A legegészségesebb salátanövény a spenót!

SFV

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A spenót vagy paraj (Spinacia oleracea) a disznóparéjfélék (Amaranthaceae) (korábban: libatopfélék) családjába tartozó, világszerte elterjedt kultúrnövény. Közép- és Délnyugat-Ázsiában őshonos. Ismert nevei még: spinót, spenát, spinát, spinác, barátparéj.

Honnan jön a spenót?

Valószínűleg Perzsiából származik, innen vitték a mórok Spanyolországba. Franciaországban a 16. században, Medici Katalin udvarában vált népszerűvé. Magyarországra korán eljutott, Szikszai Fabricius Balázs Nomenclaturájában (1590) már említi a spinácz nevű levélzöldséget. A parajszövőmoly fő gazdanövénye, de az nem okoz érdemleges kárt kultúráiban – annál inkább a levéltetvek és a spenótperenoszpóra (Peronospora spinaciae).

Miért érdemes spenótot fogyasztanunk?


A spenót minden más zöldséghez képest több vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, így nem véletlen, hogy ez a legegészségesebb salátanövény.


Magas oxalát- és nitráttartalma miatt az erre érzékenyeknek érdemes vigyázni a spenóttal, bár az első világháborúban ez nem akadályozta meg a francia hadsereget abban, hogy tömegével adjanak préselt spenótlével kevert bort a katonáknak. vitaminok közül az A- és C-vitamin-tartalma jelentős, bár az utóbbi nagy része főzéskor kioldódik.

hirdetes


Koncentrált formában tartalmaz a szervezetünk számára hasznos tápanyagokat. Ilyen tápanyagok többek között az antioxidánsként viselkedő mangán, a réz, a cink, az E-vitamin és a szelén; az energiát biztosító B1-vitamin, a B2-vitamin és a niacin; a csontok épségéért felelős kalcium és foszfor; az emésztést segítő élelmi rostok; az izomépítő fehérjék; a gyulladáscsökkentő omega-3-zsírsavak; és a pihentető alvást elősegítő triptofán.


Már napi egy-két adag spenót is csodákra képes: a segítségével átlagosan 11 évet fiatalodhat az agyunk – tudjuk meg a chicagói Rush University friss kutatásából. Nem véletlen, hogy Popeye a spenót mellett tette le a voksát, még ha ő nem is az agya, hanem az izomzata miatt ette a zöldséget. A K-vitamin, a B9-vitamin, valamint a lutein és a béta-karotin segít az agy frissességének megőrzésében, sőt: még az Alzheimer-kórt is segít elkerülni.

hirdetes


Fogyasszunk bátran spenótot! A spenót ugyanis jó hatással van szervezetünkre. Jó klorofill forrás, sok A-vitamint, különféle B vitaminokat-, C- és K-vitamint tartalmaz, de sok benne a vas, kalcium és a magnézium. Ezen kívül található még benne mangán, folsav, kálium, szelén és foszfor. A spenót rendkívül fontos élelmi rost-forrás, kiváló tisztító és méregtelenítő hatással van a szervezetre és az emésztésre.


 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás élelmiszer elhízás étrend fitness fogyás fogyókúra kalóriabevitel

Szótár

Tavaszi kankalin

Latin neve: Primula officinalis   Eredete, élőhelye   Legfőbbképp Magyarországon... Tovább

Dió

Latin neve: Juglans regia   Eredete, élőhelye   A közönséges dió délkeletre a... Tovább

Tovább a lexikonra