Sokan úgy hiszik, hogy az egészséges étrend nem tartalmazhat szénhidrátokat. Csakhogy ez így nem igaz, sőt: az összetett szénhidrátok fontos részei a táplálkozásnak. Lássuk tehát a legjobb szénhidrátforrásokat!
Csicseriborsó
Egy csésze csicseriborsóban 11 gramm fehérje és 10 gramm rost található, ami a napi szükséges bevitel egyharmada. Emellett sok benne a foszfát és a kalcium is - mindkét ásványi anyag nagyon fontos a csontok egészségéhez.
Zabpehely
A zabpehelyben sok a mangán, a vas, a folsav és a B-vitamin, valamint számos egyéb egészséges tápanyagot is tartalmaz. Rendszeres fogyasztásával nagy mennyiségű egészséges rostot juttathatunk a szervezetünkbe, továbbá kutatások szerint segít csökkenteni a káros LDL-koleszterin szintjét is.
Édesburgonya
Bár a benne lévő cukroknak köszönhetően édes, ezek lassan kerülnek a véráramba, mivel az édesburgonyának a rosttartalma is igen magas. Emellett sok benne a C-vitamin, amely erősíti az immunrendszert, valamint a béta-karotin, amely segíthet csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek, illetve bizonyos daganatok kialakulásának kockázatát.
Sütőtök
Magas rosttartalmához viszonylag kevés kalória társul, így fogyókúrázóknak is ajánlott. Sok benne az E-vitamin, amely támogatja a bőr szépségének és egészségének megőrzését.
Fekete bab
Remek rost- és fehérjeforrás, ezért segít szabályozni az étvágyat, illetve megakadályozni, hogy túlegyük magunkat. Magas fehérjetartalma révén különösen ajánlott azok számára, akik nem esznek húst.
Quinoa
Érdemes megemlíteni, hogy a quinoa a tévhitekkel ellentétben valójában nem gabona, hanem mag. Fogyasztása nagyon jót tesz a szívnek, ráadásul igen változatos módon használható fel a konyhában - nem véletlenül nevezik gyakran szuperélelmiszernek.
Barna rizs
A fehér rizsnél sokkal több rostot, fehérjét és tápanyagot tartalmaz, ezáltal szintén remek választás azok számára, akik szeretnének leadni pár kilót. Bőven van benne vas, cink, szelén és B-vitamin is.
Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző