John Travolta, Demi Moore, Madonna és még számos ötvenen túli sztár állítólag ettől sugárzóan fiatalos, és szemtelenül egészséges. Ennek a ma divatos, ám egészen ősi alapokon nyugvó diétának a célja az, hogy ne csak táplálkozásodat, de egész életedet lendületbe hozza. A legkülönlegesebb benne az, hogy te magad vagy az első szempont, amit figyelembe vesz. Érdekes ellentét figyelhető meg azonban az étrend kitalálójának és a dietetikusok szakmai véleménye között.
A makrobiotikus étrendről
Maga az étrend Japánból származik, és a régi kínai-japán bölcseleti hagyományokra épül. Eszerint minden, ami a világon létezik, két ellentétes, de egymást kiegészítő vezérelv, a jin és a jang kategóriába sorolható.
A jin képviseli a nőt: olyan tulajdonságokat rendelnek hozzá, mint a lágyság, nedvesség, sötétség, valamint a hideg. A jangot párosítják a férfival, és a keménységgel, szárazsággal, világossággal, meleggel jellemzik. Az elmélet szerint ennek a két elvnek a tökéletes egyensúlyára van szükség ahhoz, hogy a testben akadálytalanul áramolhasson az életet fenntartó energia.
Sem távol-keletinek, sem kínai vallásúnak, vagy a földtől egészen elrugaszkodottnak nem kell lennünk ahhoz, hogy beismerjük: az élet minden területén egy dolog a fontos - az egyensúly. Tested és lelked minden pillanatban harmóniát keres: a munkádban, a kapcsolataidban, az önmagaddal való viszonyodban ugyanúgy, mint a színekben, a hőmérsékletekben vagy az ízekben.
Erre az alapvető emberi vágyra épül a taoizmus filozófiája: jin és jang egyensúlya.
Az étrend eredete
George Oshawa, a makrobiotikus táplálkozás elméletének 20. századi japán kidolgozója szerint ez az étrend megelőzi, illetve gyógyítja a legtöbb betegséget. Mivel tiltja a húst, a tejtermékeket és a kenyeret, és ezek ellenében a szemes gabonaféléket, a zöldségeket, gyümölcsöket és a halételeket részesíti előnyben, majdnem minden, amit a diéta keretében fogyasztasz, bio eredetű és növényi alapú – ezzel megelőzheted a legtöbb daganatos betegséget és még sok más bajt is.
Élelmiszerek csoportosítása
Jin jellegű táplálékok
A makrobiotikában az élelmiszerek besorolása bizonyos vezérelvek alapján történik. Eredetük és hatásaik alapján jin jellegűek a különféle növényi kivonatok, köztük a cukor, méz, gyümölcslevek, étolaj és az olyan élénkítő szerek, mint az alkohol, tea vagy kávé. Ide sorolandók a különböző tejtermékek, főként a tejszín, joghurt és tej.
Jang jellegű élelmiszerek
A jang típusú élelmiszerek közé a töményebb, állati eredetű táplálékok, a vörös húsok, baromfihús, tojás, halak, tenger gyümölcsei és a nehezen emészthető kemény sajtok tartoznak.
Jin és Jang között
A kiegyensúlyozott makrobiotikus étrend alapját azon élelmiszerek alkotják, amelyek nem szélsőségesen jin vagy jang jellegűek, hanem a két véglet között vannak. Ilyenek a gabonafélék, hüvelyesek, magvak, zöldségfélék és gyümölcsök.
A makrobiotikus elveken alapuló táplálkozásban minden egyes étkezés 50-60%-át teljes kiőrlésű gabonafélék és gabonatermékek, 20-25%-át szezonális és helyben kapható zöldségek, a maradék 10-15%-ot pedig hüvelyesek teszik ki. A gabonafélék és a hüvelyesek együttes fogyasztása - például borsó és rizs - teljes értékű fehérjepótlást biztosít, ráadásul a szervezet jóval könnyebben és gyorsabban dolgozza fel a növényi anyagokat, mint az állati eredetűeket.
• Alap élelmiszerek a gabonák közül: búza, tönkölybúza, kuszkusz, barna rizs, zab, árpa, hajdina, köles, rozs, kukorica.
• Zöldségek: sárgaborsó, bab, csicseriborsó, lencsék, zöldbab, zöldborsó, retek, répa, hagyma.
• Magvak: olajos magvak, csonthéjasok, mandula, dió, pisztácia.
• Gyümölcsök: csak a szezonális gyümölcsök.
• Egyéb hozzávalók: hidegen sajtolt olajok, tofu, bojtorján, miso, szójaszósz, szerves só, árpamaláta
Amiket kerülnöd kell
A makrobiotika nem ajánlja bizonyos élelmiszerek fogyasztását. Kerülni kell a: a burgonyát, a paradicsomot, a paprikát és a padlizsánt, mert ezek túlságosan savképzők. Amire érdemes fokozottan odafigyelni, hogy a gyümölcsök és a zöldségek közül csak helyben termeltet válassz, illetve olyat, amelyiknek szezonja van.
Az étrend előnyei
A makrobiotikus táplálkozásnak számos előnye van. Követői nem időszakos diétának fogják fel, hiszen nem a lemondásokról és az önsanyargató koplalásról szól. Ez egy olyan módszer, ahol bátran lehet változatosan étkezni, a megoldás a mértékletességben és az egyensúlyban rejlik. A gyors siker mellett pedig méregtelenítő hatása is van, ráadásul segít a narancsbőr megszüntetésében. Ez – azt hiszem – egy igen jelentős szempont a nők számára, hiszen a narancsbőr sok nő életét keseríti meg.
Dietetikusok nem ajánlják, kivéve...
Dietetikusok általában azért nem ajánlják ezt az étrendet, mert a fehérjebevitel felének állati - felének növényi fehérjéből kell, hogy álljon. Az étrend emiatt fehérjehiányos, tápanyaghiányos és minimális energiabevitellel jár (sportolóknak ezért nem megfelelő), ezért hosszú távon nem javasolják. Azonban a természetgyógyászok daganatos betegségek és tiszítókúrák esetében kifejezetten ajánlják az étrend követését.