A cukorbetegség 9 jele, amiről senki nem beszél

FO

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Egyre több a cukorbeteg hazánkban is sajnos, így ez a probléma szót érdemel. Vannak viszont olyan tünetek, amikről nem igazán beszél senki! Íme 9 korai tünet, amikor érdemes jobban odafigyelni az életmódunkra.

A cukorbetegség egy olyan betegség, ami befolyásolja a szervezetünk inzulin termelésre, vagy reagálására való képességét, ami magas vércukorszintet eredményez. Az első tünetek sajnos olyannyira nem egyértelműek, hogy sokan figyelmen kívül hagyják őket, és csak későn, amikor már kialakult a probléma kezdenek el cselekedni.

 

Pedig rendkívül fontos, hogy időben ragáljunk, hiszen ha nem kezelik időben a cukorbetegséget, nemcsak csökkent életminőséghez vezet, de a várható élettartamot is csökkentheti, valamint látásromláshoz, vaksághoz is vezethet, ezért nagyon fontos a korai diagnózis.
Íme, itt vannak a leggyakoribb korai tünetek, amikről azonban keveset hallunk!

 

1. Megnövekedett szomjúság és vizelési kényszer – cukorbetegség korai jelei

 

A cukorbetegség egyik leggyakoribb tünete a fokozott szomjúság (polydipsia) és a gyakori vizelési inger (polyuria). Amikor valaki cukorbetegségben szenved, a veséi nem képesek visszaszívni a felesleges cukrot, így azok magukkal vonzzák a vizet. Átlagosan egy nap alatt 4-10 alkalommal kell pisilnünk, azonban ha ez a szám tartósan növekszik, forduljunk orvoshoz.

 

2. Megnövekedett éhség – cukorbetegség korai jelei

 

A túlzott éhség (polifágia) és a fentebb említett két tünet a cukorbetegség három fő jele. Ha a tested nem termel elegendő inzulint, akkor nem tud hasznosulni a glükóz energiaforrásként, és ez fokozott éhséget eredményez.

hirdetes

 

3. Fáradtság – cukorbetegség korai jelei

 

A cukorbetegség másik gyakori jele az állandó fáradtság, kimerültség. Ilyenkor állandóan fáradtnak és álmosnak érezhetjük magunkat. Ehhez hozzájárul a gyakori vizelés által okozott kiszáradás is. 

 

4. Homályos látás – cukorbetegség korai jelei

 

Ha az elmosódott látás nem egy komolyabb szemprobléma jele, akkor feltehetően a cukorbetegség korai tüneteként is értelmezhető. Ez a felhalmozódott folyadék eredménye lehet, ami miatt a szemlencse megduzzad és megváltoztatja alakját.

hirdetes

 

5. Megmagyarázhatatlan fogyás – cukorbetegség korai jelei

 

Ha megmagyarázhatatlan súlycsökkenés következik be diéta vagy egyéb életmódváltás nélkül, akkor kezdjünk el gyanakodni. Ha a szervezet nem tudja felhasználni a glükózt, mint energiaforrást, akkor elkezd zsírokat égetni és fehérjét hasznosítani, ebből ered a hirtelen fogyás.

 

6. Viszkető bőr – cukorbetegség korai jelei

 

Amikor a felesleges cukor kiválasztódik a vizeletbe, a folyadékokat a többi szövetből vonja el, beleértve a bőrt is, ezért az kiszárad, és állandóan viszketni kezd. 

 

7. Lassú gyógyulás – cukorbetegség korai jelei

 

A magas vércukorszint, azon kívül, hogy gyulladást okoz, rossz vérkeringést is eredményezhet, így a sérült bőrfelület sokkal lassabban gyógyulhat, regenerálódhat, mint normál esetben.

 

8. Sötét foltok a bőrön – cukorbetegség korai jelei

 

A bőrfelületen megjelenő sötét foltok az ún. akantózis nigricans egy olyan állapot, amiben bársonyos textúrájú, sötét bőrfoltok jelennek meg. Ezek a foltok általában bőrredőkben, hajlatokban jelennek meg: a nyakon, a hónaljon, az ágyékon, a könyökön, a térd mögött és az ujjak között.

9. Zsibbadt, bizsergő kéz vagy láb – cukorbetegség korai jelei

A cukorbetegség gyakori jele a zsibbadás, bizsergés vagy fájdalom a végtagokban. A magas vércukorszint ugyanis rossz vérkeringést eredményez, és idegkárosodáshoz vezet, és azok a részek, amik a szívtől a legtávolabb helyezkednek el szenvednek kárt elsőként.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
betegség cukorbetegség

Szótár

Glikémiás index (GI)

A glikémiás index (GI) egy olyan mutatószám, melynek segítségével az élelmiszereket 1-100-ig... Tovább

Körte típusú elhízás

A körte típusú elhízás során az alma típusú elhízással szemben nem a hasra, hanem a... Tovább

Tovább a lexikonra