Koktélok, fogkrémek, ételek, szépségápolási termékek – a mentával szinte bárhol találkozhatunk, ahol a frissességre szükség van. Ez a fűszernövény azonban nem csak finom, de hihetetlenül egészséges is. Nézzük, hogy mire is jó még a menta!
Néhány érdekesség a mentáról
1696-ban, Angliában, Mitcham közelében bukkantak első példányára egy mentamezőn. Világszerte sok országban termesztik, ki is vadul. A téli fagyot jól tűri, kedveli a gazdag, mélyrétegű talajokat és viszonylag vízigényes növény. Lágy szárú, évelő növény. Magassága 40-90 cm. Gyökértörzséből erednek módosult földbeli hajtásai (sztólói), valamint módosult földfelszíni hajtásai, melyek egyaránt alkalmasak gyökér- és hajtásképzésre.
A levelek rövid nyelűek, lemezük lándzsa vagy nyújtott ellipszis alakú, fűrészes szélű, a levél csúcsa hegyes, válla lekerekített, erezete szárnyas, felszíne sötétzöld, fonáka világosabb zöld. Gyakran a levélerezet, vagy a levél egy része antociántól ibolyás színű. A pallesens formán nem mutatkoznak elszíneződések a száron.
Virágzata álörvökből álló füzér. Virágai lila színűek, július és szeptember között nyílnak. Termése makkocska, de magja csak ritkán csíraképes. Vegetatívan jól szaporodik, és a termesztésben is ezt használják ki.
A jól megmunkált, laza, mélyrétegű, közép-kötött, jó vízgazdálkodású talajt kedveli. Ősszel vagy tavasszal, dugványozással, illetve tőosztással szaporítják. Évenként kétszer vágják, illetve fosztják a leveleit.
Ellenjavallat
Gyerekeknél, főleg csecsemőknél tilos mentoltartalmú készítményeket alkalmazni, például orrkenőcsökben, mert nehéz légzést, légszomjat okozhat. A mentatea érzékenyebb egyéneknél mentoltartalma miatt gyomornyálkahártya-gyulladást okozhat, és csalánkiütés is jelentkezhet. Továbbá férfiaknál nagy mennyiségben káros hatással van a tesztoszteronszintre. A tesztoszteronszint csökken, és ebből kifolyólag a spermiumképzésben is zavarok lépnek fel. Nagy mennyiségben leginkább teaként káros. Most pedig nézzük, mi mindenre jó a menta, a következő oldalon folytatom!
1. Nyugtatja a gyomrot
A borsmentaolaj képes enyhíteni a gyomorfájást, a gyomorrontást illetve az IBS különböző tüneteit is. Ez főleg a mentában található metanol görcsoldó tulajdonságainak köszönhető. Érdemes megjegyezni azonban, hogy ezek az előnyök a kapszula formájában fogyasztott mentára érvényesek, nem pedig az étkezési célokra felhasználttal, és mielőtt bármilyen étrendkiegészítőt kezdenél szedni, kérd ki orvosod tanácsát ezzel kapcsolatban. Egy nagy bögre borsmenta tea azonban mindig jól jön, hiszen elősegíti a test hidratálását, ami különösen a száraz téli hónapokban lényeges.