Miért vagyok állandóan fáradt? A krónikus fáradtság lehetséges okai

vitalzone.hu

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Állandóan fáradtnak érzed magadat? Hidd el sokan küzdenek ezzel a problémával. Valószínűleg ezt annak a jeleként értékeled, hogy túl sok mindent csinálsz. De nem! A legvalószínűbb válasz éppen az ellenkezője.

3 azonnali változtatás

Három kulcsfontosságú életmódbeli változás, ami érezhető javulást eredményez az energiaszintedben:


1. Amit megeszel


Az, hogy állandóan koffeinért és édességért nyúlunk, amint fáradtságot érzünk, hamar visszaüt, hiszen a hirtelen vércukorban előidézett változást gyors visszaesés követi. Ehelyett az egészséges, és kiegyensúlyozott diéta lehet a megoldás, gyümölccsel, zöldségekkel, sovány húsokkal. A megfelelő étrend ráadásul a megfelelő testsúly megtartásában is segít, márpedig a túlsúly a kimerültség egyik fő oka lehet.


2. Mennyit alszol


Erre azért számítani lehetett, ugye? Sokan keveset alszanak, ha Te is, akkor az alkoholt és a koffeint mindenképpen kerüld a lefekvésed időpontjában, és kapcsold le a TV-t is, megteremtve a nyugodt, csendes környezetet, ami a jó alváshoz szükséges.


3. Mennyit mozogsz 


És ez a legfontosabb. A legjobb recept ugyanis a jó kis kimerültség leküzdésére, a rendszeres, aktív testmozgás. Legalább 3 órával a lefekvés előtt be kell fejezned az edzést, hogy testednek ideje legyen lenyugodni. A testmozgás ugyanis energiát ad - legalább heti négy alkalommal 40 perces testmozgás az ideális.

hirdetes


Lehet, hogy más van a fáradtság hátterében?


A leggyakoribb oka az állandó fáradtságnak, tehát fentiekben keresendő. Ha azonban ezek kezelése, nem vezet eredményre:

hirdetes
  • Vérszegénység: Ezt elég egyszerű ellenőriztetni, és sokszor ez az oka a fáradtságnak. Sok esetben a nőket érintő problémáról van szó, főleg akik erős menstruációval küzdenek. A vasban gazdag diéta, ami húsban és sötétzöld, leveles zöldségekben gazdag étrendet jelent, vagy ha krónikus vashiánnyal küzdesz, akkor étrend kiegészítők szedésével pótolható a hiány.
  • Az alapvető nyomelemek hiánya, mint amilyen a kálium. Ez is könnyen ellenőrizhető vérvizsgálattal.
  • Pajzsmirigy problémák: A pajzsmirigy túlzott illetve alulműködése is okozhat kimerültséget.
  • Diabétesz. A nem kezelt diabéteszes betegek egész egyszerűen nem érzik fittnek magukat. Ha elhomályosuló látás és rendszeres vizelés árnyékolja be a napjaidat, mindenképpen vértesztet kell végeztetni.
  • Depresszió. Ha a kimerültségérzésed szomorúsággal és étvágyvesztéssel is jár, és már nem leled örömedet a régi kedvteléseidben, talán depresszióval küzdesz.
  • Alvási problémák. ha sosem érzed magadat kipihentnek, és semmi nem javít ezen, érdemes egy alvástesztet végeztetned egy rendelőben, különösen, ha horkolsz. A horkolás lehet a része is, ami egész egyszerűen leállítja a légzést több alkalommal is az éjszaka folyamán. Erre megtalálható a megfelelő terápia.
  • Nem diagnosztizált szívbetegség. A fáradtság sajnos szívbetegség jele is lehet, különösen a nőknél. Ha gondot okoznak azok a gyakorlatok, amelyeket régen minden gond nélkül végigcsináltál, vagy egyre rosszabbul érzed magadat, amikor sportolsz, lehet ennek az előjele is. Ha erre gyanakszol, azonnal keress fel egy orvost.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
alvás betegség egészség egészséges életmód életmód lelki egészség

Szótár

Lándzsás útifű

(Plantago lanceolata)   Eredete, élőhelye   A lándzsás útifű Európában és... Tovább

Rostok

  A rostok a legösszetettebb szénhidrát-félék. Ezek nem emészthető növényi anyagok... Tovább

Tovább a lexikonra