A cukorbetegség hazánk egyik legelterjedtebb népbetegsége. Ez a fajta szénhidrát-anyagcsere betegség minden ötödik 60 feletti embert érinti. Ez a számarány pedig várhatóan növekedni fog. Vannak viszont olyan ételek, amiket lelkiismeretfurdalás és probléma nélkül fogyaszthatnak diabéteszesek is, megmutatjuk melyek ezek a tavaszi finomságok cukorbetegeknek!
A cukorbetegségnek kettő +1 típusa ismert:
• 1-es típusú cukorbetegség: ez az az autoimmun betegség, amelyik bármelyik életkorban kialakulhat, viszont inzulinpótlással többnyire jól kezelhető.
• 2-es típusú cukorbetegség: ennek hátterében az inzulinrezisztencia áll, ami azt jelenti, hogy idővel a hasnyálmirigy inzulin-elválasztása elégtelenné válik, így az állapot megváltoztatásához első sorban életmódváltásra van szükség.
• A terhesség alatti (gesztációs) cukorbetegség: a várandósság idején nem minden kismama szervezete tudja tartani a lépést a megnövekedett igényekkel, ennek következtében pedig megemelkedik a vércukorszint. Ez sajnos a babára és mamára is veszélyes, és a születendő gyermeknél sokkal nagyobb lesz az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának.
A cukorbetegek étrendje
Szerintem mindenkinek van legalább 1 olyan ismerőse a környezetében, aki cukorbetegséggel küzd. Köztudott, hogy a cukorbetegek étrendjébe nem minden fér bele, így az általuk fogyasztható ételeket 3 csoportra szokták osztani : fogyasztható, korlátozott mennyiségben fogyasztható és nem/csak kis mennyiségben fogyasztható ételek. Nagyon nehéz betartani, főleg az elején a diabéteszeseknek ezt a típusú diétát, hiszen a fogyasztható ételek közé olyanok tartoznak, amiknek 100 grammjában a szénhidráttartalom mindössze 5 gramm alatti érték, és lássuk be, nem lehet állandóan kígyóuborkán élni! Ezért gondoltuk, hogy mutatunk 3 olyan ínycsiklandozó receptet a cukorbetegségben szenvedők számára, amik igazi tavaszi finomságok.
Ne hagyd ki a finom recepteket! Lapozz tovább!
Tavaszi finomságok alatt azt értjük jelen esetben, hogy a jó idővel és a hőmérséklet melegedésével megjön a jókedvünk is, sokkal vidámabbak és energikusabbak vagyunk. Tapasztalatból mondom, hogy még a főzéshez is több kedve van az embereknek, és egy szép napos délutánon úgy ennék valami finom süteményt vagy valamit. Ez az 3 recept a mennyei boldogságot hozza el, de biztosíthatlak, hogy nem csak a cukor és inzulinrezisztens betegek fogják élvezni, hanem az egész család boldogan fogja majszolni! Kínáld meg barátaidat is velük, és rájönnek majd, tényleg nem kell neked sem lemondani a finom ízekről csak mert cukorbeteg vagy!
1. Egyszerű mandulás aprósütemény
Hozzávalók:
- 2 és ¼ csésze mandulaliszt
- ¾ csésze édesítőszer
- 1 teáskanál vanília aroma
- mandulaforgács a tetejére
- 2 tojásfehérje
- olvasztott étcsokoládé a tetejére
Elkészítés:
Keverjük össze az összes hozzávalót egy tálban, majd kiskanál segítségével, vagy nyomó formával szaggasunk kis halmokat. Ha igazi vendégvárónak készítjük, nagyon elegáns, ha kis kifliket formázunk a tésztából. Ha kész vagyunk ezzel, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, majd szórjuk meg mandulaforgáccsal a tetejét. Tehetünk még rá durvára vágott diót is, ki hogyan szereti, majd 180 °C-on, előmelegített sütőben 10-12 perc alatt készre sütjük. Utána olvasztott csokit csurgathatunk a tetejére tetszés szerint.
Lapozz a további receptekért!
2. Banános zabsüti
Hozzávalók:
- 1 banán
- 2 kanál édesítőszer
- 2 evőkanál darabos mogyoróvaj
- 1 teáskanál vanília aroma
- fél bögre teljes kiőrlésű liszt
- 1 mokkáskanál sütőpor
- 1 mokkáskanál sovány tejpor
- 2 teáskanál őrölt fahéj
- ízlés szerint pirosbogyós gyümölcsök
Elkészítés:
A banánt villával nyomkodjuk szét, majd keverjük össze a többi hozzávalóval. Ha túl száraznak érezzük, tejpor helyett használjunk zsírmentes tejet. Kanállal rakjunk halmokat egy sütőpapírral bélelt tepsibe, majd 180 °C-on süssük ropogósra őket.
3. Narancskrémmel töltött reggeli muffin
Hozzávalók a narancskrémhez:
- ¼ csésze zsírszegény joghurt
- 2 evőkanál 100%-os narancslé
- őrölt fahéj ízlés szerint
- fél narancs reszelt héja
- 1,5 teáskanál édesítőszer
Hozzávalók a muffinhoz:
- fél bögre teljes kiőrlésű liszt
- fél bögre zsírszegény tej
- apróra vágott eper
- 1 teáskanál édesítőszer
- egy csipet só
- 1 tojás
Elkészítés:
A krém hozzávalóit összekeverjük, és pár órára hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek. A muffin hozzávalóit keverjük simára, majd töltsük muffinformákba úgy, hogy félig legyenek. Süssük 190 °C-on tűpróbáig (de kb. 30 perc). Ha kész, óvatosan vegyük ki a muffinokat a formából, kanállal csináljunk egy lyukat a tetejükbe, majd töltsünk bele narancs krémet. Apróra vágott eperrel tálaljuk.