A sportszindróma jelei és tünetei

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Ha a sportolónál az említett rizikófaktorok szerepelnek akkor már könnyen észreveheti magán a rendellenesség tüneteit amik a következők lehetnek:

  • súlycsökkenés
  • menstruációs ciklus felborulása, periódusok kimaradása
  • kimerültség, koncentrációs készség romlása
  • csontrepedések amik akár különösebb sérülés nélkül is kialakulhatnak
  • izomsérülések


A szindróma a következő étkezésibeli rendellenességeket okozhatja:

 

  • folyamatos fogyókúrák a súlycsökkentés érdekében
  • helytelen képzetek a súlyról és ételekről
  • gyakori kiruccanások a fürdőszobába étkezések után és közben
  • hashajtók használata
  • elgyengült, töredező hajszálak és körmök
  • a fogak romlása, amit a bulémiával járó gyakori hányás okoz, mivel roncsolja a fogzománcot
  • a hidegre való érzékenység
  • alacsony szívverésszám és vérnyomás
  • szívproblémák és mellkasi fájdalom


Hogyan segíthetnek az orvosok a sportszindrómán?


Egy átfogó orvosi vizsgálat a legfontosabb pontja a hármas szindróma diagnosztizálásában. Akiknél felmerül a betegség gyanúja azoknak valószínűleg a menstruációs ciklusukkal az étkezési és testedzési szokásaikkal valamint esetleges gyógyszeres kezelésükkel kapcsolatos kérdéseket fog feltenni a kezelőorvos. Ezt a kórisme kiállításának nevezzük.

Az alultápláltság sokféleképpen hathat a testre, ezért a doktor elrendelhet vérvizsgálatot az esetleges vérszegénység vagy egyéb problémák megállapítása érdekében. A menstruációs zavar és a súlyveszteség okait is vizsgálat alá vetik. Mivel a csontritkulás következtében fokozottabban jelen van a csonttörés veszélye ezért a csontszövet sűrűségét is feltérképezik. Természetesen az orvosi kezelés magában nem elég a betegségegyüttes legyűréséhez. Az edzők, szülők, fizikoterapeuta, gyermekorvos, étkezési szakértő, dietetikus és  mentálhigiénés szakember bevonása segíthet a fellépő testi és lelki problémák kezelésében.

hirdetes

Egy-két kimaradt menstruáció félvállról vétele gyakran előfordul az érintett lányoknál, de a mielőbbi segítség kérése nagyon fontos lenne. Rövid távon izomgyengeséggel, csontrepedésekkel, és lecsökkent teljesítőképességgel kell számolni. A hosszabb távon jelentkező betegségek a  csontgyengeség, nemzőképességi folyamatok rendellenessége és szívproblémák lehetnek.

hirdetes
A hármas szindrómából felépülő lányoknál fontos, hogy egy dietetikus segítségével kialakítsák a megfelelő étrendet, ami kellő mennyiségű tápanyagot tartalmaz a test fokozott igénybevételéhez. Az edzések időtartamától függően lehetséges, hogy csökkenteni kell a terhelést. Egy pszichológus segíthet a depresszió, az edzők és szülők felől érkező lelki nyomás, az alacsony önbecsülés leküzdésében és egyéb elfoglaltságokat ajánlat a fogyókúra és a teljes kimerültségig edzés helyett. Bizonyos esetekben hormontabletták szedésére is szükség lehet a megfelelő ösztrogénszint visszaállítása érdekében, hogy a menstruáció ismét megindulhasson. Ilyenkor általában fogamzásgátlót írnak fel a ciklus visszaállítására. Kalcium és D-vitamin ajánlása is gyakori a csontproblémás esetekben.


Mit tehetek ha valaki a környezetemben küszködik a sportszindrómával?


A hármas szindrómában szenvedő sportolók feltehetőleg rejtegetni próbálják a tüneteket de nem remélhetik, hogy változás nélkül az egész egyszer csak magától megszűnik. Szükségük van a segítségre az orvosoktól és más egészségügyi szakértőktől. Ha egy barátnál, testvérnél, csapattársnál jelentkeznek a tünetek, mondja meg neki a véleményét és bátorítsa őt, hogy mielőbb kezeltesse magát. Ha ezt visszautasítja, valószínűleg egy szülőhöz, edzőhöz, tanárhoz vagy az iskolaorvoshoz kell fordulni.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Szótár

Pihenés

A pihenés fogalma A pihenés fizikai és szellemi erők teljes értékű... Tovább

Ízületi mozgékonyság

  Azon motoros képesség, amely lehetővé teszi, hogy valamely mozgást nagy... Tovább

Tovább a lexikonra