Január az ambíciózus újévi fogadalmak hónapja. Az ünnepi ebédek és vacsorák után sokan indítják az újévet megbánással és a mérleg iránt érzett megvetéssel. Többen ilyenkor döntenek úgy, hogy az „új év, új én” keretei között egészségesebben kezdenek el étkezni. Az elhatározás nemes, azonban számos rossz szokás kering a kezdő diétázók között, ami súlyosan hátráltathatja őket fitneszcéljaik elérésében. Ezeket a szokásokat soroljuk most fel, hogy tudd, mit érdemes elkerülnöd a jövőben!
1. Irreális célokat tűzöl ki magad elé
Ha megígéred magadnak, hogy heti 5 nap eljársz majd a konditerembe, vagy hogy teljesen kizárod a cukrokat életedből, akkor garantáltan csalódás ér majd. Tetszik vagy sem, lesznek olyan pillanatok, amikor fegyelmed meginog alattad, és ilyenkor napokig emészt majd a bűntudat, amiért nem tartottad magadat a tervedhez.
A megoldás? Tűzz ki kisebb, elérhetőbb célokat. Például próbálj meg fél kilót leadni hetente, vagy állíts be egy olyan kalóriamennyiséget magadnak, ami épp elég ahhoz, hogy ne éhezz meg 2 óra múlva, és ne csábulj rá az étkezések közötti nassolásokra.
Az sem mindegy, hogy hogyan fogalmazod meg magadnak céljaidat. Például ne azt mondd, hogy „le fogok fogyni”, hanem azt, hogy „egészségesebben, kiegyensúlyozottabban fogok táplálkozni” vagy „többet fogok mozogni” és így tovább. Ezek pozitív célok, amik több motivációt váltanak ki az emberből.
Ugyan ez vonatkozik a testmozgásra is. Ne próbálj rögtön maratont futni. Tűzz ki olyan célokat, amik kihívás elé állítanak, de elérhetők, és beleférnek az idődbe.
2. Kihagyod az étkezéseket
A reggeli vagy az ebéd kihagyásával nem teszel szívességet szervezetednek, ráadásul éhesebb is leszel tőle. Próbálj inkább laktató, de kiegyensúlyozott fogásokat enni, hogy ne kelljen nassolnivalókhoz nyúlnod két főétkezés között. Egy kiadós tojásrántotta reggelire garantáltan kitart majd az ebédig.
3. Salátákat eszel
Nem vitatjuk, hogy a saláták egészségesek lehetnek, diétázás közben azonban fontos, hogy szervezeted mindig megkapja az összes szükséges tápanyagot – főleg, ha a tudatos étkezés mellett még edzeni is szoktál. Ha ezt elhanyagolod, akkor hajlamosabb leszel megéhezni és feladni céljaidat.
Próbálj inkább rászokni egy kiegyensúlyozott étrendre tele fehérjével és rostokkal, amik segítenek kevesebb adaggal is jóllakni. A húsok, halak, zöldségek és a hüvelyesek mind helyet kaphatnak salátádban.
A szénhidrátokból mindig hasznos visszavenni, ha fogyni szeretnél, azonban ne válj meg tőlük véglegesen. Válaszd inkább az olyan rostokban gazdag, feldolgozatlan szénhidrátokat, mint a kinoa vagy a barna rizs.
4. Túl gyakran állsz a mérlegre
Egyszerűen nincs értelme naponta többször, sőt, naponta lemérned magadat. Diétázás közben az ember súlya nagyon látványosan változik (le és fel is) – lehet, hogy az egyik nap fél kilóval kevesebb vagy, másnap meg annyival több.
Kerüld el a csalódásokat, amik csak megfosztanak a motivációtól, és mérd magadat inkább hetente. Fitneszcéljaidat nem egyik napról vagy hétről a másikra fogod elérni, ezért ha egyszer-egyszer visszaesel, adj magadnak legalább egy hetet, hogy visszatérj a helyes kerékvágásba.
5. Diétás fogásokat fogyasztasz
A közhiedelemmel ellentétben az előre összekészített diétás fogások valójában rengeteg cukrot és sót tartalmaznak, amiktől gyakran csak éhesebb leszel, miután végeztél velük. Főzz inkább magadra és használj friss, egészséges hozzávalókat. Így egyrészt pontosan tudni fogod, hogy miből mennyi kerül szervezetedbe, másrészt sokat is spórolhatsz.
A grillezett halak és húsok, zöldségek és nem feldolgozott szénhidrátok (pl. édesburgonya, kinoa, barna rizs stb.) mind nagyszerű választások egy ténylegesen diétás fogás elkészítéséhez.