Ha téged is megőrjít az izomláz, segítünk, hogy mihamarabb eltűnjön!

vitalzone.hu

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Az izomláz érzését minden sportoló jól ismeri, de még azok is, akik csak egy megerőltetőbb napon vannak túl. Ámbár nem tartozik a kedvenc érzésünk közé. Egy idő után kifejezetten őrjítő tud lenni, hogy minden nap sajog egy-egy testrészünk. Elmondjuk, mit kell tenned, hogy mihamarabb elmúljon!

Hogyan enyhítsd a kínzó izomlázat?


Ha rendszeres sportoló vagy, biztosan te is éreztél már párszor izomlázat, ami egy idő után őrjítő tud lenni, főleg, ha látszatra sosem akar megszűnni. Természetesen változó, hogy kinek milyen, mekkora mértékű izomláza van egy-egy edzést követően. Néhányan szinte alig, vagy egyáltalán nem szenvednek az izomláz érzésétől, míg sokaknál előfordul, hogy akár több nap után is ugyanolyan fájdalmasan tudnak csak megmozdulni.


A jó hír, hogy alapos bemelegítéssel, illetve edzés utáni gondos nyújtással mindez megelőzhető, de ha esetleg mégis keletkezne izomláz, akkor sem kell pánikba esni. Szerencsére az izomláz mértéke nem lesz összefüggésben a fejlődési arányokkal, de ha nagyon kellemetlennél válna, enyhíteni könnyen tudsz rajta. Lássuk hát, hogyan!

 

Edzés előtt az izomláz megelőzéséhez:


Edzés előtt szedhetünk L-karnitint tartalmazó készítményeket. Ez az aminosav védi az izmokat a sportsérülésektől, csökkenti a kialakuló izomlázat, és sportolás közben hatékonyan hozzájárul a zsírégetéshez is.

 

A már kialakult izomláz kezelése:


Az izomzat regenerációját segíthetjük,

-a vérkeringés fokozásával, pl. váltott hideg-meleg vizes fürdővel,

hirdetes
-borogatással, szaunázással,
-gyulladáscsökkentő krémekkel,
-SMR hengerezéssel, masszázzsal.


Élelmiszerek az izomláz ellen:


Ezeken kívül egyes élelmiszerek is a segítségünkre lehetnek a bennük megtalálható gyulladáscsökkentő, antioxidáns vegyületek révén. Ilyen például a meggylé, az almalé (esetleg almaecet), valamint ásványi anyagokat tartalmazó pezsgőtabletták. Egy új tanulmány szerint a kávé is segít meggátolni az edzés után kialakuló panaszokat, mivel a kávé gátolja az adenozin termelést, mely az energiatovábbításért felel, így csökkenti a fájdalmat.

 

Vitaminok és étrend-kiegészítők az izomláz csökkentéséhez:


Ne feledkezzünk meg a megfelelő vitaminok és ásványi anyagok pótlásról sem, melyek szintén hozzájárulnak a gyorsabb regenerációhoz.


A C-vitamin kollagén termelő hatású, segít a szövetek, a bőr, az inak és a vérerek regenerálódásában. A napi ajánlott mennyiség izomláz kezelésére 60 mg, melyhez segítségünkre lehet a citrom, a narancs, a kiwi, sőt, még a burgonya is.


Az E-vitamin gyorsítja a vérkeringést, mely segít kisöpörni az izomrostok sérülésének következtében megjelenő enzimeket. Érdemes minden edzés után 15 mg E-vitamint fogyasztani, amit akár kukoricából, csonthéjasokból, spenótból is bevihetsz.

hirdetes


A magnézium elengedhetetlen az izmok regenerálásához, fontos szerepet játszik az idegek, az izom működésében, a csontok felépítésében, valamint a fehérje-anyagcserében. Ez utóbbi azért is fontos, mert az izmok növekedéséhez fehérjére van szükség. Napi 320 mg felgyorsíthatja az izomnövekedést. Ehhez ajánljuk a tökmagot, napraforgómagot, spenótot, lazacot, vagy magnézium készítményeket.

 

Izomlázzal pihenjünk-e, vagy eddzünk-e rá?

 

Sokszor felmerülhet ez a kérdés egy laikus számára, ezért most szeretnénk tisztázni a dolgot. Egyes kutatások szerint, ha nem súlyos a dolog, akkor rádolgozhatunk, így az apró sérülések nem romlanak tovább, nem nehezíti a regenerálódásukat és az izomerő sem csökken. Azonban még így is csak lassan, fokozatosan javasolt elkezdeni újra az edzést. Súlyosabb esetben mindenképp érdemes pár nap pihenőt tartani.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
edzésmódok edzőterem egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás fitness mozgás

Szótár

B1-vitamin

B1-vitamin Tiamin: vízben jól oldódó, hőre érzékeny vegyület. Jelentős szerepe van a... Tovább

Low carb diéta

Alacsony szénhidrát-bevitelen alapuló diéta. Tovább

Tovább a lexikonra