A reggeli edzés számos előnnyel bír, azonban nem könnyű feladat munkaidő előtt, a hajnali órákban elindulni az edzőterembe. Ahhoz, hogy edzéssel kezdd a napot, akaraterőre és önfegyelemre van szükség, de erőfeszítéseid mindenképpen megtérülnek. Több motivációt nyerhetsz a reggeli edzéshez, ha elolvasod cikkünket: összesen 8 előnyét mutatjuk be.
1. Reggel nagyobb edzésvolument érhetsz el
Aki próbált már a délutáni csúcsforgalomban triszetteket vagy szuperszetteket végezni az edzőteremben, megállapíthatta, hogy az intenzívebb edzés ilyenkor csaknem lehetetlen feladat. A gépekre többen is várnak, és amint felállsz egy edzőpadról, elfoglalják a helyed. Kézenfekvő megoldás a kora reggeli edzés, hiszen ilyenkor a zsúfoltság kizárt.
2. A hormonszint reggel optimális
Egy amerikai kutatás is megerősítette, hogy bizonyos, a fizikai teljesítőképességért felelős hormonok koncentrációja a reggeli órákban a legmagasabb. Többek között a tesztoszteronszintre is vonatkozik az állítás, és a súlyzós edzést végzők valószínűleg tudják: a férfi nemi hormon kulcsszerepet játszik az izomépítésben. Természetesen a későbbi edzés is hatékony, azonban a hormonok szempontjából a reggeli órák optimálisak a sporthoz.
3. Több időd marad délután
Fontos, hogy ne az edzések határozzák meg az életed akkor sem, ha a sport fontos szerepet tölt be mindennapjaidban. A család, barátok, és karrier előrébb foglalnak helyet a képzeletbeli ranglistán. A reggeli edzés előnye, hogy a nap végén több időd marad az egyéb elfoglaltságokra. Ezen kívül, mivel az edzőtermek többsége kora reggel szinte üres, időhatékonyabban edzhetsz.
4. Jobban teljesítesz a munkahelyen, vagy az iskolában
Sokaknál problémát jelent, hogy a reggeli, kora délelőtti órákra még nem ébrednek fel teljesen, és nem tudnak a feladataikra fókuszálni. Ez a munkahelyi, és iskolai teljesítőképességre is rányomja a bélyegét. Ahhoz, hogy megszüntessük ezt az állapotot, érdemes a reggeli órákra időzíteni az edzést. Az erőfeszítések hatására élénkebbé, éberebbé válunk, ami pozitívan hat a koncentrációs képességre, és a mentális teljesítőképességre egyaránt.
5. Kevésbé valószínű, hogy kimarad az edzés
Amennyiben reggel készen állsz arra, hogy összekészítsd a felszerelésed, és egy csésze forró kávé után elindulj az edzőterembe, valószínűleg nem marad ki az edzés. Más a helyzet akkor, ha az edzést délutánra, vagy estére időzíted. A lehetséges kifogások száma a nap folyamán exponenciálisan növekszik, akár fáradságról, házimunkáról, vagy egy baráti találkozóról van szó. Aki már reggel maga mögött tudja az edzést, biztos lehet benne, hogy nem akadályozzák váratlan - kellemes, vagy kellemetlen - meglepetések.
6. Nincs jobb módszer az anyagcsere felpörgetésére
7. Reggel könnyebb az edzésre összpontosítani
Sok hobbisportoló a barátaival közösen edz, ez azonban gyakran megy az edzés hatékonyságának rovására. Tény, hogy jóval szórakoztatóbb a közös sport, azonban hatékonyabb, ha egyedül, vagy egy edzőpartnerrel végezzük a gyakorlatokat. Ha látványos izmokat szeretnél építeni, mindenképpen érdemes legalább néhány edzést a reggeli órákra időzíteni, amikor zavartalanul az edzésedre, és önmagadra koncentrálhatsz.
8. Már a nap elején javul a közérzeted
Talán már hallottál róla, hogy a fizikai erőfeszítések endorfinokat szabadítanak fel szervezetünkben. A boldogsághormonok arányának növekedését kutatásokkal is kimutatták. Az edzés időtartamával, és intenzitásával párhuzamosan a hangulatjavító hatás is erősödik egy bizonyos határig. Az endorfinok pozitívan hatnak a közérzetünkre, így a reggeli edzés után motiváltabban, jobb kedvvel indulhat a napod.
Szerző:
Jilly Betti