Eljött az ősz, a hűvös, borongós idő. Ilyenkor nincs is jobb, mint otthon, betakarózva egy finom, meleg forralt bort szürcsölgetni. A maximális élvezetért mutatunk Nektek 3 szuper receptet, hogy változatosan elkészíthessétek ezt a finom italt.
Milyen borból készítsünk forralt bort?
Fehér és vörös borból is szoktak készíteni forralt bort, ízlés szerint. 200 évvel ezelőtt a forralt bor eredete a megsavanyodott bor forralással és fűszerekkel való feljavítására vezethető vissza.
Ízléstől, alkalomtól függően válaszd ki, milyen bort használsz fel. Létezik olyan nézet is, mely szerint az igazán rossz borból lehet igazán jó forralt bort készíteni. Bár ez természetesen nem igaz, a gyenge asztali bor felhasználását az a felismerés hívhatta életre, hogy forralva jobban fogyasztható, hiszen az élvezeti értéket az egyéb összetevők is fokozzák. Az erős fűszerek, a szegfűszeg, a fahéj, valamint a cukor amúgy sem hagyja teljes egészében érvényesülni a bor karakterét, így leginkább csak azt javasoljuk, igazán minőségi bort ne pazarolj erre a célra. Forralt bor készítésénél természetesen használhatsz természetes édesítőket is.
A forralt bor előnyei
Gyorsan elkészíthető
Felmelegít
Hatásos influenza ellen
Tele van antioxidánsokkal
A klasszikus forralt bor alapreceptje
1 liter borhoz 8 dkg cukor, 1 rúd fahéj, 5 szegfűszeg és fél citrom.
Fontos, hogy az ízesített bort csak főzd, és ne forrald, hiszen a forráspont elérésével nem csupán az aromákat, de a szesztartalmat is elpárologtatod az italodból. Ne várd meg tehát, amíg bugyogni kezd, forrás előtt vedd le a tűzhelyről.
Ezen túl nincsenek szabályok, csak az ízlés és a fantázia szabja meg, mit és milyen mennyiségben használhatsz fel.
Tehetsz még bele aszalt gyümölcsöket, narancsot, gyömbért, vaníliát, borsot, chilit.
3 szuper forralt bor recept
Gyümölcsös forralt bor
Hozzávalók: fél üveg vörösbor, fél liter szőlőlé, 3 szegfűszeg, 1 rúd fahéj, cukor vagy méz, 1-2 narancs héja, esetleg a leve is. Elkészítés: a bort és a szőlőlevet forrásig hevíted, belerakod a fűszereket és a narancshéjat. Kicsit állni hagyod, majd édesíted, és felöntöd narancslével. Almakarikákkal forrón kínálható.
„Ütős” forralt bor
Hozzávalók: 1 narancs, 1 citrom, 1,5 l vörösbor, 10 db szegfűszeg, 2 rúd fahéj, 1 rúd vanília, 8 db kardamommag, 30 dkg cukor, 2,5 dl rum. Elkészítés: a narancsot és a citromot megmosod és vékony szeletekre vágod. A bort nagy lábasba öntöd, majd beleteszed a fűszereket, a citromot, a narancsot, a cukrot, és felhevíted. A felforralt borhoz öntöd a rumot, majd flambírozod (azaz meggyújtod). Amikor a láng elaludt, azonnal szervírozhatod.
Pikáns forralt bor
Nátha ellen nagyon jó a következő recept, melyet a magyar népi konyha hagyományozott az utókorra.
Hozzávalók: 1 l vörösbor, 8 dkg cukor vagy méz, 1 rúd fahéj, 5 szegfűszeg, 1 teáskanál Erős Pista (vagy egy félbevágott cseresznyepaprika, chili). Elkészítés: a bort és a többi hozzávalót forráspontig hevíted, majd belekarikázod a citromot, és forrón tálalod.