Miért híznak a férfiak?
Inkább a túlevéstől, mint a nasizástól, illetve a túl sok stressztől, ami savat termel a szervezetben, erre pedig a szervezet zsírtermeléssel reagál. Sejtjeik négyszög alakúak, ezért nem hajlamosak a narancsbőrre, úgy mint a nők. A férfiak zsírsejtjei ötszög alakú és tágulékonyabbak.
A hasi zsírsejtek egy része a belső szerveken rakódik le, és ezek az úgynevezett zsigeri zsírok komoly terhet jelentenek a szerveknek. Továbbá az ezekből felszabaduló biológiai anyagok (adipokinek) rendkívül kedvezőtlenül befolyásolják a szervezet cukor- és zsíranyagcseréjét. De kedvezőtlenül hatnak a vérzsírok szintjére és az inzulinrezisztenciára is, ezáltal a cukorbetegség kialakulásának veszélye, és ez az állapot megterhelő a szívnek, ezáltal a keringésnek. Tehát fennáll az infarktus, a koszorúbetegség, a magas vérnyomás és az agyvérzés veszélye.
- Manapság a fogyókúrázok 26%-a férfi
- Az erősebbik nem képviselői általában alaposan utána néznek a tudományos részleteknek és a megszerzett ismeretek birtokában vágnak bele a "diétába", amit részleteiben megszerveznek.
- Kitartóbbak a nőknél, legalábbis a fogyókúra terén.
- Hormonális okok miatt gyorsabban kezdenek fogyni a férfiak, mint a nők és hamarabb érnek el látványos eredményeket, ami lelkesítő számukra.
- A férfiak anyagcseréje gyorsabb a nőkénél. A férfiak zsír-izom aránya kedvezőbb, illetve nincsenek kitéve azoknak a hormonális változásoknak, amelyeknek a nők, ezért tudnak 20-30%-kal több kalóriával többet elégetni.
- Mivel hasra híznak elsősorban az erősebb nem tagjai, sok zsigeri zsírtól kell megszabadulniuk, ami kizárólag a táplálkozás megváltoztatásával és a rendszeres testmozgás beiktatásával lehetséges. A zsigeri zsírokkal szemben ugyanis nem hatékonyak a különféle testformázó, zsírégető gépek.
Az életmódváltás idején arányaiban nem szabad csökkenteni a fehérjebevitelt, mert az izomzat leapad, ami a férfiaknál nem igazán előnyös. Ne feledjétek, zsírból történő fogyás a cél!
A szénhidrát forrásokat fontos megváltoztatni. Hagyjuk el a finomított szénhidrátokat, pl. fehér lisztet, péksüteményt, cukrot és ezt az összetevőt a zöldségekből, gyümölcsökből, teljes kiőrlésű gabonákból pótoljuk.
A zsiradékot ne hagyjuk ki, mert a szervezetnek szüksége van rá, pl. azért, mert a különféle hatóanyagok ebben oldódnak. A bevitt mennyiség a napi összes kalóriabevitel 20%-a (max. 33g) lehet, ami lehetőleg finomítatlan növényi olajokból, illetve halból kerüljön a szervezetbe.
Arányok: 30% fehérje, 50% szénhidrát, 20% zsír, de ez az arány változik pl. tömegnöveléskor
Szerző: