Te is hosszú, egészséges életre vágysz? Idősebb korodban is szeretnéd elkerülni a betegeskedést és a fájdalmakat? Évek múlva unokáiddal inkább vidáman szeretnél bújócskázni a kertben, ahelyett, hogy ágynak dőlve marékszámra tömnéd magadba a gyógyszereket?
Ha ilyen életre vágysz, akkor azt most kell megalapoznod. Nyilván közrejátszik az egészségi állapotodban néhány örökletes tényező is, ugyanakkor ha mindent megteszel saját egészséged érdekében, akkor sokkalta valószínűbb, hogy hosszú, egészséges életed lesz.
Élj egészségesen, élj tovább!
Egy nemrég készült kutatás rávilágított az emberi életkort befolyásoló négy legkárosabb szokásra; olyanokra, amelyek akár 12 évvel is megrövidíthetik életünket. Ezek pedig a következők:
- túl sok alkohol fogyasztása
- a testmozgás mellőzése
- elégtelen gyümölcs- és zöldségfogyasztás
Szerencsére a te kezedben van a sorsod, így te is elindulhatsz a hosszú élet felé vezető úton, ha betartod az alábbi pontokat. Hidd el, ha kipróbálod őket, lelked felfrissül, tested megfiatalodik majd.
1. Fogyassz mértékkel!
Ha szeretnél akár 100 évig is elélni, akkor ne egyél egészen addig, míg ki nem durransz! Furcsán hangzik, de Dan Buettner - aki világszerte tanulmányozta az élet hosszúságát befolyásoló tényezőket - azt tapasztalta Japánban való tartózkodása során, a legidősebb japán emberek étkezési szokásait vizsgálva, hogy már bőven azelőtt abbahagyják az evést, mielőtt teljesen tele lennének (nagyjából 80%-ig töltik meg a gyomrukat). Akkor is abbahagyják az evést, ha még bőven férne beléjük, de semmiképpen nem esznek akkor – az amerikaiakkal és európaiakkal ellentétben – mikor egyáltalán nem éhesek.
Ezt egyébként a St. Louis Egyetem kutatói is megerősítették; akik egy 2008-ban végzett tanulmány alkalmával kimutatták, hogy a kevesebb kalóriabevitel csökkenti a T3 pajzsmirigyhormon termelését, amely lassítja az anyagcserét és felgyorsítja az öregedési folyamatot.
2. Fogyassz gyümölcsöt és zöldséget!
Napi háromszor ideális zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Te be szoktad tartani? Pedig be kéne, hiszen a rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag gyümölcsök és zöldségek akár 76%-kal képesek csökkenteni a szívbetegség és az emlőrák kialakulásának kockázatát. Hozzáadott bónuszként az is elmondható róluk, hogy a bennük található antioxidánsok erős gyulladáscsökkentő és keringésnövelő hatással bírnak, amelyeknek köszönhetően a bőr kevésbé ráncosodik.
3. Felejtsd el a magányt!
Kutatások bizonyítják, hogy a magányba bele is lehet halni. Ne legyünk ennyire drasztikusak, de tény, hogy azoknál az embereknél, akik erős baráti és családi kapcsolatokkal rendelkeznek kevesebb a szívbetegségek kockázata, és a depresszióra való hajlam. A magány érdekes módon képes gyulladást okozni a szervezetben, amely egy felnőtt ember esetében legalább olyan káros, mint a dohányzás vagy a magas koleszterinszint.
4. Szakíts időt a párodra!
Bizonyított tény, hogy a heti két-három intim együttlét akár három évvel is meghosszabbíthatja az emberek életét. Ez a fajta elfoglaltság rengeteg kalóriát éget, néha még többet is, mint 30 perc futás (és most őszintén, te melyiket választanád szívesebben?).
Számos jótékony hatása is van még az intimitásnak, csökkenti például a vérnyomást, növeli az immunitást, védi a szívet, és még az alvás is könnyebben megy utána.
5. Kapcsold ki a TV-t!
A túl sok televízió előtt eltöltött idő komoly egészségkárosító hatással bír. Egy 2010-ben végzett tanulmány szerint azok az emberek, akik négy vagy több órát töltenek naponta a tévé előtt 46%-kal nagyobb eséllyel halnak meg idő előtt, mint azon társaik, akik csupán kettő vagy annál kevesebb ideig nézik a televíziót.
6. Fogyaszthatsz italt, de csak mértékkel tedd!
Azoknál a nőknél, akik naponta két vagy három pohár, illetve azoknál a férfiaknál, akik napi három-négy pohár italt fogyasztanak gyors súlygyarapodás figyelhető meg, amely a társas kapcsolataikra is negatív befolyással van. Mértéktelen fogyasztása pedig egyértelműen tönkreteszi a májat, megrövidíti az életet.
Érdekesség azonban, hogy az American College of Cardiology által készített 2010-es tanulmány szerint a „light drinking”, azaz a mérsékelt alkoholfogyasztás (nőknél napi maximum egy pohár, férfiaknál maximum kettő vörösbor) jótékony hatással van a szívre.
Mi nem javasoljuk a napi alkoholfogyasztást, de ha egy baráti összejövetelkor lecsúszik egy-két pohár bor, akkor mosolyogva azért megjegyezhetjük, hogy csak a szívünk érdekében fogyasztjuk a nemes nedűt. :)
7. Tartózkodj a túlzott napsütéstől!
Bár manapság is népszerű a napbarnított szín és a szoláriumozás, viszont a túlzott napsütés hosszú távon bőrrákot okoz. Azok, akiknél a túlzott napozás hatására sem alakul ki a gyilkos kór, sem nevezhetők szerencséseknek; arcukat mély ráncok, májfoltok „ékesítik” idősebb korukban.
Soha nem késő elkezdeni a naptejek használatát, amelyet te is beépíthetsz napi rutinodba (30 SPF vagy annál magasabb faktorszámú naptej ajánlott). Ne csak az arcodra fókuszálj, a mellkasodat és a nyakadat is kend be napvédő krémmel.
8. Edzésre fel!
A napi edzést nevezhetnénk a „fiatalság forrásának” is. Egy 2008-ban készült tanulmány szerint az olyan rendszeres, nagy intenzitású edzés, mint például a futás akár négy évvel is meghosszabbíthatja életedet. Ez nem meglepő, hiszen a testmozgás pozitív hatással van a szívedre, elmédre és anyagcserédre is.
Még a mérsékelt testmozgás (körülbelül napi 30 perc séta) is csökkenti a szívproblémák kockázatát. Saját egészséged érdekében mozogj hát te is!
9. Ne dohányozz! Ha dohányzol, tedd le!
Nem maradhatott volna le a listáról a dohányzás, amely az egyik leginkább egészségkárosító tényező a felsorolásból. A dohányzásról való leszokás talán a legfontosabb, amit egészséged érdekében tehetsz magaddal. Az American Journal of Public Health egyik tanulmányában megállapította, hogy azok a nők, akik 35 éves korukig abbahagyják a dohányzást, durván hat-nyolc évvel hosszabbítják meg életüket.
Ha elmúltál már 35 éves, akkor sem kell búslakodni, soha nincs késő a leszokáshoz. Ha leszoksz a cigarettáról csökkented a betegségek kialakulásának kockázatát. Minél később hagysz fel azonban ezzel a rossz szokással, annál nagyobb esélyed van a korai tüdőrák vagy a COPD kialakulására, így mindenképpen érdemes megfontolni a leszokás lehetőségét.
Ráadásul a dohányzásról való leszokással nem csak az életed hosszát, hanem annak mindőségét is növelheted, hiszen nem mindegy, hány foggal élsz életed fennmaradó részében. Fogaid érdekében azonban rendszeres fogászati ellenőrzéseken is érdemes részt venned, például a Dentortho szájsebészeten Budapesten.