Hogy honnan tudhatod, hogy valami komfortzónás edzés?
Kellemes, kényelmes, túlságosan nem megterhelő. Kicsit talán bonyolult a dolog, hogy önmagával magyarázom a dolgot, de a komfortzóna az ahol még komfortosan érzed magad. Pl. lemész fallabdázni a haverokkal, nincs túl nagy tétje a dolognak, kis futkosás, kis ütögetés, jól érzed magad.
Vagy elmész kocogni a pároddal, nem egy őrült tempóban, kicsit még dumálgatni is tudtok közben.
Ez az a kategória, hogy tök jó, mozogsz, de igazán változni nem fogsz tőle, mert nem kényszeríti rá a tested.
Milyen edzés felel meg ennek?
Mármint annak, hogy átlépd a komfortzónádat. Bármelyik, a lényeg a teljesítmény. Az előző példánál maradva, mondjuk elmész futni valakivel és egy kis verseny. Amikor győzni akarsz, akkor mindent beleadsz, akkor elkezdesz hajtani és jobban is hajlandó vagy terhelni magad, mint a kényelmes szint.
De azt hiszem a legjobban talán Muhammad Ali egy gondolata példázza ezt jól:
"Megkérdezték tőlem, hogy hány felülést tudok megcsinálni? Azt válaszoltam: nem tudom. Én csak akkor kezdem el számolni, amikor már fáj. Onnantól van értelme!"
Átléped a komfortzónát
És itt jön a lényeg, a tested változásra és fejlődésre kényszerítése, hogy akkor, amikor fáj, akkor még ráhúzol, akkor még csinálsz két ismétlést, vagy 10 ismétlést és a határok így egyre jobban kitolódnak.
Ha megállsz ott, ahol még kényelmes vagy ahol épp elkezd fájni, akkor soha nem lesz eredménye a dolognak.
Nem veszélyes?
Minden túlzásba vitt mozgás veszélyes. A pihenő idő betartása nagyon fontos. Két edzés között kell, hogy legyen idő a testnek, az izmoknak arra, hogy regenerálódjanak. Ha ez nincs meg, a folyamatos terhelés hatására túledzettség alakulhat ki és persze a sérüléseknek is nagyobb az esélye.
Szerző:
Kiss Sándor, Sasa