Vannak ételek, melyek megakadályozhatják az immunrendszered egészséges működését. Ezt a gyerekek szempontjából fokozottan szem előtt kell tartanunk, hiszen az ő immunrendszerük még gyengébb, mint a felnőtteké, kevésbé ellenáll a betegségeknek. A következő ételekről azt gondolhatnád, hogy tápláló, pedig valójában károsíthatják az immunrendszered.
Gyakran szerepelnek azok az ételek az étrendünkben, amik inkább ártanak nekünk mint használnak. Van olyan is, amiről azt gondoljuk egészséges, de a különböző hozzáadott anyagok miatt károsak az immunrendszerünkre.
Bő olajban sült ételek
Bő olajban, magas hőmérsékleten sütve az egyébként egészséges ételek is elveszítik vitamintartalmukat, zsiradékkal átitatva pedig többet ártanak, mint használnak. Csökkentsd minimálisra az olajhasználatot és térj át egészséges olajra! Válaszd például a kókuszolajat, amiről ide kattintva még többet megtudhatsz!
Rántott halrudak
A negatív csúcsot valószínűleg a rántott halrudacskák jelentik - ezek jellemzően kevés halat láttak, viszont tele vannak adalékanyagokkal, melyek feleslegesen terhelik meg a szervezetet. Inkább igazi halból készíts valami finomságot, amihez ide kattintva mutatok is Neked szuper elkészítési módokat!
Nehéz ételek
A nehezebb ételek rendszeres fogyasztása megterheli a szervezetet, ily módon pedig csökkenti a kórokozókkal szembeni védekezőképességét. Ide tartoznak a magas zsírtartalommal bíró tejtermékek, különös tekintettel a zsíros sajtokra.
Tejtermékek
Minimalizáld a vaj és tejfogyasztást, mivel a tehéntej elősegíti a nyálkaképződést. A napi kávéba töltött adag nem vészes, de ha teheted, inkább növényi alapú tejet fogyassz. A betegség küszöbén pedig teljesen mellőzd a tejet és tejtermékeket.
Zsíros húsok
A zsíros húsok szintén akadályozzák az immunrendszer megfelelő működését. Ha lehet, minél ritkábban kerüljön rántott sajt és rántott hús az asztalra - még ha ezek népszerűek is a gyerekek körében. Mondok egy egészséges alternatívát: Teljes kiőrlésű kenyérmorzsát használj és a panírból hagy ki a lisztet. Ugyanolyan finom lesz, csak egészségesebb. A legfontosabb pedig, hogy sütőben süsd (vagy a tepsibe tegyél egy kis olajat vagy panírozás közben a tojásba. Azonban a rántott húson kívül is vannak még módszerek, ahogy elkészítheted a húst és akkor is isteni finom lesz – hirtelen lesütve, sütőben sütve, grillezve, sütőzacskóban zöldségekkel, rakottasként, őzerincben sütve és még sorolhatnám.
Cukorkák, édességek
A vércukorszint emelkedésével párhuzamosan gyengül az immunrendszer hatékonysága. Egy kisgyerek esetében nehéz tiltólistára tenni a boltban kapható édességeket, főleg, hogy a többi gyereknél is azokat látja, úgyhogy tanácsos otthon készíteni édességeket, melyet a gyerkőc akár magával is vihet az oviba, iskolába.
Otthon elkészíthető, egészséges édességek receptjeit ide kattintva nézd meg!
Bolti müzli és gabonapehely
Az egészségesnek hitt müzlivel és gabonapehellyel is melléfoghatsz, mivel a legtöbb bolti termék nagy mennyiségű hozzáadott cukrot tartalmaz. Készítsd el a reggelit házilag, zabpehelyből, magvakból, friss és aszalt gyümölcsökből és édesítsd egy kis mézzel. Ez egy egészséges és nem utolsó sorban olcsó alternatíva. Készíthetsz müzli szeletet is otthon, melyet becsomagolhatsz a gyerkőcnek uzsonnára.
Müzliszelet recepteket itt találod!
Cukros üdítők, gyümölcslevek
A gyümölcslevek nagy részében szintén jelentős a cukortartalom. Vásárolj inkább 100%-ost, és egy kis vízzel hígítva add a gyereknek, de magad is készíthetsz turmixokat tetszőleges gyümölcsökből, szintén hígítva. Mi természetesen inkább az otthon elkészíthető turmixokat javasoljuk, amihez recepteket itt találsz.