Fogyás, diéta, egészséges életmód, testmozgás - manapság szinte minden erről szól, elképesztő mennyiségű cikket, könyvet, műsort lehet találni a témával kapcsolatban. Végtelen tanácsokkal látnak el bennünket, amelyek néha hasznosnak tűnnek, néha ellentmondanak egymásnak, de leginkább úgy érezzük, ennyi szempontnak nem lehet megfelelni. Azonban nem ennyire bonyolult az egészséges életmód kialakítása, vannak olyan tanácsok, amelyek betartását nem érzed megterhelőnek, ráadásul fogyhatsz is velük.
1. Mindig reggelizz!
Ez az egyik legfontosabb szabály, ugyanis a legrosszabb, amit a diéta során tehetsz, ha kihagysz egy étkezést. Így ugyanis mire a következő étkezésre készülsz, sokkal éhesebb leszel, és nehezebben állsz ellen a csábító, egészségtelen falatoknak. A legideálisabb a napi ötszöri étkezés, a legfontosabb pedig a reggeli, ez beindítja az anyagcseréd, ami elősegíti a fogyást. Válassz magas fehérje- és rosttartalmú reggelit, így elegendő energiád lesz a legnehezebb napok elindításához is.
2. Csökkentsd az adagod!
Sajnálatos módon, ha továbbra is mindenből ugyanannyit eszel, mint eddig, nagy változásra nem számíthasz a súlycsökkenés terén. Ahhoz, hogy a fogyás elinduljon, nem elég ha az alapanyagokra odafigyelsz, és a fehér lisztet és cukrot elhagyod, vagy egészségesebbre cseréled. Így még az olyan szuperételek esetében is, mint az avokádó, vagy a mandula, mindig tartsd szem előtt, hogy ne fogyassz egyszerre sokat belőlük. A következő oldalon folytatom!
3. A 80/20-as szabály!
Ha szeretnéd beindítani a fogyásod, természetesen oda kell figyelned arra is, mit viszel be a szervezetedbe. Azonban sajnos igen kevés azok száma, akik minden egyes táplálkozás előtt tudatosan választanak és mindig egészséges étel mellett döntenek. Kezdésnek javasolnám Jessica Alba edzőjének tanácsát, a 80/20-as szabályt, miszerint, ha nem lehetsz mindig 100%-os, akkor legalább az esetek 80%-ában figyelj oda arra, hogy mit eszel és a maradék 20%-ban bűnözhetsz, ezzel már nagy lépést teszel az egészséges életmód kialakítása felé.
4. Kalóriatrükk!
A fogyás egyszerű szabályát kövesd: ahhoz, hogy heti fél kilótól megszabadulj, naponta 500 kalóriával kell kevesebbet bevinned a szervezetedbe. Tehát például ha 250 kalóriát elégetsz egy futás alkalmával, akkor már csak 250 kalóriát kell kiiktatnod a napi étkezés során. Nem is tűnik olyan soknak, igaz? Ugyanakkor sokan beleesnek abba a hibába, hogy egy hosszabb vagy keményebb edzés után kifosztják a hűtőt és mindent megesznek, ami eléjük kerül, majd meglepődve tapasztalják, hogy nem indul be a fogyás. Tehát testmozgás után is figyelj oda a mennyiségre, és arra, hogy minőségi hozzávalókból készült ételeket válassz.
5. Vissza a régi szokásokhoz!
A legtöbben hajlamosak vagyunk idő előtt megjutalmazni magunkat, ha pár kiló felesleg lement, máris könnyebben rábólintunk egy hamburgerre, hiszen keményen dolgoztunk, megérdemlünk egy kis elcsábulást. Ez hatványozottan igaz, ha elértük a kitűzött álomsúlyt. Hirtelen azt érezzük, hogy ezt már simán meg tudjuk tartani, szinte tenni sem kell érte, és visszatérünk a diéta előtti étkezési szokásainkhoz. Ez az egyik legfőbb oka a jojó-diétának, és ez veszi el sok ember kedvét az egészséges életmódtól. Pedig az egészséges életmód nem arról szól, hogy minél előbb lefogyjunk, hogy azután ugyanazt ehessük büntetlenül, mint azelőtt, hanem olyan szokások kialakításáról, amelyeket magunkhoz mérten könnyebben be tudunk tartani a súlyfelesleg csökkenése folyamán, és az azt követő időszakban is. Ha ezeket ki tudjuk alakítani és megtartani, többé nem lesz gondunk a súlyunkkal.