Vajon egészséges a túlzásba vitt fehérjefogyasztás?

SK

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A magas fehérjetartalmú étrendnek lehetnek mellékhatásai. A fehérje nélkülözhetetlen a szervezet számára, mivel olyan aminosavakból áll, melyek a testszövetek építő kövei, beleértve az izmokat, az ereket, a hajat, a bőrt és a körmöket is.

Nem véletlen, hogy miért hangsúlyozzák az életmód-tanácsadók, az orvosok és a dietetikusok a fehérjebevitel fontosságát. Azonban vannak, akik szerint, ha túl sok fehérjét fogyasztasz, az tönkreteszi a veséket, és csökkenti a csontsűrűséget.

 

Ajánlott fehérjebevitel

 

Ha testsúlyra bontjuk le, a szakértők szerint a napi ajánlott mennyiség 0,8 gramm/testtömegkilogramm, ami azt jelenti, hogy átlagosan egy 60 kilogrammos nőnél 48 gramm fehérje a javasolt. A kalóriafogyasztásnak minimum 10, maximum 35%-át teheti ki a fehérje. Változatos, vegyes étrenddel ez megfelelő mennyiségben bevihető a szervezetbe, de túladagolástól sem kell tartani.

 

Viszonyításképpen 100 gramm csirkemell 18,6 gramm fehérjét tartalmaz, ugyanennyi natúr joghurt 3,47 grammot, míg a tej 3 grammot. A halfélékben 100 grammonként 15-25 gramm van, ezért túladagolni csak hosszú távú egyoldalú táplálkozással vagy étrend-kiegészítőkkel lehetséges.

 

Egyeseknek ráadásul kicsit több fehérjére van szükségük naponta. Az állapotos és szoptató nőknek 71 grammnyi fehérjét tanácsos bevinniük a szervezetükbe. A sportolók és a fogyásra vágyók is fogyaszthatnak több fehérjét, nekik 0,8-2-2.5 gramm/testtömegkilogramm az ajánlott bevitel, ami egy 80 kilogramm testtömegű nő esetében 64-160 grammot jelent.

hirdetes

 

Tényleg árt a veséknek?

 

A vesék fontos feladatot látnak el: kiszűrik a szükségtelen anyagokat és folyadékot a véráramból, majd vizeletet termelnek. Egyes feltételezések szerint viszont a magas fehérjebevitel megterheli a veséket. Egy kutatás azt igazolta, hogy azoknál, akik eleve veseelégtelenségben szenvednek, az alacsonyabb fehérjebevitel késlelteti a vesebetegség súlyosbodását.

 

Ezért a kutatók naponta 0,6 gramm/testtömeg-kilogrammnyi fehérjét tanácsolnak azoknak, akik vesebetegségben szenvednek.

 

Azonban akiknek nincs problémájuk a veséjükkel, fellélegezhetnek. Sőt, egy tanulmány sem igazolja, hogy egy egészséges vesénél is károkat okozhat a magasabb fehérjebevitel. Egy kutatásban testépítőket és élsportolókat vizsgáltak, akiknek közepes vagy magas volt a napi fehérjebevitelük. Ám a kutatás végén nem találtak összefüggést a veseműködés romlása és a magas fehérjebevitel között.


Csökkenti a csontsűrűséget?

Az elmélet szerint a fehérje növeli a sav mennyiségét a testben. Ez azt eredményezi, hogy a szervezet elvonja a kalciumot a sav semlegesítésére. A hosszabb távra nyúló kutatások viszont megcáfolják ezt. Egy kilenc hétig tartó vizsgálatban a kutatók lecsökkentették a szénhidrátbevitelt, és megnövelték a fehérjebevitelt a tesztalanyoknál. A kalcium kiválasztását nem befolyásolta ez a változás, sőt, javította a csontok erősségét támogató hormonokat.

hirdetes

 

Mi történik, ha túl sokat fogyasztasz?

 

Ha sokkal több fehérjét fogyasztasz a megengedettnél, annak a szakértők szerint lehetnek mellékhatásai. Gyomorproblémákat is okozhat a túlzásba vitt fehérjebevitel. Ez azért alakulhat így, mert sokan a magas fehérjetartalmú étrendjük során a rostból sokkal kevesebbet visznek be a szervezetükbe. Pedig a rost az emésztés szabályozásához elengedhetetlen.

 

Mindez a koncentrációs képességre is károsan hat azoknál, akik a szénhidrát pótlását fehérjével szeretnék elérni, így ugyanis cukorhiány alakul ki, ezért kevésbé tudnak figyelni, és ingerültebbek is lesznek. Olyan érzés, mintha ködössé válna, leblokkolna az agy. Ha a napi ajánlott mennyiségű fehérjét viszed be a szervezetedbe, akkor attól nem lehet bajod. A lényeg, hogy megtaláld az egyensúlyt, és minden tápanyagból elegendőt fogyassz.

 

Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
akaraterő alakformálás betegség diéta egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás élelmiszer életmód elhízás étrend fogyás fogyókúra kalóriabevitel táplálkozás

Szótár

B3-vitamin

B3-vitamin   Nikotinsav, niacin, PP-(Pellegra Preventív) faktor. A niacin a szöveti... Tovább

B-sejtek

A B-sejtek a nyirokrendszerünkben található limfociták egyik típusa. Főszerepet játszik a... Tovább

Tovább a lexikonra