A felfázás elnevezéséből fakadóan logikusan gondolhatnánk, hogy a megbetegedést elsősorban a hideg okozza. Most biztosan a Te füledben is ott cseng édesanyád intelme, hogy ne mászkálj mezítláb a hideg kövön, mert bizony felfázol. Ez azonban az egyik, ha nem a legismertebb tévhit a felfázással kapcsolatban, ugyanis ennek a betegségnek ugyan lehet köze a hideghez, de sokkalta kevesebb mint gondolnánk. Lássuk, milyen tévhitek övezik még a felfázást!
A felfázás, vagy másnéven hólyaghurut egy igencsak kellemetlen tünetekkel járó betegség. Gyakori tünetei a sürgető vizelési inger, intenzív, azonban produktum nélküli késztetés és csípő érzés a vizeletürítés során. Annak ellenére azonban, hogy a hólyaghurut meglehetősen kellemetlen tünetekkel jár, sokan félreértelmezik, vagy éppen elhanyagolják. Ennek elsődleges oka a rengeteg ezt körülvevő tévhit lehet, így ezeket igyekszünk most lerombolni.
No.1. Csak hidegben lehet felfázni
A felfázás hátterében gyakran az E. Coli nevű baktérium áll, tehát a betegség kialakulása nem függ például az adott évszaktól sem. Ennek ellenére azonban észrevehető, hogy gyakrabban alakul ki hólyaghurut a hidegebb évszakokban. Ennek oka, hogy a kihűlt medencetájék védekezése meggyengül a kórokozókkal szemben, továbbá ha nem gondoskodunk a megfelelő vitaminpótlásról, ilyenkor a teljes immunrendszer is nehezebben veszi fel a harcot az esetleges megbetegedésekkel. Ilyenkor azzal segíthetünk magunkon, ha fokozottan odafigyelünk egészségünkre, és a megelőzésre fordítunk nagyobb hangsúlyt.
No.2. A felfázás csakis a nők betegsége
Bár a nők körében gyakrabban alakul ki hólyaghurut, a férfiak is küzdhetnek ezzel a betegséggel elsősorban idősebb korban. Az ő esetükben is súlyos szövődményei lehetnek a megbetegedésnek, ugyanis az érheti a mellékheréket, a prosztatát és az ondóhólyagot is.
Egyébiránt a baktériumok szexuális aktus során is bejuthatnak a húgycsőbe, illetve a változókori ösztrogénszint-csökkenés is szerepet játszhat a megbetegedésben a húgyuti hámszövet védekezőképességének csökkenése által.