A koronavírus járvány immáron több, mint egy éve szorongatja a világot, és habár már nagyjából egymilliárd oltást beadtak, még mindig senki sem tudja, hogy mikor is tudhatjuk végre magunk mögött ezt az egészet. Akárcsak a személyes higiénia, az immunrendszer erősítése különösen fontos ezekben az időkben, főként az olyan krónikus betegek számára, akiknek a szervezetére a magas vérnyomás, a cukorbetegség, vagy épp a szívproblémák is nyomást gyakorolnak, és így nagyobb veszélyt jelent rájuk a Covid-19 is. Az alábbiakban néhány olyan taktikát sorolunk fel, amelyek segíthetnek megerősíteni immunrendszeredet. Ne feledd, hogy a rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás mind károsak az ember egészségére, és az immunrendszer hatékonyságát is alááshatják!
Étkezz egészségesebben
Étkezésed nagyban befolyásolja általános egészségedet és immunrendszered működését. Ha például kevesebb szénhidrátot fogyasztasz, akkor ezzel csökkentheted magas vérnyomásodat és vércukorszintedet. A csökkentett szénhidrátos étrendek a cukorbetegséget is segíthetnek kordában tartani.
Fogyassz sűrűn fehérjéket, és olyan gyümölcsöket, illetve zöldségeket, amelyekben béta-karotin, aszkorbinsav és egyéb alapvető vitaminok találhatók. A gombák, a spenót, a brokkoli, a bell paprika és egyéb zöldségek sokat segíthetnek az immunrendszer erősítésében.
Étrendedet omega-3 és omega-6 zsírsavas kiegészítőkkel is bővítheted, ha ezeket nem tudod (vagy nem akarod) máshonnan beszerezni a távolságtartás miatt. A gyömbér és a kurkuma szintén jót tesznek az immunrendszernek.
A fűszerek és gyógynövények is helyet kell kapjanak étrendedben – fokhagyma, a bazsalikomlevél és a feketekömény (kerti katicavirág) csupán néhány példa a természetes, immunerősítő ízesítőkre. Ne feledkezz meg a magvakról és diófélékről sem – a lenmag, a napraforgómag, a tökmag és a görögdinnye magva mind nagyszerű fehérje- és E-vitaminforrások.
Ha a gyomor hasznos baktériumait szeretnéd támogatni, akkor a joghurt és a különböző erjesztett élelmiszerek ideálisak erre. A hasznos baktériumokkal érdemes jól bánni, hiszen ők segítenek a tápanyagok felszívódásában, miután elfogyasztottuk őket.
Aludd ki magad
Napi 7-8 óra folyamatos alvással sokat segíthetsz immunrendszerednek a védekezésben. Ha nem alszod ki magadat, azzal nem csak agyműködésedet korlátozod, hanem azt is akadályozod, hogy tested megfelelően kipihenje magát.
Hidratálj
Naponta legalább 8-10 pohár vizet igyál meg ahhoz, hogy szervezeted kellően hidratált maradjon. A hidratáltság segít kimosni a méreganyagokat testedből, és összességében támogatja az immunrendszer működését. A citrusfélék leve és a kókuszvíz szintén segíthet ebben, de a sima víz legyen az elsődleges folyadékforrásod.
Kezdj el mozogni
Egy egészséges étrend akkor lesz igazán hatékony, ha megfelelő edzéstervvel párosítod (ami persze fordítva is igaz). Nem kell kikészítened magad, csupán a rendszerességre figyelj – még a könnyebb edzések is serkenthetik az immunrendszer működését, illetve segíthetnek eltávolítani a méreganyagokat szervezetedből.
Ehhez napi 30-45 perc aktív mozgásra lesz szükséged, az állóképességednek megfelelően. Ha még nem kezdtél el rendszeresen edzeni, akkor érdemes szétnézni az interneten, hiszen temérdek videó közül válogathatsz, amelyek segítenek betanulni az alapvető gyakorlatokat, illetve összeállítani egy edzéstervet immunrendszered erősítésére