Szénhidrát-diéta

BB

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Hidd el, hogy megéri kipróbálni ezt a bevált módszert, mert nagyobb erőfeszítés nélkül látványos változást érhetsz el mind a súlyod, mind az életmódodat tekintve. De mi a módszer lényege? 

 

A szénhidrát fontosságával kapcsolatban igen eltérő véleményeket lehet hallani manapság. Van aki azt mondja, hogy a szervezetednek egyáltalán nincs rá szüksége, és csak a feltétlenül szükséges mennyiségben ajánlott a fogyasztása, van aki szerint pedig a napi étkezésünk legalább 50 %-át szénhidrátnak kellene kitennie, hiszen ebből nyerjük  energiánk nagy részét. Ha nem igazán tudod tartani egyik vonalat sem, és nem vagy híve a szélsőségeknek, próbáld ki a váltakozó szénhidrát-bevitelű napokból álló rendszert.

 

A módszer egyik legnagyobb előnye, hogy teljes mértékben személyre szabott, így mindenki maga dönti el, hogy mik azok az értékek, amikre a szervezetének szüksége van - van aki súlynövelés céljából tartja ezt az étrendet, és természetesen van aki fogyni szeretne, de tulajdonképpen mindenkinek ideális lehet.

 

Hogyan kezdj neki?

A beosztás a következő: a hét egymást követő hat napján váltakozik az elfogyasztott szénhidrát mennyisége alacsony és magas követi egymást, a hetedik nap pedig a jutalom-ételek napja (a gyorsabb siker érdekében ez a nap elhagyható ha követed az előző sémát). Amennyiben a fogyás a célod, érdemes az 5 alacsony-, 2 magas szénhidrátbevitelű arány betartása, ha pedig a súlygyarapodás a cél, akkor épp az ellenkezője érvényes, 4 vagy 5 napig vigyél be sok szénhidrátot, és 2-3 napig fogd vissza magad. Lehetőleg felváltva és egyenletesen oszd el a napokat, így kiegyensúlyozttan tudod majd tartani ezt a diétát.

hirdetes

 

A módszer nagy előnye, hogy ha esetleg az alacsony bevitelű napon elcsábultál, és több szénhidrátot fogyasztottál a kelletétnél, nem kell lelkiismeretfurdalással küzködnöd, hiszen így másnap tudsz korrigálni, és nem fog felborulni az egyensúly. Az emberek többségének valószínűleg érdemes a magasabb szénhidrátbevitelű napokat, de legalábbis egyet mindenféleképp a hétvégére időzíteni, ilyenkor ugyanis a bulik, baráti találkozók, családi ebédek hevében sokkal nehezebben állunk ellen a szénhidrát-bombáknak.

Mit fogyassz a különböző napokon?

Remélem senki nem úgy képzeli ezt az étkezési módszert, hogy egyik nap csak tésztát és pizzát eszik reggel délben este, a következő nap pedig zöld salátát rágcsál öntet nélkül. Ennél sokkal változatosabban lehet táplálkozni, szinte bármit lehet fogyasztani, csak fejben kell tartani a napi célt, folyamatosan figyelni kell az ételek szénhidráttartalmát, de ez egy-két hét után rutinná válik. A legjobb, ha még a magas szénhidrát-bevitelű napokon is inkább az egészséges szénhidrát-forrásokat részesíted előnyben: teljes kiőrlésű gabonafélék, gyümölcsök, zöldségek.

hirdetes

 

Az alacsony szénhidrát-bevitelű napokon fogyassz minél több fehérjét: csirke, tofu, hal, bab és egészítsd ki nem puffasztó zöldségekkel, így felgyorsítod az emésztésed. Nagyon fontos odafigyelni a csaló-napokra, ilyenkor ugyanis hajlamos leszel azt gondolni, hogy bármit megehetsz. Ez azonban sajnos nem így van, hiszen ha elengeded magad, könnyen több ezer kalóriát is fogyaszthatsz, és ezzel az egész heti munkád kárba veszhet, ezért nem éri meg ezen a napon túlzásokba esni. Egy szelet pizzával több, egy fánk, vagy egy szelet torta azonban ilyenkor belefér.

 

Készíts tervet!

Először is állíts össze egy személyre szabott bevásárlólistát, majd írj egy tervet, hogy melyik napon mit szeretnél fogyasztani. Javaslom, hogy előre egy-két napra készítsd elő és doboold be az ételeket, így az nem lesz kifogás, hogy nem volt időd enni és bekapsz valami egészségtelent. Általános szabályként tartsd szem előtt, hogy a nők átlag kalóriabevitele 1200 kalória, a férfiaké 1500 kalória, a magasabb szénhidrátbevitelű napokon pedig 100-200 kalórával többet lehet fogyasztani.

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
alakformálás diéta élelmiszer étrend fogyás táplálkozás

Szótár

Állóképesség

  A szervezet fáradással szembeni ellenállóképessége hosszan tartó erőkifejtéseknél.... Tovább

Subcutan zsírszövet

Bőr alatti zsírszövet Tovább

Tovább a lexikonra