Míg néhány évtizeddel ezelőtt a túlzásba vitt zsírfogyasztást tették felelőssé a túlsúly kialakulásáért, napjainkban minden fogyni vágyó tisztában van vele, hogy a főbűnös a szénhidrát.
Mi a szénhidrát?
A szénhidrátok vagy tudományos néven szacharidok a növények által, fotoszintézis során termelt, szén-, oxigén- és hidrogéntartalmú szerves vegyületek, melyekben a H:O arány legtöbbször 2:1 (mint a vízben), ezért régen a szén hidrátjainak gondolták őket. A szénhidrátok hevítéssel vagy erélyes vízelvonó szer hatására (például tömény kénsav) szénre és vízre bonthatók. (Az 1800-as években „szénvizegyek” néven emlegették.)
Fontos szerepük, hogy energiát szolgáltatnak az állati és emberi szervezetben (cukrok): a bevitt energia 50-70%-a szénhidrátokból származik. Tartaléktápanyagok (keményítő), valamint vázanyagok (cellulóz) a növényekben. Ezenkívül más fontos szerves molekulák felépítésében is részt vesznek: az RNS ribózt, a DNS dezoxiribózt tartalmaz.
A szacharid szó görög eredetű, jelentése édes. A szénhidrátok közé tartozik például a szőlőcukor (glükóz), a gyümölcscukor (fruktóz), a répacukor (szacharóz), a keményítő, és a cellulóz.
Túl kevés szénhidrát:
Legalább heti három-négy - testedzés mellett egy átlagos felnőtt nőnek napi minimum 120-140 gramm szénhidrátot kell fogyasztania. Ha naponta kevesebb mint 80 gramm szénhidrátot fogyasztasz, miközben rendszeresen edzel, azzal akadályozod a testzsír metabolizálását, és az anyagcseréd lelassul. Kezdd azzal, hogy edzés után 10-20 gramm extra szénhidrátot fogyasztasz gyümölcs vagy teljes kiőrlésű kenyér formájában.
Ha a fogyókúra idején állandóan fáradt vagy, az egyfelől jelentheti, hogy nem megfelelő minőségű, alacsony vitamin- és ásványianyag-tartalmú ételeket fogyasztasz, másfelől a túlzottan lecsökkentett szénhidrátbevitelre is utalhat. A túl kevés szénhidrát befolyásolja a vércukorszint szabályozását. A vércukorszint ingadozása pedig fejfájást okoz, rontja a koncentrációs képességet, valamint letargia kialakulásához vezet .
Fogyókúra okozta rossz lehelett:
Ha a szénhidrátbevitel egy kritikus szint alá süllyed, a szervezet ketont kezd termelni. Ez a vegyület a máj zsírraktárakból származó, alternatív tüzelőanyaga. A ketonok a vizelettel és kilégzéssel távoznak a szervezetből, acetonos leheletet okozva. Ilyenkor nem sokat segít a mentolos rágó és a gyakoribb fogmosás, hiszen nem szájhigiéniai problémáról van szó.
Ilyenkor mindenképpen érdemes növelni a szénhidrátbevitelt. Amennyiben a tünet nem szűnik meg, ajánlott orvoshoz fordulni, mivel az acetonos lehelet a cukorbetegség egyik tünete is lehet.
Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző