Jön a karácsony, amikor a bejgli-és flódnihadosztályok frontális támadást indítanak szervezetünk ellen. Sokan pedig most fedezik fel, hogy ételallergiájuk van, és tervbe vesznek különböző diétákat, miközben átkokat szórnak tejre, gluténra. Ám a valóságban az ételallergia sokkal ritkább, mint gondolnánk – többek között erről beszélgettünk egy dietetikussal.
Ne igyál tejet, ne egyél glutént, halljuk mindenfelől. Ma már semmiből nem áll, hogy valaki felfedezze, ételallergiás – mert puffad, rosszul esik neki egy élelmiszer, ekcémás vagy épp légzőszervi tünetei vannak. Pedig valójában csak száz betegből egynek van tényleges ételallergiája, de mintegy 20-40 hiszi, hogy attól szenved, mondja Pálfi Erzsébet dietetikus, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának adjunktusa.
Sokan a tünetek jelentkezésekor önkéntes tejfehérjementes vagy gluténmentes diétába kezdenek. De mielőtt az ember ipari méretű (gluténmentes) barnarizs-készleteket halmozna fel, a legjobb, ha panaszaival felkeresi a szakorvost – bőrgyógyászt, pulmonológust, gasztroenterológust. Itt olyan vizsgálatok várnak rá, mint a vér szerológiai elemzése, amihez vérvételen kell átesni.
Vagy ott van a hidrogén-kilégzési teszt, amit a laktózemésztési zavar gyanúja esetén végeznek el – ekkor a laktóz (tejcukor) nem emésztődik meg a vékonybélben, így a vastagbélbe továbbjutva bomlik le a bélbaktériumok által, ám eközben hidrogén és rövid szénláncú zsírsavak keletkeznek, és ennek megnövekedett mértékét lehet mérni a kilégzésnél.
Fáj, de megéri
Amit sokan el akarnak kerülni, az a vékonybél-biopszia: a beteg vékonybeléből kell egy arra alkalmas tűvel szövetmintát venni, ami fájdalommal jár. Ám megéri, hisz gyulladásos bélbetegség, sőt daganatos betegség is állhat a bélpanaszok mögött, de a lisztérzékenység, a coeliakia (ejtsd cöliákia) végső diagnózisát is csak így lehet felállítani.
A diéták önkéntes elkezdése azért is rossz ötlet, mert például a tej teljes kiiktatása az étrendből olyan alapvető tápanyag megvonásával járhat, mint a kalcium, amely pótlás nélkül súlyos hiányállapotot okozhat. Kalciumszükségletünk pedig csak tej- és tejtermék fogyasztásával biztosítható.
Sokszor keverednek a fogalmak is, összecsúszik a tejfehérje-allergia a tejcukor-érzékenységgel. Az előbbi esetében teljes tejfehérjementes diéta kell, még a rejtett fogyasztás sem engedett, az utóbbi esetben viszont laktózmentes termékeket ehet a beteg, magyarázza Pálfi Erzsébet.
A gluténérzékenység is kimutatható a vérből, igaz, manapság létezik hasonló tüneteket mutató tünetegyüttes, amely közvetlenül nem diagnosztizálható: ez a nem-coeliákiás-gluténszenzitivitás (NCGS), és akkor merül fel a lehetősége, ha a vizsgálatok nem mutatnak ki coeliakiát a gluténérzékenységre tipikus tünetek mögött. Ez ma nagyon divatos lett, mondja a dietetikus, de a NCGS lehetőségét is csak a vizsgálatok után szabad kijelenteni.
Az egyikből lehet a másik
A gyerekek 5-8 százaléka szenved táplálékallergiától, de rendszerint kinövik. A felnőtteknél az ételallergia a pollenallergia után alakul ki. A tejcukor-érzékenységet a laktáz enzim hiánya okozza, ez születéstől csökken, és változó, hogy ki mennyi tejcukorral tud aztán megbirkózni. A gluténérzékenység pedig egy téves immunválasz, amit a glutén vált ki. A két dolog, a tejcukor-érzékenység és a gluténérzékenység egyébként összekapcsolódhat, az utóbbi kezeletlenül laktóz-intoleranciát is kialakíthat nagy valószínűséggel, mivel a vékonybél nyálkahártyája sorvadásnak indul a lisztérzékenység miatt, és ezután a vastagbélben bomlik csak le a tejcukor. (A gluténérzékenységről szóló korábbi írásunkat itt olvashatja el.)
Nagy üzlet, nagy nyomulás
Egy szó mint száz: puffadás, hasi panaszok, bőrpanaszok, légzőszervi panaszok esetén a legjobb, ha akár némi újévi utánjárás és fájdalom árán is, de megbizonyosodunk arról, mi bajunk van, és nem kezdünk a barátok, kollégák, az interneten találomra összeolvasott információk alapján olyan diétába, amire esetleg nincs is szükségünk.
Azért sem érdemes a webre, ismerősre, rokonra hivatkozni egy ilyen diéta megkezdésekor, mert sok az allergiában érdekelt fél: globális szinten évi 20 százalékot nő az allergénmentes élelmiszerek piaca, de Amerikában 2017-re 60 százalékos növekedést várnak.
Forrás: HVG.hu