Rengeteg ételt tudok felsorolni, ami segít egészségesen indítani a napod, de ezek közül van egy, ami garantáltan a legjobb választás, ha fogyni szeretnél. Most elmondom, mit egyél reggelire, hogy ebédre 50%-kal kevesebb kalóriát fogyassz!
A titok kulcsa a zab, egészen pontosan a zabkása.
A legújabb kutatások eredménye ugyanis azt mutatja, hogy ha zabkását eszel reggelire, sokkal tovább érzed a gyomrod telítettnek, így ebédre is valószínűleg sokkal kevesebb kalóriát fogsz bevinni, ami így könnyebben fogyáshoz vezet. Azon kívül, hogy a zab teltségérzetet ad órákon át, segít csökkenteni a koleszterinszintet, stabilizálja a vércukorszintet, továbbá különösen jót tesz a vastagbélnek.
Rendkívül gazdag tápanyagban, kiemelkedően magas a vitamin-és ásványianyag-tartalma, rengeteg szelén, E-vitamin, foszfor, cink és vas található benne.
Hogyan készítsd el?
Mindemellett csupán percekre lesz szükséged ahhoz, hogy elkészítsd, az ízesítése pedig szinte határtalan lehetőséget kínál!
Adj hozzá gyümölcsöt, különböző fűszereket (pl. fahéj, szegfűszeg), kókuszt, csokoládét, magvakat, mogyoróvajat, szárított gyümölcsöket, de néhány receptben még sós verzióban is találkozhatunk vele.
Egy adag kb. 150 kalóriát, 4 gramm rostot és 6 gramm fehérjét tartalmaz.
Így már a reggel folyamán bevisszük jó részét az elengedhetetlen tápanyagoknak, ráadásul egy 1 kg zabpehely mindössze pár száz forint, így ebben az esetben biztosan nem igaz az az állítás, hogy az egészséges életmód költséges.
Döbbenetes eredmény!
Egy vizsgálat során 36 résztvevőt követtek figyelemmel, akiknek a fele normális testsúlyú volt, másik fele pedig túlsúlyos. A résztvevők három féle reggeli közül (zabkása, kukoricapehely és víz) fogyasztottak a megszabott rendszer alapján, egyszerre mindig egy félét, majd mindenki vércukorszintjét megmérték, és azt is vizsgálták, hogy milyen gyorsan ürült ki az étel a gyomrukból.
Három óra elteltével a résztvevők megkapták az ebédjüket folyékony formában, amelyet egy zárt és nem átlátszó dobozból szürcsöltek ki szívószállal, így mivel nem látták a mennyiséget, az nem befolyásolta őket. A vizsgálat döbbenetes volt: azokon a napokon, amikor zabkását ettek reggelire, a normál testsúlyú résztvevők 30 %-kal, míg a túlsúlyosak 50 %-kal kevesebb kalóriát fogyasztottak az ebéd során.
Mi ennek az oka?
Ennek fő oka a rendkívül magas rosttartalma, amely sokkal jobban eltelíti a gyomrot, és hosszabb ideig fogod jóllakottnak érezni magad, mint például a kukoricapehelytől, a vízről nem is beszélve. A rost ugyanis lassabban ürül ki a gyomrodból, és több folyadékot szív magába a szakértők szerint.
Ezen kívül a cukortartalom is nagyban befolyásolja, hogy mennyi idő alatt és milyen mértékben tör ránk az éhség a reggelit követően. A vizsgálat során megmérték a résztvevők vércukorszintjét közvetlenül reggeli előtt, illetve 3 órával utána, az eredmény pedig azt mutatta, hogy a cukros kukoricapehely esetében a vércukorszint a 3 órás periódus alatt sokkal jelentősebb mértékben csökkent, mint a zabkása esetén, így növelve az éhségérzetet.
Habár nincs rá egyértelmű magyarázat, hogy a túlsúllyal küzdők esetében miért volt 20%-kal nagyobb a kalóriacsökkenés mértéke, az ok valószínűleg az, hogy az életvitelüknek sokkal kevésbé része a magas rosttartalmú ételek fogyasztása, a szervezetük nincs hozzászokva, így drasztikusabban reagált rá a vizsgálat során.
Az említett vizsgálat kevés önmagában ahhoz, hogy kijelenthessük, hogy a zab fogyasztó hatással bír szervezetünkre. Az eredmény mindenesetre figyelemreméltó, hiszen már azzal többet tehetünk egészségünk érdekében, ha nem terheljük meg a gyomrunkat több étellel, mint amennyire szüksége van szervezetünknek a kiegyensúlyozott működéshez.