Eldöntötted, hogy fogyni akarsz és bele is kezdtél az életmódváltásba? Elhiszem, hogy már alig várod az eredményeket, de ne feledd, hogy egyáltalán nem jó ötlet naponta mérlegre állni! Íme, 6 ok, amiért hagyd el a mindennapos súlymérést és inkább szokj rá, hogy leggyakrabban hetente, de inkább 3-4 hetente mérd a súlyod!
1. SÚLY VESZTÉS VAGY TESTZSÍR VESZTÉS?!
Nem mindegy! A fogyás arany szabálya, hogy csak akkor végeztél jó munkát, ha a testzsír-tömegedet csökkentetted és nem vizet vagy izomzatot vesztettél! Ezt persze csak sportolással és fehérje bevitellel érheted el, koplalással nem! Mindenképp a súlyod mellett kövesd nyomon a testzsír százalékod is (lehetőleg profi mérésekkel, ne pontatlan házi mérlegekkel), hiszen ez a fontosabb tényező!
2. AZ IZOMZAT: NÖVEKSZIK
Jó esetben a fogyás során is nő vagy legalábbis megmarad az izomzat. Azt érdemes figyelembe venni, hogy a nagyobb fogyásoknál minimálisan csökkenhet az izomzat, de a cél az lenne, hogy súlyzós edzéssel és helyes étkezéssel az izomtömeg növekdjen! az izom nehezebb, mint a zsír – ezért is kellene a súly mérése helyett a testösszetétel alakulását figyelni!
A VÍZVISSZATARTÁSRÓL SE FELEDKEZZ MEG!
A szervezet hihetetlen módon képes vizet visszatartani, és ez is megnyilvánulhat a súlyodban! Ha például csökkentesz a bevitt só mennyiségen, akkor csökkenhet a súlyod is (vagyis a visszatartott folyadékmennyiséged, nem a zsírod!) A lányok tudják, hogy a menstruáció idején szintén nagyobb súlyt mérhetünk: ez nemcsak a plusz kalóriáknak köszönhető, de ilyenkor a vízháztartásunk is felborul! Extrém esetekben ödéma alakul ki a szervezetben, ez akár 3-4 liter vizet is jelenthet – ez lehet látványos, vagy szemmel nem látható… Oka a keringési rendellenesség. Profi eszközök ezt is kimutatják neked!
NAPI 1-2 KILÓ MÍNUSZ VAGY PLUSZ… MI LEHET AZ OKA?
Sok mérleg egyszerűen pontatlan, így képtelenség a pontos nyomon követés… Azonban más apróságok is közrejátszhatnak: voltunk-e már aznap WC-n, mennyit ettünk, ittunk előtte. Fontos tényező, hogy menstruáció előtt/közben/után, vagy reggel/este mértünk-e… Ha nemcsak súlyt, hanem testzsír-százalékot és egyebeket is vizsgálsz, akkor különösen fontos, hogy MINDIG azonos körülmények közt mérj: reggel, ébredés és pisilés után, éhgyomorra – csak így kaphatsz pontos eredményt!
NE A SÚLYOD MIATT SPORTOLJ!
Előbb-utóbb meg kell értened, hogy NE a súlyod miatt sportolj, hanem a jobb közérzet, a fejlődés, az elégedettség miatt! Hisz a sport és diéta annyi mindent ad, a fegyelem megtanulásától, az önbizalom növekedéséig és a kikapcsolódásig… Lehet, hogy a súlyod miatt kezdtél el mozogni, de hamarosan a súly változása csak egy „kellemes mellékhatás” lesz. Tanulj türelmet és mérd magad 2-4 hetente, csak kontroll céljából!
HASZNÁLJ PROFI ESZKÖZÖKET!
Észrevehetted, hogy a házi mérlegek árai közt is óriási különbségek vannak, néhány ezer forinttól több tízezer forintig terjedően. Ennek oka, hogy a készülékek különböző minőségűek: egyszerűen rendkívül pontatlanok tudnak lenni a mérésben, sajnos a testzsír-százalék, izom-százalék stb. számításában szintén. Fogjuk fel ezeket az adatokat jelzésértékűnek, ne véres valóságnak! Nincs értelme szerdán keseregni, hogy hétfőhöz képest +1% a testzsírunk, ugyanis jobb, ha elárulom: ezek a mérlegek becslés alapján írnak ki eredményt… Havonta vagy néhány havonta érdemes inkább elmenni egy professzionális állapotfelmérésre vagy szimpla mérésre, amit edzőtermekben vagy egészség központokban végeznek, és így reálisabb képet kaphatunk a testünk alakulásáról. Ne feledd, hogy ezeknél a méréseknél is fontos a megfelelő, mindig azonos körülmények elve: lehetőleg éhgyomorra, reggel érdemes végezni őket.