni vagy megnedvesítve gőzben puhára párolni. Önmagában is remek köret, fűszerekkel ízesítve vagy párolt zöldségekkel,gyümölcsökkel és olajos magvakkal gazdagítva azonban még finomabb.
Bulgur
A bulgur tört búza. Előfőzött, szárított búzaszemek, melyek különböző méretben kaphatók a rizsszemnyitől az egészen apróra őrölt változatig.
A bulgur gazdagabb rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, mint a rizs vagy a kuszkusz. Glikémiás indexe 46, míg a sima rizsé 70-90 körül van. B-vitamin és vas is van benne jócskán, ezért nagyon sok dietetikus javasolja a fogyasztását.
Köles
A köles a gabonák királya. Az egyetlen gabona, amely teljes értékű fehérjét tartalmaz, és amely lúgosítja a szervezetünket. Mivel kevesebb keményítőt tartalmaz, mint a többi gabonaféle, ezért sokkal könnyebben emészthető.
A köles rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.
Hajdina
A keserűfűfélék családjába tartozó hajdinát lisztes magja miatt tekintik gabonafélének. Amellett, hogy a B-vitaminok egyik leggazdagabb forrása, még számos ásványi anyagot (magnéziumot, krómot, rezet és mangánt) is tartalmaz, így számos szerv és élettani funkció kiegyensúlyozott működésének biztosításáért lehet felelős.
A bélrendszer megfelelő működéséhez rosttartalma, a gyulladások mérsékléséhez és az immunrendszer megfelelő működéséhez pedig esszenciális zsírsavtartalma járulhat hozzá.
Köretként érdemes kipróbálni köménnyel vagy zsályával fűszerezve.