Napjainkban egyre többen odafigyelnek az egészséges életmódra, az egészséges táplálkozásra. Sokszor csak azt hisszük, hogy egészségesen élünk, valójában gyakran egészségtelen ételeket fogyasztunk.
Tévhitek az egészséges életmódról 1.
Tejfogyasztás - Valóban élet, erő, egészség?
A megfelelő minőségű fehérjebevitel segít, hogy megőrizd állóképességedet, és formás izomzattal büszkélkedhess. Ha korábban úgy gondoltad, a tej ideális fehérjeforrás, és vitamintartalma is védi egészségedet, érdemes megismerned a kutatások eredményeit, melyek meglepő cáfolatot tartogatnak.
A százéves kort elért Dr. Norman Walker - amerikai táplálkozáskutató - rámutatott a tejtermékekben található antibiotikum-maradványok veszélyére. Az itallal együtt ezek a gyógyszermaradványok is bekerülnek a szervezetedbe, ha pedig később egy betegség kapcsán antibiotikum-kezelésre lenne szükséged, könnyen lehet, hogy nem reagál rá a szervezeted.
A Harvard Egyetem tanulmánya is megdöbbentő eredményre jutott. A naponta több alkalommal tejet fogyasztó nők között jóval nagyobb arányban fordul elő csontritkulás, mint azok körében, akik alig, illetve egyáltalán nem isznak tejet. A magyarázat egyértelműen nyomon követhető.
A tejben a pasztörizálás hatására olyan folyamatok mennek végbe, melyek következtében a kalcium nem tud megfelelően hasznosulni, ellenben lerakódik a csontok és az erek falára, meszesedést elindítva. Ráadásul a nehezen emészthető tejfehérje savas irányba tolja el szervezeted kémhatását, ennek ellensúlyozására rengeteg kalcium áramlik ki a csontokból, rombolva azok szerkezetét.
Ha eddig nem fedezted fel, mi állhat makacs köhögésed, náthád és visszatérő fertőzéseid hátterében, az amerikai Allergia, Asztma és Immunológiai Akadémia kutatása választ ad rá. Megállapításuk szerint a legtöbb ember szervezete allergénként reagál a tej alkotórészeire, és az említett tünetek jelzik a tiltakozást.
Tévhitek az egészséges életmódról 2.
A müzlik és müzliszeletek
Az összetett szénhidrátok, gabonák fogyasztása nagyon hasznos, több jótékony hatása ismert. A rostok segítik a vastagbél működését, sok rákkeltő anyagot megkötnek a belekben, egyenletes felszívódásuknak köszönhetően, kiegyensúlyozott vércukor-szintet biztosítanak. Sok termék nem igazi müzli, csak a nevében az.
Az édesített, esetleg cukorral, mézzel, aromákkal dúsított gabonák, nem szolgálják az egészséget. Az egyik legmegdöbbentőbb élelmiszeripari bravúr, a csokoládé darabos müzli! Ha valaki fogyókúrája részeként ilyet fogyaszt, ne is reménykedjen az eredményben.
Tévhitek az egészséges életmódról 3.
A multivitaminos üdítők
Sok multivitaminos üdítő, igencsak távol áll az egészség témakörétől. A gyümölcstartalom kevés, a hozzáadott cukor sok, a vitamin, pedig mind mesterséges. Az ilyen üdítőkben rengeteg plusz kalória van, ha valaki egész nap csak ezzel oltja a szomját, az a testsúlyán is meglátszik.
Tévhitek az egészséges életmódról 4.
A cukormentes üdítők
Az ember energiaszükséglete az életkorral fokozatosan csökken, legnagyobb serdülőkorban, majd kb. 10 évenként 5-10 százalékkal kevesebb!
Zéró kalória, tökéletes ízhatás - jó lenne. De a szervezetet nem lehet becsapni. Kimutatott tény, hogy cukormentes üdítők fogyasztása mellett, számos egyéb forrásból fölösleges kalóriákat viszünk be. Egyrészt könnyebben elcsábulunk egy kis nassolásra, mert a nullkalóriás üdítő fogyasztása, feloldoz bűneink alól, másrészt a szervezet az édes ízhez energiabevitelt is társít.
Ez azt jelenti, hogy ha megvolt az édes íz élménye, akkor várja a hozzá társított energiát, ha ezt nem kapja meg, más forrásból követeli. Így kifejezett éhségérzet, és ennek következtében táplálékfelvétel révén, előbb vagy utóbb úgyis megkapja.
Felülések a lapos hasért
Kiderült, hogy a Pilates hasizomgyakorlatai sokkal jobbak a felüléseknél, állítja az Aburn Egyetem tanulmánya. A "the teaser" (beugrató) névre keresztelt gyakorlat különösen hatásos. Az egyenes hasizomból 39 %-kal nagyobb részt aktivizál (ez a kockahas), a külső ferde hasizomból (úszógumi) pedig 266 %-kal többet.
Tévhitek az egészséges életmódról 5.
A legtöbb kalóriát a kardió edzés égeti el
A Dél-Maine Egyetem nemrégiben végzett kutatása szerint 30 perc súlyzózás ugyanannyi kalóriát éget el, mintha ezt az időt a futópadon tölti el a sportoló. A súlyemelés viszont sokkal tónusosabb izmokat eredményez, mint a futás. Ráadásul az aerobik-edzéstől eltérően a súlyemelés még további 39 órán át fokozza az anyagcserét azután, hogy vége az utolsó gyakorlatsornak.
A legjobb eredmény érdekében javasolt hetente háromszor minden izomra kiterjedő súlyzós edzés. Két alkalom között legyen legalább egy nap pihenő. A pihenőnapok közül kettőn javasolt rövid, intenzív futásokat beiktatni.
Tévhitek az egészséges életmódról 6.
A szénhidrátoktól hízunk el.
Sok helyütt olvashatjuk, hogy ha túl sok szénhidrátot fogyasztunk, kialakulhat az úgynevezett metabolikus X-szindróma, azaz az elhízás és a magas koleszterinszint kombinációja. A tanács mögött az a gondolat rejlik, hogy a túl sok szénhidráttól a szervezet ellenállóvá válhat az inzulinra, ez pedig súlygyarapodást, és 2-es típusú cukorbetegséget okozhat.
Ne higgyük el? Nem a szénhidrátok hizlalnak, hanem a kalóriák. A szénhidrátokat cukorrá alakítja a szervezet, de ez csak akkor rakódik le zsírként, ha nem használjuk el napközben - addig ugyanis fontos üzemanyagként szolgál. A szénhidrátdús ételekben ráadásul sok a fontos tápanyag. Épp ezért a szénhidrát a kiegyensúlyozott étrend egyik alapvető összetevője, egyes szakértők szerint a napi kalóriabevitel közel 50 százalékát szénhidrátokból kellene fedeznünk.