Az izzadással kapcsolatban sok kérdésünk lenne, és rengeteg tévhit övezi. Mítoszok keringenek róla, például hogy ha izzadsz, akkor kövér vagy és fogyjál le. Viszont mik a tények, mi a valóság ezzel kapcsolatban? Most megválaszolom a ciki kérdéseket is!
Az izzadás már önmagában is egy kínos dolog. Jobbára figyelünk rá, hogy lehetőleg ne legyen egy merő izzadtságfolt a ruhánk a nagy melegben sem, hiszen az olyan ciki, nem? Ha mégis sikerül, akár csak egy kicsit is úgy megizzadnunk, hogy az látszik valamelyest, akkor úgy érezzük, mintha mindenki minket bámulna árgus szemekkel, és összesúgnának a hátunk mögött emiatt. Egy szóval ciki, amikor izzadunk. Pedig valójában ez egy teljesen normális és természetes folyamat, ami szükséges a szervezet egészséges működéséhez.
Van viszont egy csomó olyan kérdés, ami biztos benned is felmerült már, viszont soha senkitpl nem merted megkérdezni, annyira ciki lett volna. Vagy azért, mert egyszerűen kellemetlen, vagy azért, mert még a végén azt feltételeznék, hogy neked van ilyen bajod. Ilyenek például, hogy „Ha valaki izzad, akkor mindenképpen elviselhetetlenül kellemetlen testszaga is van? Ha nem izzadunk, akkor tényleg nem tud a szervezetünk megszabadulni a méreganyagoktól?” Számos feltételezés és tévhit kapcsolódik az izzadáshoz, és én most nem csak felteszem ezeket a kínos kérdéseket, de egyúttal meg is válaszolom nektek! Tartsatok velem!
Azért izzadok mert kövér vagyok, és le kell fogynom, hogy ne izzadjak többé?
Sajnos ez a tény nem igaz. Mármint az, hogy csak a kövér emberek izzadnak, és a vékonyak nem. Ha valakin nincs felesleges, az is ugyanúgy izzad, legfeljebb valamelyest eltérő mértékűnek látjuk. Hiába kezdenénk el ezerrel edzeni, hogy lefogyjunk, az edzés közben az izadást ugyanis az izmok munkája eredményezni. Mozgás közben a test energiát fejt ki, amitől az felforrósodik, és izzadni kezdünk, hogy a szervezet, hogy elkerülje a túlhevülést, és így hűti magát. Ha lefogyunk mozgás közben nem fogunk sokkal kevésbé izzadni, de valamelyest csökkenthetjük az izzadás egyébkénti mértékét (feltéve, hogy a túlzott izzadás nem egyéb egészségügyi okok miatt áll fenn).
Az izzadsága mindig mindenkinek büdös?
Az izzadságcseppek elsősorban sóból, és vízből állnak, éppen ezért maga az izzadtság szagtalan. A kellemetlen szagokat a bőrön megtapadó és felszaporodó baktériumok okozzák. Épp ezért fontos, hogy mindenki tudja: a dezodorok nem az izzadást szüntetik meg, vagy csökkentik, hanem a baktériumok elszaporodását fékezik meg, ezáltal szüntetik meg a kellemetlen szagot! A baktériumok ellen, ha valaki sokat izzad, gyakran a dezodor sem használ. Főként ebben a melegben nagyon fontos, hogy inkább tisztálkodjunk gyakrabban a hajlatokban. Érdemes a táskánkba tenni egy aloe verás nedves törlő kendőt, és alkalmanként ezzel felfrissíteni magunkat. Ha pedig van lehetőségünk, vegyünk egy hűsítő zuhanyt napközben is.
Ha sokat iszok, többet fogok izzadni?
Nem, nem fogsz. A test óránként csak 0,8 liter folyadékot képes kezelni, mármint ha izzadságról van szó. Ha sok vizet iszol, akkor az maximum vizelet formájában távozik. A gond csak az, hogy ilyenkor mennek vele együtt az értékes ásványi anyagok is. Szóval mindenképp figyelj oda a rendszeres só és ásványi anyagfogyasztásra is ebben az esetben.
Aki többet sportol, az többet is izzad?
Nem feltétlenül. Ahogy korábban már írtam, mozgás során a test úgy hűti magát, hogy elkezd izzadni. De ez nem jelenti azt, hogy mindenki ugyanolyan mértékben is izzad. Minden sportoló erőfeszítésének, testfelépítésének, és szervezetének megfelelően izzad. Az izzadásnak tehát ilyen formán nincs köze ahhoz, hogy hány kalóriát égetünk el, vagy azért mert heti ötször jár valaki edzőterembe, nem fog egyébként is jobban izzadni.