Arról már írtunk korábban, hogy milyen előnyei vannak a mentális egészségre, az energiaszintre, a csontokra és az izmokra, illetve a testsúlyra nézve a rendszeres testmozgásnak, de nem áll itt meg a pozitívumok sorozata. Lássuk, miben segít még az edzés!
No.5. Az edzés csökkenti a krónikus betegségek kialakulásának esélyét
A rendszeres fizikai aktivitás hiánya a krónikus betegségek elsődleges kiváltó oka.
A rendszeres testmozgásról kimutatták, hogy javítja az inzulinérzékenységet, a szív egészségét és a testösszetételt, illetve csökkentheti a vérnyomást és a koleszterinszintet is.
Pontosabban, a testmozgás segíthet csökkenteni vagy megelőzni a következő krónikus egészségi állapotokat.
2-es típusú diabétesz:
A rendszeres aerob edzés késleltetheti vagy megelőzheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. Jelentős egészségügyi előnyei is vannak az 1-es típusú cukorbetegek számára. A 2-es típusú cukorbetegségre vonatkozó rezisztencia edzés magában foglalja a zsírtömeg, a vérnyomás, a sovány testtömeg, az inzulinrezisztencia és a glikémiás kontroll javulását.
Szívbetegség:
Az edzés csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőit, és egyben terápiás kezelés is a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők számára .
Magas koleszterinszint:
A rendszeres, közepes intenzitású fizikai aktivitás növelheti a HDL (jó) koleszterinszintet, miközben fenntartja vagy ellensúlyozza az LDL (rossz) koleszterinszint emelkedését. A kutatások alátámasztják azt az elméletet, hogy nagy intenzitású aerob tevékenységre van szükség az LDL-szint csökkentéséhez.
Hipertónia:
A rendszeres aerob testmozgás csökkentheti a nyugalmi szisztolés vérnyomást 5-7 HGmm-rel a magas vérnyomásban szenvedők körében.
Mindezekkel szemben a rendszeres testmozgás hiánya – még rövid távon is – a hasi zsír jelentős növekedéséhez vezethet, ami növelheti a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegség kockázatát.
Ezért javasolt a rendszeres fizikai aktivitás a hasi zsír csökkentése és az ilyen állapotok kialakulásának kockázatának csökkentése érdekében.
No.6. Segít a bőr egészségének fenntartásában
Bőröd egészségét befolyásolhatja a szervezetben lévő oxidatív stressz mennyisége.
Az oxidatív stressz akkor fordul elő, amikor a szervezet antioxidáns védelme nem tudja teljesen helyrehozni a szabad gyökökként ismert vegyületek által okozott sejtkárosodást. Ez károsíthatja a sejtek szerkezetét és negatívan befolyásolhatja a bőr állapotát.
Annak ellenére, hogy az intenzív és kimerítő fizikai aktivitás hozzájárulhat az oxidatív károsodáshoz, a rendszeres mérsékelt testmozgás valóban növelheti a szervezet természetes antioxidánsainak termelését, amelyek segítenek megvédeni a sejteket.
Ugyanígy, a testmozgás serkentheti a véráramlást és a bőrsejtek adaptációját idézheti elő, ami segíthet késleltetni a bőröregedés megjelenését.