notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Az egészséges tízórai és uzsonna titka

hirdetes

Tízórai és uzsonna – alapszabályok

Kósa Krisztina

Az egészséges életmód egyik alapszabálya, hogy ne hagyd éhezni a szervezetedet. Ezt felnőttként, dolgozó emberként nem mindig könnyű véghez vinni, és sajnos akár 6-7 óra is eltelhet a főétkezések közt. Ilyenkor könnyen előfordul, hogy a tested átáll a raktározós üzemmódra, ez pedig semmiképpen sem jó. Most bemutatjuk, hogyan tudsz te is egészségesen tízóraizni és uzsonnázni!

Tízórai és uzsonna - a lényeg, hogy egészséges legyen

A tízórai ideális alkalom, hogy kicsit lazítsunk, és nassoljunk valalmit. No persze ez nem azt jelenti, hogy valami egészségtelent kell enni, mindössze az a lényeg, hogy olyasmit fogyasszunk, ami élénkíti a szervezetet, de mégsem hat rá úgy, mint egy bögre kávé. 

A reggeli édességgel általában érdemes vigyázni, ugyanis akkor még feltétlenül áll készen a szervezet a fokozott inzulintermelésre. A tízóraival azonban már más a helyzet. Mivel a szervezet 11 és 13 óra közt tud a legjobban reagálni a cukorra – vagyis a megemelkedett vércukorszintre -, érdemes a tízórai alkalmával fogyasztani olyasmiket, amelyeket amúgy nem ajánlott a nap többi szakában. 

Sokan nem is gondolják, mennyit ártanak a szervezetüknek azzal, hogy naponta esznek valamilyen édességfélét. Természetesen nagyon sok ember vágyik az édes ízre, mellyel nincs is semmi gond, az már viszont problémásabb, hogy hogyan is lehet a csokikat, cukorkákat, sütiket helyettesíteni valami olyannal, ami valóban egészséges is. Vagyis egyáltalán nem tilos sütizni, csak tudni kell mértéket tartani, ha hosszútávon szeretnénk eredményt elérni. 

Ilyenkor tökéletes választás lehet a natúr joghurt valamilyen idénygyümölccsel kombinálva, melyben ott a gyümölcscukor, tehát máris eleget tettünk az édességes kívánalmaknak. smiley

hirdetes

Ha nem szereted a joghurtot, nyugodtan helyettesítheted sovány túróval, cukormentes jammekel, vagy akár zabkorpás tejbedarával is. Az aszalt gyümölcsök legalább ilyen nagy népszerűségnek örvenedenek tavasszal, hiszen pár szem elég belőlük, hogy máris úgy érezd, teli vagy. 

Aki inkább uzsnnás típus, vagyis akkor szeret valamilyen édességet nassolni, neki is jó hír, hogy egy kellemesen lágy gyümölcsturmix-szal máris meg lehet oldani ezt a problémát. Persze mindez csak akkor lesz egészséges, ha édesítőt és tejszínt nem teszel bele, hiszen akkor se nem diétás, se nem túl jó a szervezetednek.

hirdetes

Tehát uzsonnára is lehet enni gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó ételeket, sőt, ha mindezt megspékeled egy vacsora előtt edzéssel, akkor olyan, mintha nem is történt volna semmi.

Választhatsz uzsonnára például zabpalacsintát fahéjjal, almát sajttal, hagyományos rozsos szendvicset minden jóval megpakolva, vagyis zöldésgekkel és sonkával. Természetesen a mennyiség itt is fontos, hiszen közeleg már a vacsora ideje. 

A kiegészítő fogások – vagyis a tízórai és az uzsonna – tökéletesen alkalmasak arra, hogy kicsit lazítsunk a diétán, ha éppen a kellős közepén tartunk, vagy hogy együnk valami édeset, ha éppen arra vágyunk. Mivel ilyenkor általában jóval kisebb adagokat fogyasztunk, mint ebéd vagy vacsora alkalmával, nem is olyan megterhelő a szervezetnek. 

Ha azonban tartós eredméynre vágysz, és sajnos hízásra hajlamos vagy, akkor ilyenkor is figyelned kell a részletekre. Ezért hát a tripla csokis capuccino, a finomlisztes dolgok, a tejcsoki – vagyis a magas zsaír- és szénhidráttartalmú ételek – kizártak. 

Mennyiségre vonatkoztatni azért nehéz, mert mindenkinek más a családi háttere, mindneki mást hoz otthonról, mint öröklött hajlam stb., ezért a legjobb, ha kőkeményen kitartunk amellett, amit kitűztünk magunknak célként. Ez pedig azt jelenti, hogy a napi 200-200 grammos szénhidrátdiéta az ajánlott, ha szeretnénk tartani a súlyunkat. Nem könnyű ezt megcsinálni, véghez vinni, de nem lehetetlen. 

Ha emellé mozogsz is egy keveset, mindez máris elég arra, hogy akár fogyni is kezdj.

Praktikus ilyenkor egy saját listát vagy táblázatot vezetni, ohgy mikor mit ettél, vagy hogy mikor mit egyél – hiszen lehet ám előre is dolgozni/gondolkodni! wink

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

Bulémia

Mély lelki válságban előforduló, kórosan fokozott étvágy, amely csupán táplálkozással... Tovább

Jojó effektus

A helytelen fogyókúra következtében a diéta és az elhízás szakaszai egymást követve... Tovább

Tovább a lexikonra