Az ekcéma kiváltó okai, és kezelése

TB

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Sokan küzdenek az ekcéma okozta kellemetlen tünetekkel, azonban kevesen vannak akik teszenk ellen. az ekcémának számos kiváltó oka, és megjelenési formája van, kezeletlenül komoly kellemetlenségeket okozhat a mindennapokban. Érdemes foglalkozni vele, mert ha nem szüntetjük be a kiváltó okokat egyre jobban elterjedhet. A kiváltó okok megtalálása nem egyszerű, és a kezelés hosszadalmas, de megéri kitartani, mert teljesen tünetmentessé tehető.

Leginkább az érzékeny bőrtípussal rendelkezők szenvednek sokszor az ekcéma más nevén dermatilis tüneteitől. Ez a betegség a bőr gyulladásával jár, és erős viszketés, hámlás kíséri. A tünetek nagyon kellemetlenek, sokszor elviselhetetlenek, és nagyon nehezen kezelhetők. Számos krém ígér gyors segítséget, azonban csak pár órás viszketésmentességet érhetünk el velük, hosszú távú tünetmentességet sajnos nem. Az ekcéma erős bőrkiütésekkel, a bőr felhólyagosodásával, hosszabb ideig fennálló ekcéma esetében bőr sebekkel, és hegesedéssel is szemben állunk. Ahhoz, hogy valaki végleg meggyógyuljon fel kell tárni a betegség okait, ami sok esetben nagyon nem könnyű.

 

Fontos ismerni milyen típusú ekcémákkal állhatunk szemben, így könnyebben megtalálhatjuk az okát, és alkalmazhatjuk a megfelelő kezelést. Mindenképpen amint lehet keress fel egy orvost még az előtt, hogy a tüneteid erőssé válnának. A kezeletlen és diagnosztizáltalan ekcéma rövid idő alatt is elterjedhet a bőrfelület nagy részén. Minél jobban terjedt el, annál nehezebb kezelni, és annál több kellemetlenséget okoz. Ráadásul a kézfejen, arcon, dekoltázsban elhelyezkedő kiütések nem nyújtanak túl szép látványt. 

Irratitív vagy allergiás ekcéma?


Megkülönböztethetünk irratitív vagy allergiás ekcémát. Az irratitív esetében bárkin jelentkezhetnek az ekcémás kiütések. Ilyenkor a bőrt irritálja valamilyen anyag, így az ekcéma egészen addig tart, amíg érintkezünk azzal a bizonyos bőrt irritáló anyaggal. A másik esetben valamilyen allergia állhat a kiütések hátterében. Lehet az por allergia, vagy fém által kiváltott allergiás tünet, állatszőrök vagy pollenek által előidézett tünetek. Ilyenkor elég érintkezni az adott allergénnel, és máris fellángolnak a kiütések. Ez a típus azoknál jelentkezhet, akik alapvetően allergiások ezekre az anyagokra, így náluk a szokásos allergiás tünetek is jelentkeznek mint tüsszentés, orrfolyás, torokfájás.

hirdetes

 

Kifejezetten rossz lehet például ha egy por allergiás ruhái egy felújítás során porral szennyeződnek, mert így a porral telített ruhák a bőrrel érintkezve heves ekcémás tüneteket válthatnak ki. Ebben az esetben könnyű diagnosztizálni az okot, mert csak azon a területen lesz a bőrön ekcéma ahol az allergénnel szennyezett ruha a bőrhöz ér. De a fémallergiában szenvedők is könnyen megtalálhatják az okot, és ugyan ilyen könnyen meg is szűntethetik. A poros ruhákat jó alaposan ki kell mosni, a fémet pedig abban az esetben nem szabad bőrön hordani, ha valaki allergiás rá. Ha azonban még sem szüntethető meg teljesen az allergénnel történő érintkezés, mondjuk egy kutya esetében, akkor Anti hisztamint tartalmazó allergia gyógyszerekkel küzdhetünk az ekcéma ellen. 

 


 

Exogén vagy endogén ekcéma?


Számos oka lehet a gyulladt ekcémás bőrnek, azonban két nagy csoportra oszthatjuk őket. Az endogén ekcémák egyedi hajlam, és az egyéni fogékonyság is nagy szerepet játszik ennek a fajátnak a kialakulásában. Ebbe a csoportba tartozik például az atópiás dermatitis, amely már csecsemő, és gyermek korban is kialakulthat. Az endogén ekcémák csoportjába tartoznak a baktériumok, gombák antigénjei által kiváltott ekcémák is.


hirdetes
Exogén ekcémák csoportjában az olyan eseteket soroljuk, melyek során valamilyen allergénnel közvetlenül érintkezik a bőr. Kezelésük, és diagnosztizálásuk sokkal könnyebb, mivel egy allergia vizsgálattal is kideríthető az ekcéma fő oka. Könnyebb megszűntetni mivel ha egy allergiás folyamatosan allergénnel érintkezik nem csak bőrtünetei, hanem egyéb hosszú távon elviselhetetlen tünetei is lesznek, így lényegében rákényszerülünk, hogy kezeljük, és megszüntessük a probléma forrását.

Mit ne tegyünk ekcéma esetén?


Ha ekcéma jelentkezik rajtunk vagy a gyermekünkön semmi esetre se vakarjuk, vagy hagyjuk, hogy a pici vakarja. A vakarás nem csak felerősíti a viszkető érzést, hanem súlyos sebeket is okozhatunk magunknak. A bőr már alapból be van gyulladva, ha kikaparjuk erős fájdalmat okozhat, emellett nagyon nehezen gyógyul, és akár egész életen át tartó hegeket is szerezhetünk. Éppen ezért mindenképpen érdemes a vakarást elkerülni. 

 


Ne higgyünk a drogériás, és egyéb krémeknek, helyette inkább kérd ki egy bőrgyógyász vagy allergiákra szakosodott orvos véleményét, aki biztosan jobb krémet fog felírni neked, mint amit a közeli drogériában a polcról levennél. Ezek az orvosok által felírt krémek, többnyire vénykötelesek, és a gyógyszertárban hozzá értők keverik ki, így biztosan a bőrödnek legjobb krémet fogod kézhez kapni.

 

A diagnózis a legfontosabb lépés, hogy meggyógyulj az ekcémából, éppen ezért ha jelentkeznek a tünetek még az előtt fordulj orvoshoz, hogy nagy bőrfelületen elterjednének a kiütések, mert akkor már nagyon hosszadalmasra nyúlhat a gyógyulási folyamat. Sokan bizalmatlanok az orvosokkal a nehéz gyógyulás miatt, de megéri kitartani, és hosszú távon megéri több gyógyszert, és krémet is kipróbálni, mert így lehetőség van végleg megszűntetni az ekcémás kiütéseket. Nem kell a viszketéssel, és a fájdalommal együtt élned, csak sajnos ennél a betegségnél sok időt és energiát kell rászánni az okok felkutatására.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
egészség

Szótár

Szénhidrát

  A szénhidrátok a szén és a víz kombinációi, melynek legegyszerűbb formája a cukor.... Tovább

Statikus streching

  A statikus gyakorlatokkal már sokkal hatékonyabban fejleszthető az ízületi... Tovább

Tovább a lexikonra