A ketogén diéta egy a szénhidrátok minimalizálásán, de a zsírok megtartásán, fogyaztásán alapuló diéta. Mostani cikkemben elhoztam nektek ennek alapelveit, aranyszabályait, hogy Ti is át tudjátok gondolni, hogy ez-e a célotoknak megfelelő és meg is tartható étkezési terv.
#1 A szénhidrátok minimalizálása
A ketogén diéta legfontosabb alapköve, célja, hogy elérjük azt az állapotot, melynek során szervezetünk elsődlegesen nem a szénhidrátokat, hanem a zsírokat égetheti el. Ehhez az elsődleges pont, hogy nem ehetünk napi 20-50 grammnál több szénhidrátot. Erre a legjobb megoldás a magas rost tartalmú ételek fogyasztása, melyekkel bár csak minimális mennyiségű szénhidrátot viszünk be szervezetünkbe, annál több vitaminhoz juttatjuk azt.
#2 A megfelelő fehérjemennyiség megtartása
A fehérjék ugyan minimális mértékben, de befolyással vannak az inzulintermelésre, ennek következtében pedig, ha túl sokat fogyasztunk belőlük, akkor könnyen zavarok léphetnek fel a májműködésben a ketonok termelése kapcsán. Ha erre nem figyelünk, könnyen visszájára fordíthatjuk diétánk folyamatát, hiszen testünk a fehérjetöbbletet vércukorrá alakíthatja abban az esetben, ha a szénhidrátokból már nem képes elegendő energiát nyerni. Ez azt jelenti, hogy ha testünk a fehérjékből átalakított vércukorból nyeri az energiát, akkor nem a zsírokat égeti el, tehát kiesünk a ketózis állapotából. Az ideális fehérjebevitel egy átlagos ketogándiéta során körülbelül 0,7-0,9 g fehérje/ testtömeg-kilogramm.
#3 A szervezet elegendő mennyiségű zsírhoz való juttatása
Az emberek számottevő hányada a legtöbb kalóriát általában cukorból és gabonafélékből, tehát szénhidrátban gazdag élelmiszerekből viszi be szervezetébe. A ketogén diéta célja, hogy olyan étrendet állítsunk össze, ahol ezeket magas zsírtartalmú ételekre cseréljük le. Tartsuk tehát szem előtt, hogy a ketogén diéta egy zsírban gazdag diéta, egészen pontosan a kalóriák körülbelül 70 százaléka zsírokból tevődik össze.