Szervezetünknek állandó folyadékpótlásra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően működjön. Naponta hány liter vizet kell fogyasztanunk, és mi történik a testünkkel, ha nem iszunk eleget?
A víz az emberi szervezet egyik legfontosabb alkotóeleme, testünk közel hatvan százalékát alkotja. Többféle feladatot is ellát: fontos szerepe van a tápanyagok szállításában és a belső hőmérsékletünk szabályozásában, kimossa szervezetünkből a káros anyagokat, segít a nyáltermelésben, valamint táplálja és védelmezi az ízületeinket is. Hiányában a szervezetünk kiszárad, a tartós dehidratáltság pedig életveszélyes állapotot eredményezhet.
Mi történik velünk, ha nem iszunk?
Ha nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű folyadékot, vérünk besűrűsödik, a vízkiválasztásunk csökken, a szervezet pedig spórolni kezd, amitől kevesebb vizelet képződik.
A szomjúságérzet nagyjából onnantól jelentkezik, amikor a testtömegünk 0,5 százalékának megfelelő vizet vesztettünk.
1-2 százaléknyi vízvesztés már fáradékonysággal, fejfájással járhat, három százalék felett pedig a száj is kiszárad, kicserepesedik, illetve a nyáltermelés is lecsökken. A testtömegünk tíz százalékának megfelelő vízhiány már súlyos keringési zavarokat okozhat, megnő a pulzus, és görcsök jelentkeznek, húsz százalék felé közelítve pedig a vesék már nagy eséllyel leállnak, a keringés összeomlik és életveszélyes állapot áll be.
Az egészségünk megőrzéséhez tehát elengedhetetlen az állandó folyadékpótlás, de mennyit kell innunk egy nap?
A kérdésre nehéz általános választ adni, folyadékszükségletünket ugyanis számos tényező befolyásolja a testalkatunktól az életmódunkon át az elfogyasztott ételekig. Egy 80 kilós felnőtt emberből naponta 0,4 liter víz távozik pusztán légzéssel, illetve még átlagos terhelés és hőmérséklet esetén is elpárolog a bőrén keresztül további fél liter. Vizelettel nagyjából 1,4-1,6 liter, széklettel pedig 0,1 liter ürül. Ez összesen 2,4-2,6 liter, ez lenne tehát a minimum, amelyet napi szinten pótolnunk kell.
Miért ne tartsd vissza a vizeletet..
Egy egészséges ember naponta nyolcszor keresi fel a mellékhelyiséget, sokan azonban inkább visszatartják munkájuk vagy egy izgalmas film miatt. A vizelési inger azonban nem véletlenül jön, és nem is egészséges tartogatni!
Táplálkozás közben a szervezetünkben salakanyagok képződnek, amelyek a vérbe kerülnek.
Ezek az anyagcsere-termékek szervezetünk számára mérgezőek, ki kell ürülniük, nehogy életveszélyes állapotot idézzenek elő. Emiatt a vizeletkiválasztó rendszer vízoldékonnyá alakítja ezeket a káros anyagokat, hogy a vizeletünkkel távozzanak a szervezetünkből. Ezért fontos, hogy naponta több alkalommal is felkeressük a mellékhelyiséget. Egészséges anyagcsere-működés esetén egy átlagos felnőtt ember naponta hét-nyolc alkalommal látogatja meg a vécét, ilyenkor alkalmanként 150-500 ml folyadék távozik. Persze, ha több folyadékot fogyasztunk, többször is kell kimennünk, a vízhajtó hatású kávé vagy alkohol miatt pedig akár tíznél is többször kívánkozhatunk a vécére.
Suba Krisztina – Személyi Edző