Meglepő tények a rágózásról - tanácsok egy fogszakorvostól

SFV

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Hatásos lehet a rágózás a stressz ellen, javíthatja a memóriát és még a diétázásban is segíthet.

Bár a rágó alapvetően élvezeti cikk, a cukormentes rágóguminak közismerten jelentős és jótékony szerepe van a fogak tisztán tartásában és a szájhigiénia megőrzésében.

A rágó pozitív hatásai


A rágó többek között tisztítja a fogakat, kellemes leheletet biztosít, stimulálja a rágóizmokat, segít a koncentrációban, a stressz oldásában, és a káros szenvedélyekről való leszokásban is. Ha minden étkezés után cukormentes rágógumit rágunk, csökkentjük a lepedék lerakódásának esélyeit, hiszen a rágógumi rágása fokozza a nyálteremést, és ezzel javítja a száj öntisztulását - tette hozzá az orvos.

Természetesen a félévenkénti fogkő leszedést nem pótolja a rendszeres rágógumi fogyasztása, így mindenképp lényeges a dentálhigiénai kezelés elvégeztetése rendszeresen. A Dentortho Fogászatán homokfúvó technikával távolítják el a fogkövet fogairól, így azok a szokásosnál is simábbak és fehérebbek lesznek. Kérjen időpontot rendelőjükbe mielőbb fogkő eltávolításra, hogy megelőzhesse a különböző fogászati problémákat, és mosolya ragyogó lehessen!


A fogorvosok szerint az egyik leghatékonyabb rossz szokás-helyettesítő tevékenység a cukormentes rágógumi használata, amely számos előnyének köszönhetően a diétában is sokat segít.


A Rhode Island Egyetemen folytatott kísérletek során Kathleen Melanson professzor 35 férfi és női résztvevőn tesztelte a rágógumi hatásait, és arra az eredményre jutott, hogy cukormentes rágó rendszeres használata mellett csökken az igény a kalória bevitelre és a szervezet energiafelhasználásának hatékonysága növekszik.

hirdetes
Rágózás mellett ugyanis kevesebbet eszünk, mégis energikusabbnak érezzük magunkat. A diétázók számára mindezek mellett a cukormentes rágógumiknak még egy fontos előnye van: azt az üzenetet küldi az agynak, hogy rágunk, vagyis eszünk, mindezt kalória-bevitel nélkül.

Ízlelőbimbók, idegrendszer, nyáltermelés – mindre jó hatással van


Az édes íz megnyugtatja az ízlelőbimbókat, így rágógumival átvészelhetők azok az időszakok, amikor nehezen tartjuk magunkat a fogadalmunkhoz, és nagyon szeretnénk enni valamit. Így tehát a cukormentes rágógumi használata és a bőséges folyadékfogyasztás lehet a fogyókúra két legfőbb mankója - tette hozzá a szakember.


Az idegrendszeri szabályozást két, egymással ellentétes működésű rendszer irányítja. Az egyik rendszer a szimpatikus idegrendszer, melynek ingerlése úgynevezett vészreakciót vált ki, vagyis a szervezetet felkészíti a stresszhelyzetekre. Ennek egyik eleme az izzadságmirigyek működésének fokozódása és ezzel együtt a nyáltermelés csökkenése; így a stressz hatására fennálló szimpatikus idegrendszeri túlsúly csökkenti a gyomor normális működését.

hirdetes


A rágózás hatására fokozódó nyáltermelés beindítja az emésztési reakciót, ezáltal segít visszaállítani a kívánatos állapotot, vagyis csökkenti a stresszes helyzetek gyomorra gyakorolt káros hatását. A másik fontos tényező a rágás, mint fizikai tevékenység. Egy erőteljes izom folyamatos működtetése stresszcsökkentő hatással bír; ezen az elven működik a stresszlabda is, melynek folyamatos összenyomása nyugtatja az idegrendszert.


Talán meglepő, de a test legerősebb izma a rágóizom, így a rágóizom folyamatos működtetésével azonos hatást érünk el, és még a fent leírt nyáltermelés-fokozódás is véd bennünket a stressz káros hatásaitól - mondják a fogorvosok.


Pszichológusok szerint a rágózás jótékonyan hat a memóriára is. Ez azért van így, mert az álkapocs rágó mozgásakor az agy hippokampusz nevű része stimulálódik, amely fontos szerepet játszik a memória működésében. Emellett maga a rágó mozgás a pumpálás révén több vért juttat az agyba, nő a pulzus, s több oxigén is jut az agyba a keringés serkentése révén.

Mértéktartás


A rágózás is csak akkor van jó hatással a szervezetünkre, ha megfelelő mértéket tartunk Az étkezések után vagy más apropóból maximum 15-20 percet ajánlott rágózni, napi 4-5 alkalommal. 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
alakformálás betegség diéta egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás fogyás fogyókúra stressz

Szótár

Egészség

    Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározása szerint az egészség... Tovább

inzulinrezisztencia

 Inzulin rezisztens állapotban az adott inzulin jelre bekövetkező válasz a célsejtek... Tovább

Tovább a lexikonra