Ha testépítésről és egészséges életmódról esik szó, akkor többnyire előkerül a fehérjék fogalma és annak ajánlott beviteli mennyisége és formája. De miért is ilyen fontos a fehérjefogyasztás, és hogyan is vihetjük be szervezetünkbe kellő mennyiségben és legjobb minőségben? Mutatjuk!
Miért fontos a proteinfogyasztás?
A fehérje egyike a legfontosabb tápanyagainknak, és abban mindenki egyetért, hogy a bevitelére nap mint nap szükség van, hiszen a benne lévő aminosavak olyan építőelemek, melyek segítenek a test szöveteinek (izmok, inak, erek, bőr, haj, körmök) növekedésében és azok állapotának fenntartásában. Fontos szerepet játszik továbbá az enzimek és a hormonok termelésében és megtartásában, ráadásul mivel a jóllakottságérzetet is elősegít, a fogyásnak is fontos eszköze lehet.
Mennyi a napi ajánlott fehérje beviteli érték?
Az alapvető cél, hogy hogy a fehérjék a napi kalóriabevitel 10-35 százalékát fedezzék. Ez a nők esetében ajánlott 45, míg a férfiaknál 52 gramm. Egyáltalán nem probléma, ha némileg több fehérjét viszünk be szervezetünkbe, arra azonban érdemes figyelnünk, hogy a több fehérje több kalóriához is vezet. Ezért is kedvelt és hasznos az emelt mennyiségű fehérjebevitel a testépítők körében. Azt azonban mindenképp tartsuk szem előtt, hogy ha épp diétázunk, vagy csak nem szeretnénk extra kilókat felszedni, akkor ne essünk nagyon nagy túlzásokba ennek a fogyasztásával sem!
Milyen ételek tartalmaznak fehérjét nagy mennyiségben?
Ahhoz, hogy étkezéseiddel tervezni tudj, és tudatosan figyelni tudj a tápanyagbevitelre, érdemes tudnod, hogy mi mennyi proteint tartalmaz. Ezen céllal gyűjtöttük össze a most követekző ételeket, melyeknek 100 grammja a feltüntetett mennyiségű fehérjét tartalmazza.
- Szoknya steak marhából – 26,7 gramm
- Csirkemell – 23,1 gramm
- Tonhalkonzerv – 23,6 gramm
- Sovány sertéssült – 22,4 gramm
- Szocikás lazac – 21,3 gramm
- Garnéla – 20,3 gramm
- Lencse – 25,8 gramm
- Kakaó – 20 gramm
- Bárányszelet – 20,4 gramm
- Szardínia – 20,9 gramm
- Tőkehal – 17,9 gramm
- Cheddar sajt – 24,9 gramm
- Tökmag – 18,5 gramm
- Szárított marha – 33,2 gramm
- Étkezési élesztő – 50 gramm
- Pulykamell – 24,6 gramm
- Parmezán sajt – 35,8 gramm
- Tejsavófehérje – 70 gramm
- Szárított tintahal – 72 gramm
- Makréla – 18,6 gramm
Bár az itt összegyűjtött ételek többnyire állati eredetűek, ebben a cikkünkben találsz olyan növényi eredetű ételeket, amelyek szintén hozzájárulnak a fehérje kellő mennyiségű beviteléhez.