Mind a szabad súlyok, mind pedig a gépek is alkalmasak az izom építéshez. Most nézzük meg mik az előnyi és mik a hátrányai a szabad súlyos és a gépi edzésnek.
Szabad súlyos edzés alatt azt értjük, amikor egy szabad, független ellenállást mozgatunk a gravitáció ellenében. A kézi és rúd súlyzóval végzett edzést értjük itt első sorban, de szabad súlynak számítanak a medicine labdák, a homokzsákok, a kettlebellek, Azért "szabad" módja ez az edzésnek, mert a mozgás alatt a gyakorlatot végző személynek magának kell a megfelelő pályán tartani az eszközt. Emiatt a mozgást a fő mozgató izmok végzik és a tartó izmok stabilizálnak közben.
Előnyei:
- Sokrétű terhelést kap az izomzat (szinergista és antagonista izmok egyaránt jól megdolgoztathatók), úgy fejlődnek, ahogyan az a mozgás végrehajtása szempontjából legelőnyösebb.
Hátrányai:
- Sérülés veszélyesebb mint a gépek.
- Gyakran biztosító partnert igényel a nehezebb gyakorlatoknál
Gépi edzés: (lapsúlyos, vagy bármilyen más) az erőfejlesztő gépeken végzett edzést kell érteni "gépes gyakorlaton". Itt a súlyok egy fix mozgási irányban tudnak csak elmozdulni. Ami jóval biztonságosabbá teszi a használatukat, hiszen lehetetlen súly alatt ragadni, vagy magunkra ejteni a súlyt. A gépekkel lehetőség van arra, hogy még izoláltabban dolgoztassunk egy-egy izomcsoportot, ami egyaránt hasznos lehet egy testépítő versenyre felkészülve és mondjuk egy sérülés utáni újrakezdéskor.
Előnyei:
- Kisebb a balesetek valószínűsége.
- Alkalmas arra, hogy akár kisebb izomcsoportokat lokálisan edzünk.
- Még kezdők is "tökéletesen" tudják kivitelezni a gyakorlatokat, mivel a gépek csak egyféle irányban és módon használhatók.
Hátrányai:
- Mesterségesen be van szűkítve a mozgástartomány, emiatt kissé mesterséges a végeredmény.
- Gyorserő fejlesztésre nem alkalmas.
Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző