A fogyáshoz elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű rostbevitel, melyekhez adunk egy kis útmutatót. Nézd meg, mely ételeknek a legmagasabba rosttartalma és fogyaszd őket rendszeresen, hogy fogyj és egészséges lehess!
A rostokról néhány szó
Az élelmi rost a növények ehető részeire vagy a nem emészthető szénhidrátokra utal. Rost minden növényi élelemben van, beleértve a gyümölcsöket, zöldségeket, gabonákat, dióféléket, magvakat és hüvelyeseket. A rost egyik formáját szintén megtaláljuk a kitinben, olyan héjas állatokban, mint a rák, a homár és az apró tengeri rák.
Az élelmiszerek oldható- és oldhatatlanrost-tartalmának óriási szerepe van a kiegyensúlyozott emésztésben, illetve a sikeres fogyásban. Táplálkozási szakértők szerint naponta 30-40 gramm rostot, valamint két liter folyadékot kellene bevinni a szervezetbe ahhoz, hogy az anyagcsere-folyamatok jól működjenek. Ha kitöltöd az alábbi kvízt, kiderül, mennyire vagy képben az egyes táplálékok rosttartalmát illetően.
Hány gramm rostot tartalmaznak az ételek?
Bab: egy csésze fekete bab 19 gramm rostot tartalmaz.
Korpa: a korpás kenyerek, kekszek és a müzlibe kevert korpa adagonként 5-5 gramm rostot jelent.Borsó: már félcsészényi is 9 gramm rostot tartalmaz. Minden elkészítési formája ajánlott.Kukorica: a csöves kukorica darabja 5 gramm rostot tartalmaz.Bogyós gyümölcsök: egy csésze eper rosttartalma 3 gramm, ugyanennyi málnáé pedig több mint 8 gramm.Burgonya: átlagosan 5 gramm rost nyerhető egy közepesen főtt burgonyából.Füge: a füge és más szárított gyümölcsök magas rosttartalmúak. 3 szárított füge 10 gramm rostot tartalmaz.Brokkoli: egy csésze főtt brokkoli 9 gramm rostot tartalmaz.Zab: egy adag zabkásában, vagy zabpelyhet tartalmazó müzliben 7 grammnál nagyobb mennyiségű rost található.Alma: egy átlagos nagyságú alma 4 gramm rostot tartalmaz, pektin formájában.
A nagy rosttartalmú ételek csökkentik a diabétesz és a szívbetegségek kockázatát, mert hatásukra javul a vércukor- és koleszterinszint, a vérnyomás, sőt a gyulladásos folyamatok is.
Feltételezik, hogy a rostok megkötik a szervezetben a méreganyagokat, és segítik azok gyorsabb eltávolítását. A daganatos betegségek esetében, csak a férfiaknál csökkentette a halálozási kockázatot a több rost fogyasztása, vélhetően azért, mert náluk gyakoribbak az étkezéssel összefüggésbe hozható ráktípusok.
Rostokat tartalmaznak a gyümölcsök és zöldségek is, ám a legjobb hatást a gabonákból származó rostanyagoknál tapasztalták a tanulmányban.
A teljes kiőrlésű gabonák, ugyanis a rostokon kívül sok vitamint és ásványi anyagot is tartalmaznak. A tanulmány szerzői azt javasolják, hogy első, könnyű lépésként a fehér kenyeret váltsák fel teljes kiőrlésű gabonából készült kenyérre azok, akik túl kevés rostot fogyasztanak.