1. Vedd át az irányítást!
A felesleges kilók leadás nagy akaraterőt és elkötelezettséget igényel, úgyhogy fel kell kötnöd a gatyádat! Elkezdeni mindig a legnehezebb, de egy kis trükkel ez sem jelenthet gondot. Először is, írj egy listát arról, hogy miért szeretnél jobban kinézni. Írd fel a célokat, és valósítsd meg őket! Kinéztél magadnak egy fürdőruhát? Esetleg hajnaliig akarod nyomni a bulit? Életed szerelmét szeretnéd lenyűgözni?
Először is, mérd meg súlyodat. Lehet, hogy nem fog tetszeni, amit először látsz, de ahogy követed a kilók eltűnését, napról napra jobban fogod érezni magad, és ez még több erőt ad céljaid eléréséhez. A leadott kilókat vezesd egy naplóba is akár, így nem csak a fejedben lesz ott, hogy mennyit adtál le, de egy darab papíron is, ami mindig emlékeztetni fog, hogy küzdened kell céljaidért.
Megvalósítható célokat tűzz ki magad elé, a heti 1 kiló leadása tökéletes. Ha sokat edzel, a folyamat lassabbnak is tűnhet, hiszen a zsír helyére kerülő izom súlya több. Ne aggódj a kilók miatt, törődj az alakoddal, és azt nézd, hogy ruháid hogyan illenek rád.
2 –Vezess étkezési naplót
Naplódból tanulhatsz, iránymutatást nyerhetsz a jövőre nézve és ugyanúgy, mint az előző lista, ez is inspirálhat a továbbiakban. Egy személyi edző vagy táplálkozási tanácsadó is ezt kérné tőled első körben.
Egy étkezési napló olyan hibákat is felfedhet szokásaidban, amelyekre talán nem is gondoltál. Írj le mindent egy hétig: mit ettél, mikor, milyen adagot és azt az állapotot, amit evés közben érzel (fáradtság, puffadtság, álmosság, stb.). Érdemes azt is leírni, hogy evés előtt mit éreztél, készültél-e éhen halni, esetleg stresszes voltál, fáradt vagy magányos. Ez a későbbiekben hasznodra válhat, mivel rájöhetsz, hogy sokszor nem is az éhség vezetett az evéshez, hanem valamilyen más érzelem vagy érzés. Ne hazudj, hiszen magadnak írod, önmagadat csak nem akarod becsapni.
Étkezés előtt kérdezd magadtól: éhes vagy, vagy csak megszokásból ennél? Megszokásból sose egyél!
3 – Vegyél egy pár rendes edzőcipőt
A sérülés megelőzése egyszerűbb, mint kivárni a gyógyulás folyamatát. Egy sportsérülésből felépülni hosszas folyamat lehet, a sérülés nagyságától függően akár fizikoterápiára is járhat az ember, így nem érdemes a felszerelésen spórolni. A megfelelő lábbeli a legfontosabb, legyen szó futásról, táncról, teniszről vagy bármilyen sportról.
A lestrapált cipőket felejtsd el, hiszen nem is kényelmesek, és nem nyújtanak megfelelő biztonságot. Ha egy hét után sajognak a lábaid, akkor biztos lehetsz benne, hogy le kell cserélni a cipődet.
A nagy sportcégek egyre jobb, egyre technikásabb és egyre kímélőbb cipőket gyártanak, amelyek a különböző talpformáktól függően tökéletes edzési élményt nyújtanak.
Emlékezz rá, hogy ne aszerint válassz cipőt, hogy az mennyire trendi, vagy jó a színe, hanem hogy mennyire kényelmes és mennyire felel meg a sporthoz, amit csinálsz.
4 – Pontos ételadagok
A tányérunkra kerülő adagok az elmúlt tíz évben 30%-kal nőttek – mind az éttermekben, mint otthonainkban. Furcsán hangzik, esetleg viccesen, de egyre nagyobb tányérokat is gyártanak(egyre többet kell eladni mindenből…), ezért mi is egyre több étellel pakoljuk meg azokat. A legjobb megoldás a helyes adagok fogyasztásához a nagy tányér helyett a kistányér választása. Étteremben fogyassz előételt a főétel helyett. És ha valaki az „afrikai gyerekek éheznek” szöveget adja elő neked, ne foglalkozz vele. Ha tele vagy, ne egyél többet!
5 – Többször keveset
Sajnos nem mindenkinek van ideje heti ötször konditerembe járni, de ha szeretnél jó formában kerülni, elengedhetetlen, hogy mozogj. A kevesebb néha több, főleg a semminél. Egy tanulmány kimutatta, hogy azok az emberek, akik kevesebbet edzenek, de többször, könnyebben tudják tartani edzéstervüket.
Ahelyett, hogy hetente kétszer egy-két órán keresztül vért izzadsz, eddz minden nap, de csak fél órát. Válassz a személyiségedhez illő edzésformát. Aki nem csapatjátékos, az ne focizzon, helyette inkább fusson, ússzon, jógázzon, biciklizzen. A lehetőségek száma szinte végtelen. Bármit is válassz, folyamatosan csináld, és ne add fel.
6 – Mozogj többet
Az emberek nagy része azért hízik el, mert kevesebbet mozog. A testünk mozgásra lett kitalálva, amelyet évmilliókig arra is használtunk, de a technika fejlődésével erre nincs már szükségünk, hiszen autóba ülhetünk, hogy aztán leüljünk számítógépünk elé az irodában, majd autóval ismét haza és máris a tévé előtt találjuk magunkat. A 10.000 lépés programmal formában tarthatjuk magunkat, mivel egy nagyjából egyórás sétával 400 kalóriát égethetünk el.
Ha teheted, járj munkába gyalog vagy sétálj egyet utána, amivel nem csak a stresszt vezetheted le, de még egészségesen is tartod vele magadat. Ha egy kis hegymenetet is beiktatsz, azzal még több kalóriát tudsz majd elégetni, ugyanezt éred el, ha aszfalt helyett füvön vagy homokon sétálsz.
7 – Nevess!
A nevetés felturbózza az immunrendszert, csökkenti a vérnyomást, csökkenti a stressz mértékét és növeli az izmok rugalmasságát. Ha még egyáltalán nem gondoltál a nevetés jótékony hatásaira, itt az idő, hogy nevess – amennyit csak akarsz!
Kutatók kimutatták, hogy a nevetés percenként 2,31 kalóriát éget el, ami ugyan nem helyettesít egy edzést, azonban már sokkal több kedvvel néz az ember horror helyett vígjátékokat.
8 – Labdázz kicsit!
Szinte minden edző és fizikoterapeuta tart otthon legalább egy fitness labdát, sokan azonban nem is tudják mire jó az ülésen kívül. Már csak azzal is fejlődik az ember állóképessége és izomzata, ha ezen ül. A test alkalmazkodik a labda instabilitásához, a hát és a hasüregi izmok is azon dolgoznak, hogy ne essünk le róla. Minél többet dolgozol egy ilyen labdán, annál jobban fejlődnek ezek az izmok.
A saját testsúlyodat felhasználva tudsz a labdával edzeni. Rengeteg gyakorlat közül választhatsz, legyen az a felülés, fordított felülés, fekvőtámasz, stb.
9 – Találj egy diétát, ami hozzád illik
Bár hatalmas a felhajtás az egészséges életmód témakörében, az emberek nagy része így is túlsúlyos. Talán többet beszélünk az egészségünkről, mint amennyit teszünk érte. Mindenki diétákról és étrendekről beszél, mindenki keresi azt, ami hozzá illik, azonban csak kevesen tudják, hogy az életmódhoz kell kapcsolni azt. Válassz olyan diétát, ami illik életstílusodhoz, ízlésedhez és pénztárcádhoz.
10 – Fuss!
Az intenzívebb edzés több elégetett kalóriát, vagyis több leadott kilót jelent. A futás az egyik legjobb gyakorlat, amit végezhetsz, és természetéből fakadóan is a legegyszerűbb. Bár sétálással is lehet kalóriát égetni, a futással még többet. Ennek megvan az ára is, hiszen az ízületekre nincs jó hatással. Futás közben minden lépésnél a testsúlyod legalább háromszorosa terheli meg a lábaidat. Lépcsőzésnél ez a szám a hatszorosára emelkedik.
Futás előtt mindig melegíts be, utána pedig mindig csinálj egy levezetést, ne hirtelen hagyd abba azt.
11 – Ne koplalj, egyél több…
- Avokádót, hiszen tele van E-viteminnal, ami jó tesz a bőrnek.
- Ribizlit és áfonyát, mert tele vannak C-vitaminnal, ami nagy segítség az immunrendszernek, a bőr egészségének, és tele van antioxidánssal.
- Fokhagymát, mivel megelőzi a gyomorrontást, fekélyt és gyomorrákot is.
- Zöldséget, mint a káposzta, ami tele van kalciummal és káliummal.
- Diót, mert tele van magnéziummal.
- Halat, mert tele van omega-3 zsírsavakkal.
- Hagymát, mert jó méregtelenítő.
- Paradicsomot, mert energetizál és serkenti az agyműködést.
12 – Egyél és igyál kevesebb
- Alkoholt, mivel rengeteg kalóriát tartalmaz.
- Üdítőt, mert a kólában koffein van és rengeteg mesterséges édesítő, színező- és ízesítőanyag. A víz a legegyszerűbb megoldás.
- Kolbászt, mivel sok benne a zsír.
- Chipset, mert ebben is sok a zsír.
- Fehérkenyeret, mert ugyan tartalmaz kalciumot, de mivel igen kis rosttartalma van, ezért ennél jobb kalciumforrást is találsz.
- Kiflit, zsemlét, mert ugyanaz a helyzet, mint a kenyérnél.
- Sajtot, mert bár benne is sok kalcium van, nem ehetsz belőle sokat. Inkább egyél kevesebb, de ízesebb sajtot.
13 – Kezdj el jógázni
Növeli tested hajlékonyságát, csökkenti a stresszt valami növeli az állóképességedet is. A jógát 5000 évvel ezelőtt dolgozták ki Indiában. A szó jelentése egység, ami az agy, a test és a lélek egységének összehangolására utal.
A jógának két pillére van, a pranayama és az asanas. A pranayama segít a testnek több oxigénhez jutni, ezáltal a test erősebb lesz. Az asztmások számára is remek segítséget nyújthat. Az asanas a test minden részét megdolgoztatja, erősíti és tonizálja az izmokat, üzleteket, a gerincet és a test minden csontját.
14 – Hallgass Baz Luhrmannra
Nem ismerős a név? Egy rendezőről van szó, aki azt állítja, csinálja EGY DOLGOT minden nap, amitől félsz. És igaza van. Ha veszély fenyeget, a test vagy szembeszáll vele, vagy menekülni akar. Ilyenkor adrenalin termelődik, ez segít felkészülni a tettre. Az adrenalin nyújtja azt az ijesztő érzést, ami miatt megnő a pulzus, és az egész testet egy különös érzés járja át. Megnő a vércukor szint, ami miatt az agy és az izmok hirtelen energiához jutnak.
Az adrenalin elnyomja a negatív hatásokat is, mint a fájdalom. Az extrém sportolókat ez hajtja, hogy látszólag emberfeletti dolgokra legyenek képesek, és abban is segít, hogy egy kicsit kitolja az ember a saját határait.
Minden nap egy kis adrenalin beindítja az anyagcserét, segít megküzdeni a stresszel, csökkenti a stroke esélyét és még az allergiával is szembeszállhat.
15 - Reggelizz!
Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár, és vacsorázz, mint egy koldus. Sokan ismerik a mondást, de kevesen cselekednek eszerint. Sajnos az emberek negyede sosem reggelizik, ami nem egészséges szokás.
Ébredés után nagyon alacsony a vércukor szint, mivel alvás közben ugye nem eszik az ember, és már előtte se nagyon, így 10-12 órája éhezik a szervezet. Egy jó reggelivel jobban indul a nap és megadja a lökést, amire szüksége van a testednek.
A reggeli kihagyása fejfájáshoz, szédüléshez, rosszulléthez, hangulatingadozáshoz vezet, ráadásul a napközbeni koncentrálást is nehezebbé teszi. Ha kihagyod a reggelit, a szervezeted kívánni fogja a cukrot, ami miatt csábulni fogsz egy fánk, csoki vagy muffin után, amiben ugyebár cukron kívül kevés dolog van. Ha eszel egyet ezek közül, a vércukorszinted hirtelen az egekbe ugrik, aminek köszönhetően napközben ez folyamatosan ugrálni fog.
Tökéletes reggeli a zabkása, müzli, teljes kiőrlésű pirítós és a főtt tojás. 5-600 kalóriás reggelikkel nincs semmi gond, ha azok egy kontrollált diéta részét képzik. Sokan úgy gondolják, hogy a reggeli megspórolásával majd később többet ehetnek, azonban ez szinte mindig oda vezet, hogy az ember még annál is jóval többet eszik.
A cikket hamarosan folytatjuk a következő 15 tippel!
Addig is olvasd el megdöbbentő cikkünket: