Az avokádó pár éve kezdett népszerűvé válni az egészségtudatos életmódot folytatók körében. Manapság már szinte minden szupermarket polcán megtalálható ez az igen sokoldalú gyümölcs. Az avokádó az egyik legjobb tulajdonsága a krémességében rejlik, amely miatt többféle étel összetevőjeként is felhasználhatjuk. De lássuk, mi az az 5 indok, amiért mindenképp fogyaszd ezt a növényt!
Az avokádó minden bizonnyal a természet egyik legszebb étele közé tartozik, hiszen tápanyagban gazdag, krémes állagú, egyszerű, de finom ízvilággal. Dél-Afrikában évente átlagosan 1 kg avokádót fogyasztanak személyenként, és ez a szám egyre csak nő világszerte is. 2018-ban 1508 tonna avokádót termeltek az országban, amelyből 50%-át exportként, 10%-át avokádóolajként és 40%-át a helyiek fogyasztják el frissen.
Akár reggelinket vagy vacsoránkat is feldobhatjuk avokádóval friss, nyers zöldségként fogyasztva, vagy krémként elkészítve. Érdemes fogyasztanod, hiszen számos egészségügyi előnnyel jár!
1. Védi a szív egészségét
Az avokádó az afrikai mezőgazdasági termelők számára olyan, mint az arany. Dél-Afrikában például kísérleteket tesznek az avokádószezon meghosszabbítására is, hiszen a nemzetközileg népszerű gyümölcs igen jól növeli a helyi gazdaságot.
Az amerikai Journal of Clinical Nutrition-ban megjelent 2018-as tanulmány alapján megállapították, hogy azok, akik avokádót fogyasztanak, magasabb volt a jó koleszterinszintjük. Az avokádóban telítetlen zsírokat találunk, amely segít szabályozni a koleszterinszintet és támogatja a szív egészségét.
Több bizonyíték is alátámasztja azt a megállapítást, hogy az egyszeresen telítetlen zsírok, amelyek például az olajbogyókban, diófélékben is megtalálhatók, egészségesebbek, mint a vajban, tejtermékekben, húsokban fellelhető telített zsírok. Egészségügyi tanulmányok szerint, ha a napi energiabveitel 5%-a telített zsírok helyett telítetlen zsírokból áll, az 15%-kal csökkenti a szívbetegségek kockázatát.
Emellett a telítetlen zsírok helyett az egyszeresen telítetlen zsírok elfogyasztása csökkenti a halálozást - nemcsak a szív- és érrendszeri megbetegedések halálát, hanem a rákot és a neurodegeneratív betegségeket is. Az avokádó zsírjainak közel háromnegyede mononepiesített zsír, amely nemcsak a szívet védi, hanem erősíti az immunrendszert és csökkenti a szervezetben a gyulladás szintjét.
Az avokádó a jó szív egészségének további bónuszaként egyaránt, hiszen természetesen koleszterinmentes, alacsony nátriumtartalmú, magas káliumtartalmú és kiváló rostforrás is.
2. Segít a bélfunkciók javításában
Az emberi bél 100 trillió baktériumnak ad otthont. A táplálkozás támogatja a bél komplex ökoszisztémáját, amely olyan fontos szerepet játszik az egészségünkben. Az egyik ilyen táplálkozási tényező a növényi alapú élelmiszerekben megtalálható rost, amelyet a gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonák, mint a teljes kiőrlésű kenyér, egész zab, árpa, bulgur búza, kukorica és quinoa tartalmaznak.
Sokan nem érik el a napi ajánlott rostbevitelt, amely több problémát is okozhat szervezetünkben. A belek különböző típusú rostokat igényelnek, hogy egészségesek maradhassunk. Ennek függvényében a nők esetében érdemes akár napi 20 g rostot, még a férfiak esetében 25 g rostot fogyasztani.
Az avokádó rostja az oldhatatlan rost és az oldható rost egyedülálló kombinációja. Az oldható rost tisztítóként hat, és segít felszívni a bélben lévő folyadékot, így egy puha, gélszerű anyagot képez a székrekedés leküzdésére. Az oldhatatlan rost úgy működik, mint egy seprű, amely segít a belekben lévő méreganyagok tisztításában. De a rostfogyasztás ennél sokkal több előnnyel jár: szerepet játszhat a vastagbélrák megelőzésében, sőt segíthet a fogyásban. Az avokádó rostjai és a benne található egyszeresen telítetlen zsírok hozzásegíthetnek a lapos has eléréséhez.