Minden, amit tudnod kell a szénhidrátokról és a GI szerepéről

KK

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Mindig jó tudni, de még jobb, még többet tudni!:-))
Éppen ezért érdemes elmondanunk a legfontosabb tudnivalókat a szénhidrátokról és a GI (glikémiás index) szerepéről.

Mindent tudsz a szénhidrátokról?

 
A szénhidrátok a szervezet legfőbb energiaforrásai, viszonylag gyorsan felhasználható üzemanyaggal látják el szervezetünket. A glükózt bármely sejt fel tudja venni és le is tudja adni. A kémiai energiát biztosítja a különböző szervek számára, az izmok anabolikus folyamataihoz és az agy megfelelő működéséhez, vagy glukogénként tárolódik a májban és az izmokban. A gyors energia biztosítása a vércukor segítségével történik, mely élelmiszer fogyasztása után emelkedik, és az inzulin segítségével jut el a szénhidrát a sejtekbe. A vér cukorszintje különösen gyorsan megemelkedik, amikor cukros üdítőket vagy édességet fogyasztunk. A testünk és elménk így gyors energiához jut, ám ez nem tart sokáig.
 

A zsír és a fehérje mellett a szénhidrát az emberi táplálkozás egyik alapvető alkotóeleme.

A szénhidrát és a fehérjék kiegyensúlyozott fogyasztása fontos a stabil vércukorszint miatt. Ezen felül a szénhidrátokat mindig rosttal kombinálva kell fogyasztani. Ha a szénhidrátfogyasztás nem kielégítő, akkor a szervezet a szükséges energiához az izmok fehérjéinek lebontásával jut hozzá (ezért fontos, hogy megfelelően frissíts edzés és verseny közben!), így az izomtömeg csökkenni fog , emellett a vesék is erős terhelést kapnak. Ugyanakkor, ha a szervezet több szénhidrátot kap, mint amennyire szüksége van, akkor annak egy része zsírrá alakul át. Különböző típusú szénhidrátok léteznek, melyek összetettségüktől függően, különböző sebességgel szívódnak fel vérből. Normál cukor termékek rövid időtartamra, gyors energiaellátást biztosítanak, ugyanakkor gyors vércukorszint csökkenéssel is járnak, amely ismét az édesség utáni sóvárgásba torkollik.
hirdetes
 
 

Mi az a glikémiás index (GI)?

A glikémiás index egy mérőszám, amely azt mutatja meg, hogy mennyivel emelkedik a vércukor szintje az étkezést követően.

A bélrendszer a fruktózt jobban tolerálja, mint a hagyományos cukrot, és további előnye, hogy lassabban szívódik fel. A vérben lassabban szállítódik, és nem zavar be az inzulin anyagcserébe. Az állóképességi sportolóknak ez azért előnyös, mivel a hosszú edzések során is biztosítja a hosszantartó és optimális energiaellátást az izmoknak. Ezen túlmenően, a zsíranyagcsere csak akkor aktiválódik, ha a vércukorszint alacsony. Mindaddig, amíg a vércukorszint magas, a cukor ég el elsősorban.
hirdetes
 

Fontos, hogy a frissítésnél a bevitt szénhidrát 2:1 arányban tartalmazzon glükózt és fruktózt, mert

- úgy tűnik, hogy ezek az oldatok jobban segítik a nátrium és folyadékfelszívódást, mint azok, amelyek csak glükózt vagy fruktózt tartalmaznak.
- A glükóz-fruktóz kombináció a szervezet fruktóz felvételét is fokozza.
- Kimutatták, hogy amikor a sportolók a glükózt és a fruktózt kombináltan fogyasztják, viszonylag nagymennyiségű energia szabadul fel, és így, a fizikai teljesítményre gyakorolt kedvező hatások és a fáradékonyság mérséklődése figyelhetők meg.
 
 
 
Szerző:
Kutasi Kelly
KELLYS Funkcionális edzések felsőfokon

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás

Szótár

Nadragulya

(Atropa Belladonna)   Jelentése   A belladonna azt jelenti, hogy szép hölgy. Ezt a... Tovább

Bioszauna

  A klasszikus szauna keringési rendszert kímélő fajtája, ahol a hőmérséklet 40-60... Tovább

Tovább a lexikonra