9 ok, amiért az elhízás nem csak rajtad múlik

VN

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Sokan a felelőtlen étkezést és a mozgásszegény életmódot okolják az elhízás miatt. Habár ezek valóban gyakran közrejátszhatnak, az ember testsúlyát olyan tényezők is befolyásolhatják, amelyekért nem ők a felelősek. Ilyen például a genetika, a környezeti hatások, a különböző betegségek, és így tovább. Az alábbiakban 9 érvet sorolunk fel arra, hogy az elhízás miért nem minden esetben személyes döntés.

1. Genetika és születés előtti tényezők

Hogy valaki mennyire lehet egészséges élete során, az gyakran igen korán, már a méhben eldől. Egy várandós anyuka étrendje és életmódja nagyban befolyásolja születendő gyermeke szellemi és fizikai egészségét.

Egyes tanulmányok szerint azok a nők, akik várandósságuk során túlsúlyt szednek fel, nagyobb eséllyel szülnek olyan gyermekeket, akik hároméves korukra az átlagosnál nagyobb súllyal rendelkeznek majd.

Hasonlóképpen, azok a gyermekek, akinek a szüleik vagy nagyszüleik túlsúlyosak, hajlamosabbak szintén túlsúlyossá válni, mint azok a gyermekek, akiknek normál súlyú szüleik és nagyszüleik vannak.

A szülőktől örökölt gének továbbá befolyásolhatják, hogy egy gyermek mennyire lesz hajlamos az elhízásra. A plusz súllyal rendelkező gyermekek nagyjából 40%-a tizenéves korában is megtartja súlyát, és ezek 75-80%-a a felnőttkorba is tovább viszi azt.

hirdetes

2. Születés, csecsemőkor és gyerekkori szokások

Ugyan a szakemberek még nem találtak magyarázatot a jelenségre, de úgy tűnik, hogy a császármetszéssel született gyermekek hajlamosabbak lesznek az elhízásra életük későbbi szakaszaiban.

hirdetes

Ugyan ez vonatkozik a tápszerrel etetett csecsemőkre is, akik között több a súlyosabb csecsemő, mint a szoptatott gyermekek között. Ennek az lehet az oka, mert a tápszerrel etetett csecsemők szervezetében más bélbaktériumok alakulnak ki, amelyek a zsír elraktározását is befolyásolhatják.

Fontos észben tartani, hogy ezeket a tényezőket az anyukák sem mindig befolyásolhatják.

Az egészséges étkezési szokásokra való nevelés lehet az egyik leghatékonyabb védekezés a későbbi elhízással szemben. Ha a gyermekek már fiatalon hozzászoknak az egészséges élelmiszerekhez a feldolgozott műételek helyett, akkor ez értelemszerűen egész életük során segít majd megőrizni ideális testsúlyukat.

3. Gyógyszerek és egészségügyi problémák

Számos egészségügyi probléma csak gyógyszerekkel kezelhető. A súlygyarapodás sajnos számos ilyen gyógyszer egyik gyakori mellékhatása. Az ilyen gyógyszerek fokozhatják az étvágyat, lelassíthatják az anyagcserét, és akár még a test zsírégetési kapacitására is hatással lehetnek.

Természetesen több olyan betegség is van, amelyek hízáshoz vezethetnek.
 

További okokért lapozz egyet!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
akaraterő alakformálás diéta egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás élelmiszer életmód elhízás étrend fogyás fogyókúra kalóriabevitel lelki egészség nassolás stressz táplálkozás

Szótár

Reakciógyorsaság

  Mint az elnevezés is mutatja, valamilyen jelre történő mozgásvégrehajtást... Tovább

Egészség

    Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározása szerint az egészség... Tovább

Tovább a lexikonra