Fehérjék
Számos, a máj által betöltött funkció közül, a fehérjék előállításához kapcsolható, különösen azon fehérjék termeléséhez, amelyek segítenek a véralvadásban, illetve az immunrendszer részei. Ahhoz, hogy segítsük a májat a megfelelő fehérjetermelésben, fontos, hogy elegendő minőségi fehérjét tartalmazzon étrendünk. Az állati eredetű táplálékok, mint amilyenek a sovány húsok, halak, szárnyasok és tojás teljesértékű fehérjével látják el szervezetünket, mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazva. Sokféle vegetáriánus fehérjeforrás létezik. Azonban a szója kivételével, a legtöbb növény egy vagy több aminosavat nem tartalmaz, tehát sok, egymást kiegészítő növényi eredetű fehérjeforrás fogyasztása szükséges a nap folyamán. A napi kalória beviteled 20 -25 százalékát ajánlott fehérjével fedezni.
Antioxidánsok
A keresztesvirágú zöldségek, mint amilyen a brokkoli, a leveles kel, a karfiol és a kelkáposzta anthocyanin nevű antioxidáns tartalma a májat érő oxidatív stressz csökkentésében játszik szerepet, egy 2012 júniusában napvilágot látott laboratóriumi kísérlet szerint. A kutatásban, a vörös káposzta kivonata jelentősen csökkentette a magas zsírtartalmú étrend miatt kialakult máj problémák jeleit. Ennek alátámasztására további vizsgálatok is szükségesek azonban. A keresztesvirágú növények ugyancsak magas glutathione tartalommal bírnak, amely antioxidánst a máj a szervezet méregtelenítésére használja fel. Azok az emberek, akik sok keresztesvirágú zöldséget fogyasztanak, a rák kialakulásának kisebb kockázatával számolhatnak kutatók szerint.
Víz
A víz kulcs fontosságú tápanyag a vesék egészségének megőrzésében. Annak ellenére, hogy csak a testsúly 0,4 százalékát teszik ki, a vérellátás 25 százalékát dolgozzák fel, közelítőleg 180 liternyi vért nap mint nap, amelynek 1 százalékából vizelet keletkezik. Ez a folyamatos szűrési eljárás azt jelenti, hogy a teljes véráramot kb. 60-szor szűrik át veséink naponta. Ha krónikusan dehidrált vagy, a véred sűrűvé és koncentrálttá válik a tápanyagoktól és a felesleges, használhatatlan anyagoktól, tehát a veséknek sokkal nehezebb dolguk lesz, hogy szétválasszák a kettőt. Végül pedig mind a veseműködés, mind pedig az egészséged megszenvedi ezt. Azonban egy harvardi kutatás szerint, az általánosan ajánlott napi 8 pohárnyi víz egyéb, folyadékkal és víztartalmú ételekkel párhuzamosan történő fogyasztása nem biztos, hogy szükséges. Ehelyett mindenféle forrásból elegendő ezt a folyadék mennyiséget biztosítani.
Magnézium
A vesekő kialakulásának megakadályozására, sok magnéziumot érdemes fogyasztani az étrended részeként. A magnézium szinergikusan együtt dolgozik a kalciummal. Ha kevés van ebből a szervezetedben, a tested vizelettel üríti ki a kalciumot, hogy a két ásványi anyag egyensúlyát létrehozhassa. Ez pedig, mármint a kalcium túlzott mértékű kiválasztása növelheti a vesekő kialakulásának esélyét. A magnézium jó forrásának számítanak a zöld leveles zöldségek, a tengeri moszat, a szója, és a mandula.