Ára általában sokszorosa a hagyományos tehéntejének, de megéri? Egészséges valójában a kókusztej? Mi a helyzet a benne található rengeteg telített zsírral? Öntsünk tiszta vizet a pohárba!
Hogyan készül a kókusztej?
A kókusztej a kókuszdió húsából készül, ellentétben a benne található kókuszvízzel, tehát sokkal hosszadalmasabb és bonyolultabb feldolgozási folyamaton megy keresztül. Amikor kókusztejet iszol, és azt látod magad előtt, ahogy a friss kókuszt megtörve finom, krémes kókusztejet találsz, tévedsz. A boltok polcain megtalálható kókusztejek természetesen tömegtermelés során készülnek, és messze nem egyeznek a hagyományos kókusztejjel.
A hagyományos kókusztej készítése során a kókuszdió húsát egy kevés vízzel keverjük össze a zsír elválasztásához, így készül a vastag, folyékony réteg, amit aztán kiterítve és kellő mennyiségű vizet hozzáadva elnyeri végleges formáját. Persze mindez leginkább a trópusi országokban valósulhat meg. Így az itthon kapható termékekbe természetesen sok egyéb adalékanyag is belekerül, érdemes tehát alaposan megvizsgálni az összetevőket.
A kókusztej előnyei
Attól függetlenül, hogy egy egészséges táplálékkiegészítőként, vagy magas zsírtartalú bombaként tekintesz a kókusztejre, vannak vitathatatlan pozitívumai. A kókusztej közepes lánchosszúságú zsírsavakat tartalmaz, amelyeket a szervezet más típusú zsíroktól eltérően használ fel, hozzájárulhatnak a fogyáshoz és a telítettség érzéshez. A szervezet kétségtelenül hatékonyabban szívja fel a hosszú láncú zsíroknál, ezért tökéletes kiegészítője a ketogén diétának, vagy más, magas zsírtartalmú és alacsony szénhidráttartalmú étrendnek. A kókusztej egyik közepes láncú zsírsava a laurinsav, amely kiváló a fertőzések megelőzésére és leküzdésére, segíti a bőrbetegségek gyógyítását, támogatja az immunrendszert. Vagyis megfelelő mennyiségben a kókusztej a barátod, hiszen zsírjának közel fele laurinsavat tartalmaz. A kókuszdió ráadásul vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag, persze a pontos mennyiség változó. Húsa jelentős mennyiségű rostot, B-, C- és E-vitamint tartalmaz.
A kókusztej hátrányai
A konzerv kókusztejek legtöbbje igen magas kalória- és zsírtartalommal rendelkezik, ezért csupán mérsékelt fogyasztása ajánlott. Egy bögre kókusztej akár 550 kalóriát és 57-58 gramm zsírt is tartalmazhat, azok számára, akik ettől várják a fogyást, azok ne bízzanak gyors súlyvesztésben. Bánj tehát csínján vele, és ez akkor is igaz, ha főzéshez használod. Szerencsére a kókusztej kis mennyiségben is megadhatja a kívánt ízt ételeidnek, ezért nem szükséges nagy mennyiségben fogyasztanod.
Érdemes tehát úgy gondolnod rá, mint egy egészséges élelmiszerre, amely esetében oda kell figyelned a mennyiségre. Ha olyan receptet készítenél el, ami sok kókusztejet igényel, higítsd vízzel. Minden esetben ellenőrizd a termékek címkéjét, mielőtt megvásárolnád azokat!