L-Karnitin - fogyj a természet erejével!

SFV

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Mindig félek a gyógyszerek mellékhatásaitól. Sokat hallottam már az L-Karnitinról, mint zsírégető tablettáról, de féltem használni. Nem, ez nem egy termékismertető, nem árulok L-Karnitint, és nem is akarlak rábeszélni. De mivel engem érdekelt, szedhetem-e, és elég kétkedve állok a gyógyszerfélékhez (6 évet dolgoztam gyógyszeripari marketing területen, szédítés minden mennyiségben), gondoltam, utána nézek. Olvasd el, mit tapasztaltam!

Először is, mi is az az L-karnitin?

Az L-karnitin tudományos meghatározása

Mindenféle tudományos, magas szintű értekezésekkel kezdődik minden ilyen leírás. Én nem akarlak azzal titeket untatni, hogy pl. „Az L-karnitin (régi nevén BT vitamin, de az ember is képes előállítására, nem tekintjük vitaminnak) nitrogén tartalmú vegyület egy hidroxi-aminosav, ami fehérjékben nem fordul elő. Szintézise a lizin metilálásával indul. A megfelelő képzéshez sok vitamin és ásványi anyag szükséges, például vas, C-vitamin, B12, betain (kolin származék), niacin, magnézium, és még számos anyag, például metionin.”
 
 
Ezt az olvasók fele nem is érti, ezért inkább elmondom, hogy az L-karnitint az energia szállítójaként is nevezhetjük, hiszen legfontosabb szerepe, hogy a hosszú szénláncú zsírsavakat átvigye az izomsejtek falán, a mitokondriumon keresztül. Az izomsejt belsejében ezek a zsírsavak elégnek, így energia szabadul fel, melyre a szervezetnek szüksége van. Ezt az égési folyamatot-oxidációnak nevezik, mely már nem függ az L-karnitintól. Viszont az L-karnitin nélkül a zsírsavak nem kerülnének el arra a helyre, ahol energiává alakulhatnak, ezért szerepe igen jelentős.
 
 
Az L-karnitin kémiai szerkezetét tekintve egy olyan aminosav származék, mely a második szénatomon egy hidroxi(OH) - csoportot tartalmaz. Szerkezetét először Krimberg írta le. A hidroxi-csoport térbeli elhelyezkedésétől függően beszélhetünk L-karnitinről, mely élettanilag egy igen fontos anyag. Ez az anyag biokémiai úton a szervezetben is képződik. Ellentéte a D-Karnitin, mely csak szintetikus úton állítható elő.  Külső megjelenését tekintve az L-karnitin fehér kristályos anyag. De sokaknak ez is túl tudományosnak hangozhat….
 
 

Az L-karintin meghatározása egyszerűen

Az L-karnitin egy olyan természetes anyag, melyet az emberi szervezetben és az állati, illetve növényi táplálékokban egyaránt megtalálunk. Legnagyobb mennyiségben az állati eredetű táplálékokban találkozhatunk az L-karnitinnal. A vörös húsok, mint például a birka, a kecske, a juh és a sertés L-karnitin-tartalma a legmagasabb. Kilogrammonként körülbelül 21-30 grammot tartalmaznak ebből az anyagból.

 

A fehér húsokban ezzel szemben mindössze körülbelül 0,1 grammot találhatunk. A növényi eredetű táplálékokban ennél még kevesebb van: maximum 0,03 gramm mennyiségben tartalmaznak L-karnitint. Az L-karnitin az emlősök májában, veséjében és agyában szintetizálódik, a szintézis aránya 0,16-0,48 mg/testtömeg kilogramm/nap. Magyarul az L-karnitin egy olyan anyag, ami benned is előfordul, a te szervezeted is előállítja, és minden hússal eszed. 

 

Mire jó az L-karnitin?

Amiért ugye elkezdtem az egész kutatás, az az L-karnitin zsírégető hatása volt. De mit is ír erről a szakirodalom? Íme: „A vizsgálatokban három hónapig tartó 1000mg-os napi karnitin-kiegészítés jelentősen nagyobb testsúlycsökkenést idézett elő túlsúlyos egyéneknél, mint amit az L-karnitint nem fogyasztók elértek. Más tanulmányok nem mutattak kedvező hatást a fogyásra.” (http://shop.builder.hu/enciklopedia_reszletes.htm4?id=50) Hoppá. Más kutatás nem mutattak kedvező hatást? Na most akkor ez is csak marketing?

hirdetes

 

Egy másik forrás így ír a sport során történő felhasználásról (http://lkarnitin.hu/l-karnitin-sportoloknak.html):

1.     A kimerültség egyik fő oka az izomzatban és a véráramban felhalmozódó tejsav. Ha viszont megfelelő mennyiségű L-karitint fogyasztunk, akkor akár ötödével is lehet csökkenteni a tejsav képződését. A kimerültség másik oka a vércukor és az izomzatban raktározott keményítő mennyiségének csökkenése: az L-karitin bevitelével azonban nem ezekből a szénhidrátokból, hanem a zsírsavakból nyerjük az energiát, így a fáradtság és a kimerültség érzése később lép fel.

2.     egyenletes fizikai teljesítőképességet biztosít: Az L-karnitin arra is képes, hogy egyensúlyozza a vérerek összehúzódását a fizikai erőkifejtés során, így a véráramlás növekszik,az izmok oxigénellátása pedig 11%-kal is javulhat.

3.     fokozza a sportteljesítményt: az L-karnitin fokozza a teljesítőképességet és növeli az állóképességet. (akár 30%-kal is!) Emellett védi az izmokat, így csökkenti a sportsérülések kockázatát, tehát egészségmegőrzés szempontjából is nélkülözhetetlen.

4.     javítja a szervezet regenerálódását: tanulmányok igazolják, hogy intenzív sportolás után a szervezet regenerálódásához szükséges időt az L-Karnitin csökkenti. Ezen felül javítja a teljesítményt a következő edzés alkalmával.

5.     csökkenti az izomlázat: mivel az L-karnitinnak köszönhetően több vér és több oxigén jut az izmokba, így javul az energiafelhasználás, vagyis gyorsul a sérült izom regenerálódása.

 

Na most akkor kinek higgyünk? 

 

Egy másik forrás a következőket írja (fogyás.info): az L-karnitin az energia termeléséhez szükséges zsírsavakat szállítja oda, ahol azok majd energiává alakulnak. Ez lesz az izmok egyik fő energia forrása. Az L-karnitin megnöveli a zsírok energiaforrásként való felhasználását (zsírt éget), és megakadályozza a zsír lerakódását.

Egy 12 hetes tanulmány során, akik L-karnitin kapszulát kaptak átlagban 6 kg-ot fogytak, és jelentősen csökkent a testzsírszázalékuk. S mintegy mellékesen, csökkent magas koleszterin- és vércukorszintjük, valamint vérnyomásuk is.

hirdetes

 

Nos, hatásos az L-karnitin, vagy nem, ebben kétkedhetünk, vagy bízhatunk benne. Szedhetjük, ha…. Nem súlyosak a mellékhatásai. Nézzünk utána ennek is!

Az L-karnitin mellékhatásai

Kivételesen a források ebben egyet értenek. Azt állítják, az L-karnitinnek napi 3000 mg mértékig nincs mellékhatása. Ha mégis többet szednél be, akkor sem tűnik vészesnek: A napi 1 grammot (más adatok szerint a 3 g-ot) meghaladó fogyasztás halszagot okozhat, a bélbaktériumok karnitin bontása miatt, ekkor csökkentendő a bevitel.

Toxikus hatásai nem ismertek, gyomor-bélrendszeri panaszok, hányás, hasmenés jelentkezhetnek nagy dózisok fogyasztásakor. Terhes és szoptató nők csak orvosi javaslata használják! Máj-, vese-, pajzsmirigy- és cukorbetegek szintén ne vagy csak orvosi javaslatra használják!

 

Mi másra jó még az L-karnitin, mint a fogyásra?

Állítólag egy csomó minden másra is! Például érbetegségekben, szívelégtelenségben és krónikus kimerültség felléptekor, magas triglicerid és koleszterin szint esetén, tehát hiányállapotokban kifejezett jótékony hatása van a karnitin kiegészítésnek. A pajzsmirigy túlműködése esetén hatásosan megelőzi a tünetek kialakulását, és mivel nincs vagy kevés a mellékhatása, jól alkalmazható a kezelésben (ez a pajzsmirigyre gyakorolt hatás egy zsírégető anyagnál meglepő tulajdonság).

 

Az L-karnitin véd a magas proteintartalmú diéta eredményezte magasabb ammónium szint neurotoxikus, idegrendszert károsító hatásától, pontosan nem ismert módon -talán az ALC antioxidáns hatásán keresztül . Segíti a súlyzós edzés utáni regenerációt, enyhíti az izomszövet sérüléseit, ez utóbbi hatás következtében több receptor áll készen a hormonális hatások fogadására, mint az L-karnitin nélkül. A karnitinhasználat előnyeiből egy potencia és/vagy terméketlenségi problémákkal küzdő, vagy esetleg egy szteroidkúra után minden szinten regenerálódni kívánó ember is profitálhat, férfiak korosodással járó panaszait is enyhítheti.

 

A szakirodalom áttekintésekor számos tanulmányt találunk, amelyek azt igazolják, hogy az L-karnitin és/vagy az ALC napi 2-3 grammos mennyiségben fogyasztva jelentősen javítja a sperma minőségét, a spermium koncentrációt, és az összes spermium számát.

 

Akkor most szedjünk L-karnitint, vagy ne?

Összességében nekem úgy tűnik, nem lehet baj belőle, ha szedem. Ha a pozitív hatásoknak csak a fele igaz, és tényleg nincs mellékhatása, maximum pénztárcám bánhatja…. 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
alakformálás egészséges életmód egészséges táplálkozás fogyás fogyókúra

Szótár

Nadragulya

(Atropa Belladonna)   Jelentése   A belladonna azt jelenti, hogy szép hölgy. Ezt a... Tovább

Veronika (orvosi)

Latin neve: Veronica officinalis   Eredete, élőhelye Hazája Európa és... Tovább

Tovább a lexikonra