A mai nap ékes példája volt annak, hogy hogyan ne engedjük elrontani a betervezett strandolásos hejehujázós napot, ha felhőszakadás és apokalipszis próbál nekünk keresztbe tenni. Na, nem úgy van az, hogy majd mi egész délután unatkozunk a fotelben… Én ezt a traumát úgy oldottam meg, hogy ijedtemben megfőztem életem első, mégis csudapazar házi baracklekvárját! Minden adalék, hozzáadott cukor és mesterséges anyag nélkül, meglepően gyorsan és nagyon egyszerűen.
Így készül a ultragyors, cukormentes baracklekvár
Apa meglepett a napokban pár kiló sárgabarackkal, de tudjátok, olyannal, amit rajzolni nem lehet, olyan gyönyörű és finom. Eszem is becsülettel, gyakorlatilag a hasfalrepedés határán vagyok, átmenetileg ignorálva a fruktóztartalmat, mert hát ki látott már baracktól elhízott embert? De még így is van bőven, és gondoltam egy merészet, miközben bikiniben ülve néztem a fekete égből ömlő víztömeget: hogy hát lekvár!
Átöltöztem „főzőruhába” (menő széjjelkinőtt hálóing), és nekiveselkedtem.
De akkor mi van, ha leég? Ha tizenöt órát kell főzni? (Én ugyan fel nem kelek hozzá éjjel átkavarni…) Ha rossz lesz? Ha elbarmolom? Ha nem teszek bele tartósítót, mert épp nincs itthon? Tojok rá. Megcsinálom!
A mai szöszmötölésem kísérleti jellegű volt, ezért csak egy üvegnyit főztem. Így viszont tényleg nem kellett bele semmilyen tartósító, mert szerintem ennek nem lesz ideje megromlani, hűtőben pedig amúgy is remekül elvan egy-két hétig. Úgyhogy megosztom most Veletek is ezt az expressz receptet, mert igazi napsugár-ízű csodát gyártottam!
Hozzávalók:
- 1 kg sárgabarack
- 2 dl eritrit
- víz
Elkészítés:
- Egy kis lábasban forraljunk fel vizet, és ha forr már, tegyük bele szépen a barackokat 2-3 percre. Ne tovább, mert szétfő, és idegrohamot fogunk kapni!
- Ezután folyassunk rá hideg vizet, és szépen szedjük le a héját. Így gyönyörűen lejön, nem kell küszködni.
- A lábasba tegyük bele a kimagozott, levetkőztetett kis pucér barackokat, és hangyányi vízzel (2-3 ek.) együtt szépen kis lángon főzzük szét. Én kezdetben fedő alatt rotyogtattam néha megkeverve, majd levettem a fedőt (Vigyázat, először pruttyog!!!), és kis lángon, gyakran átforgatva olyan sűrűre főztem, hogy ne folyjon, de kellemesen kenhető legyen.
- Félúton bele lehet tenni az eritritet, s azzal együtt készre főzni.
- Ha megvagyunk, lehűtjük, és tiszta üvegbe töltjük. Vagy rögtön az arcba!
Semmi nem kell a tetejére vagy bele, mert ez pontosan az a fajta lekvár, ami nagyon gyorsan megvan és nagyon gyorsan el is fogy. Szuper vészmegoldás sok gyerkőc vagy orbitális étvágyú férj mellé, ha nem szeretnénk szétcukrozott szutykokkal etetni őket vagy épp hirtelen kell valami finomság az esti palacsintához.
Készítsünk hozzá egészséges palacsintát, nézd meg hogyan!
Apropó, palacsinta! Kell jó recept, amitől nem lesz másnap két mérettel nagyobb hátsónk? Hát persze! Van nekem egy nagyon klassz, ultra vékony, strandos, magyaros retro palacsintareceptem, ami kizárólag egészséges, alakbarát alapanyagokból készül. Felejtsük most el a finomlisztes tragikomédiát!
Gesztenyelisztes-zablisztes palacsinta (kb. 6 db)
Hozzávalók:
- 5 dkg gesztenyeliszt
- 5 dkg zabliszt
- 2 tojás
- 1 dl tej (paleo-verzióban kókusztej mehet helyette)
- kb. 2 dl szénsavas víz
- csipet só
- 1 tk. kókuszzsír a tésztába + 1 tk. a serpenyőbe az első palacsinta alá
Elkészítés:
- A hozzávalókat alaposan keverjük el, hogy csomómentes tésztát kapjunk. Annyi vizet adjunk hozzá, hogy kellemesen kezelhető, klasszikus palacsintatészta-állagot érjen el.
- Ezután gyakorlatilag ugyanúgy süssük ki a palacsintákat, mint a hagyományos esetben: szűk merőkanálnyi adagokban, nagy/közepes lángon, csak az elsőnek aláolajozva (ha jó a serpenyőnk).
- Ha egy kész van (és nem tolja be rögtön valamelyik szerettünk a képébe), fektessük tányérra és fedjük le egy másikkal, majd mindig járjunk el így. Ezzel biztosítjuk, hogy puha legyen a palkó a feltekeréskor.
- Ezt aztán lehet töltögetni a vadiúj baracklekvárunkkal vagy amivel csak akarjuk! Isteni.