Milyen szénhidrátokat fogyasszunk?

Joósz Andrea

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Ha a szénhidrát és a fogyókúra szavakat egy szövegkörnyezetben emlegetjük, a legtöbbször az derül ki, hogy szénhidrátot bizony tilos enni, ha fogyni szeretnénk. Vagy legalábbis minimalizálni kell az elfogyasztott mennyiséget. Kevesen gondolnak arra, hogy vannak jótékony hatású szénhidrátok is, amelyeket egyszerűen muszáj még egy szigorú diéta alatt is fogyasztani, ha ténylegesen súlyt szeretnénk leadni.

Nem szabad tehát megijedni a szénhidrátoktól, nem mindegyik hizlaló. Azt minden diétázónak vagy egészséges életmódot folytató embernek be kell látnia, hogy a szervezet, az idegrendszer a szénhidrátokból nyeri elsősorban a mindennapokhoz szükséges energiát. Tehát szüksége van szénhidrátra, amit felhasznál, eléget, hasznosít. A szénhidrátok között megkülönböztethetünk zsírégető és zsírraktározó típusokat. Az, hogy egy szénhidrát hizlal vagy inkább fogyaszt-e, attól függ, milyen magasra és milyen gyorsan emeli a vércukorszintet. A szervezet ugyanis a szénhidrátokból nyeri a glükózt, amelytől az idegrendszer működni képes. Az agy csak cukorvegyülettel táplálkozik. Bizonyára mindenkivel előfordult már, hogy fáradt, ingerült volt, semmi másra nem vágyott, csak egy kis csokira vagy péksüteményre. Az sem véletlen, ha egy stresszes nap után csak az édesség ad enyhülést feszült idegrendszerünknek. Nem véletlenül mondják a diákoknak vizsgák előtt, hogy egyenek egy kis csokoládét vagy édességet. Az agy ugyanis a nap folyamán folyamatosan veszi el a cukrot a vérből, ezzel biztosítva a mindennapi feladatok ellátáséhoz szükséges energiát. Amikor elfogy a készlet, akkor következik be a koncentrációhiány, a fáradtság, szédülés, esetleg fejfájás. A krónikus rosszkedvről nem is beszélve.

 

A TITKOK KULCSA: GLÜKAGON

Nem mindegy azonban, milyen tápanyagot biztosítunk a szervezetnek és az idegrendszernek. A hasnyálmirigy termeli a glükagon nevű hormont. A glükagon felelős a fogyásért, megakadályozza a túlzott inzulintevékenységet, valamint, hogy a rossz vércukor a májba, a sejtekbe jusson, és a zsírt is kivonja a szervezetből. A glükagon előállításához azonban szénhidrátra van szükség, tehát mindenképpen szükséges a szénhidrátok fogyasztása, ha valódi, zsírból való fogyást szeretnénk elérni. E nélkül csupán folyadékot és izmokat vesztünk, függetlenül attól, hány kilót mutat a mérleg. Azonban bizonyos vércukorszint felett ez a hormon nem tud működésbe lépni, így kerül sor a hízásra. A magas vércukorszintet a rossz, vagy más néven az egyszerű szénhidrátok okozzák. Az egyszerű szénhidrátok túl gyorsan és túl magasra emelik a vércukorszintet, ezzel megakadályozzák, hogy a glükagon működésbe lépjen. A fogyáshoz összetett, jó szénhidrátokra van szükség.

 

MELYEK A JÓ SZÉNHIDRÁTOK ?

Az egyszerű, vagyis a rossz szénhidrátok valóban egyszerűek. A fehér lisztből készült termékek, mint a fehér kenyér, a kifli, a zsemle, a fehér rizs, a tojásos, fehér lisztből készült tésztafélék, a túl cukros csokoládé, péksütemények, cukrászsütemények, vagyis minden, ami fehér cukrot tartalmaz. A fehér cukor a legfőbb bűnbak és gyakran fogalmunk sincs, mi mindenbe kerül bele.

Kerülni keli, a fentiek mellett, a feldolgozott, túl sok tartósítószert tartalmazó ételeket, a cukros lekvárokat, a cukros gabonapelyheket, az ízesített pattogatott kukoricát. Talán meglepő, de rossz szénhidrát a főtt sárgarépa, a kukorica, a sütőtök, az érettebb banán, az édes szőlő és szilva, sőt bármennyire fáj, a cseresznye is. Ezekben ugyanis nagyon magas a cukortartalom, még akkor is, ha természetesnek minősülnek.

hirdetes

 

A 10 LEGJOBB SZÉNHIDRÁTFORRÁS

1. Teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, tészta:

A belőlük származó szénhidrát hosszan szívódik fel, lassan emeli meg a vércukorszintet, és hosszú időre stabilizálja is azt. Az ilyen lisztből készült kenyerek és tészták sokkal gazdagabbak rostban, vitaminokban és tápanyagokban, és tömörebbek is, mint a fehér lisztből készült termékek. Ennek oka, hogy a durum- vagy teljes kiőrlésű lisztből készült tésztafélék nem tudnak annyi vizet magukba szívni, mint a fehér lisztből készült tészták, amelyek a végtelenségig dagadhatnak a vízben. A fehér lisztből készült kenyerek gyakorta szellősek, könnyűek, sokkal többet kíván a szervezet fogyasztani belőlük, mert nem laktatnakelég jól. Ráadásul villámgyorsan megemelik a vércukorszintet, és puffadást is okozhatnak.

 

2. Barna rizs:

Az egyik legkiegyensúlyozottabb, legharmonikusabb és legegészségesebb étel. Nagyon könnyen emészthető, akár lisztérzékenyek is fogyaszthatják. A lényeg, hogy hántolatlan barna rizst vásároljunk. A fehér rizs előállítása során a rizsszemeket lehántolják, eltávolítják azt a külső burkot, amely a vitaminokat, ásványi anyagokat és a rostokat tartalmazza, így a fehér rizs üres kalória marad csupán. Ezzel szemben a hántolatlan barna rizs könnyen emészthető, jótékony hatással van az emésztési bántalmakra, a vérzsír és a vérkoleszterin szintjére, a legjobb méregtelenítő táplálék, nyugtatja és tisztítja a bélcsatornát. Héjában értékes B-vitaminok rejlenek, de nagy mennyiségben tartalmaz cinket, rostot és fehérjét is.

 

3. Keserű csokoládé:

A keserű csokoládénak, vagyis a nagyon magas kakaóbab tartalommal rendelkező csokoládénak nagyon magas az antioxidáns tartalma. Grammonként több, mint amennyi a borban, a bogyós gyümölcsökben vagy akár a zötd teában található, pedig ezek köztudottan kiváló antioxidáns források. Az antioxidánsok erősítik az immunrendszert, védenek a káros, az öregedési folyamatokat serkentő szabad gyökök ellen. Napi tíz gramm étcsokoládé segít megelőzni a magas koleszterinszint kialakulását, védelmet nyújthat a szív-és érrendszeri betegségek ellen, enyhíti a stressz tüneteit, nyugtatja az idegrendszert.

 

4. Gomba:

hirdetes

A gomba nagyon lassan felszívódó szénhidrát. Hosszú időre eltelít, stabilizálja a vércukorszintet. Kalóriatartalma igen alacsony, 100 gramm gomba mindössze 20-30 kalóriát tartalmaz. Fehérjéje szinte az összes fontos aminosavat tartalmazza, amelyre a szervezetnek szüksége van. Összetételét tekintve is igen jól illik a diétás étrendbe, hiszen közel 90 százalékban vizet tartalmaz és nagyon kevés zsírt. Fogyasztható önálló ételként, húsok helyettesítésére. Húsok mellé tálalva eléggé megterhelheti a gyomrot és akadályozhatja az emésztést. Önmagában is laktató, jól ízesíthető, finom étel.

 

5. Főtt burgonya:

Ugyan a burgonya sok keményítőt tartalmaz, mégis illeszkedhet az egészséges étrendbe. A legjobb lúgosító hatású étel, tehát a szervezet elsavasodását is megelőzheti, késleltetheti. Kalóriatartalma alacsony, megfelelő fűszerekkel, zöldségekkel igen laktató. Elkészítésekor ügyelni kell, hogy a héja rajta maradjon, és ne alkalmazzunk semmilyen zsiradékot. Vagyis, vagy főzzük meg héjában, vagy süssük sütőben zsiradék hozzáadása nélkül. A burgonya erősíti a kötőszöveteket, és némi vízhajtó hatással is rendelkezik.

 

6. Hajdina:

Rosttartalma a többi gabonaféléhez viszonyítva kiemelkedően magas. Zsírban is kicsit gazdagabb, mint a többi gabonaféle, de zsírtartalmának majdnem 80 százaléka telítetlen zsírsav, amely jótékonyan hat a koleszterinszintre. Nagyon magas kalcium- és magnéziumtartalommal rendelkezik, amely hasznos a csontoknak, izmoknak és az idegrendszernek egyaránt. Magas rosttartalma miatt nagyon lassan felszívódó táplálék, lassan emeli meg a vércukorszintet, ám élelmirost tartalma növeli a szervezet inzulinérzékenységét, így cukorbetegek étrendjébe is beilleszthető.

 

7. Natúr joghurt:

A joghurt tejsavbaktéríumot tartalmaz, melynek segítségével védi a bélflórát, erősíti az immunrendszert, serkenti az emésztést és az anyagcserét. Nagyon jó hatással van a gyomorra, kellemesen laktat, idónygyümölcsökkel elkeverve kiváló energiaforrás akár reggelire, akár napközbeni fogyasztásra, A legjobb, ha natúr joghurtot vásárolunk, és ezt keverjük el otthon akár a már említett gyümölcsökkel, kevés mézzel, natúr magvakkal, de kiválóan alkalmas salátaöntetek alapjaként is.

 

8. Mangó:

A mangó nem csak finom és lédús gyümölcs, de nagyon gazdag ásványianyag- és vitaminforrás is. Enzimje erős gyomorvédő hatást biztosít. Kevesen tudják, hogy a mangó kalóriatartalma mégis alacsony, 100 grammban mindössze 59 kalória található, ráadásul A-provitamint, B.,-, B2-és E-vitamint is tartalmaz. Nagyon jó kálium- és magnéziumforrás. Rosttartalma is igen magas, így segíti az emésztést, lassan szívódik fel, ezért fogyasztása után lassabban leszünk éhesek. Fogyasszuk tízórai vagy uzsonna gyanánt, de natúr joghurtba keverve tápláló reggelit is készíthetünk belőle.

 

9. Alma:

Már az ókori görögök is ismerték az alma gyógyító hatását : akkoriban minden étkezést almával fejeztek be, mivel tudták, hogy segíti az emésztést. Az alma valójában tisztítja és méregteleníti a szervezetet. Rengeteg vitamint, ásványianyagot és rostot tartalmaz. A puffadást és az esetleges gyomorfájást is enyhíti. Kalóriatartalma nagyon alacsony, ellenben laktat, lassan szívódik fel. Étkezések között fogyasztva megkímélhetjük magunkat az édességek napközbeni, felesleges majszolgatásától.

 

10. Bab: 

Magas tápértékű, igen laktató étel, vegetáriánus étrendben húspótlóként kaphat szerepet. A bab és általában a hüvelyesek igen magas rosttartalommal rendelkeznek, ráadásul csökkentik a koleszterinszintet. Keményítőt is tartalmaznak, amely, ha nem pépesítjük a zöldséget, élelemi rostjainak köszönhetően nagyon lassan szívódik föl, nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Cukorbetegek étrendjének is nélkülözhetetlen alkotóeleme!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Szótár

Állóképesség

  A szervezet fáradással szembeni ellenállóképessége hosszan tartó erőkifejtéseknél.... Tovább

Csipkebogyó

Latin neve: Rosa canina   Eredete, élőhelye   Európától Közép-Ázsiáig... Tovább

Tovább a lexikonra