notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Tedd rendbe a dolgokat a fejedben, mielőtt nekiesnél minden gépnek, olvasd el cikkünket és tudd meg, milyen gyakorlatokat érdemes végezned

hirdetes

Alapgyakorlatok vs Izolációs gyakorlatok

Jobbágy Orsolya

Becsengettek, és nem csak iskolákban, hanem az edzőtermekben is. De! Mielőtt ész nélkül nekiállnánk megváltani a világot, tegyünk néhány alapgondolatot tisztába. Ha még így sem megy? Akkor ne habozzunk szakember segítségét kérni céljaink elérése érdekében.

Minden, amit tudni érdemes fogyásról illetve a tömegnövelésről. Olvasd el cikkünket és tudd meg mitől függ a sikeres fogyás és hogyan érheted el a legjobb eredményt.

Röviden, az alapgyakorlatok végzése során több ízületben történik elmozdulás, míg az izolációs gyakorlatok elvégzése során csupán egy ízületben történik elmozdulás.


Akár tömeget növelnél, akár fogyni szeretnél, az alapgyakorlatok lesznek a legjobb barátaid, így jobb ha ezek a gyakorlatok adják az edzésterved gerincét.
Az izolációs gyakorlatok, ahogy a neve is mutatja egy adott kis izmot vagy izomcsoportot dolgoztat meg, ami erősíti, illetve növeli az izom állóképességét. Ha elsősorban fogyni szeretnél, akkor azért is érdemes az alapgyakorlatokat előnyben részesítened, mert végrehajtása több kalóriát emészt fel.


A többízületes gyakorlatok arra tanítják az izomzatot és a központi idegrendszert, hogy egyszerre és egy egységként tudjon működni. Tömegnöveléskor pedig a maximális tesztoszteronszint kibocsájtáshoz a nehéz súlyok és a nehéz alapgyakorlatok vezetnek.


Tehát egy ellentmondásba ütköztünk, hiszen ha tömeget akarsz növelni, ha fogyni szeretnél nagyjából hasonló gyakorlatokat kellene végezned. A különbség az alkalmazott edzésmódszerek (súlyok nagysága, pihenőidők stb) de leginkább a táplálkozásban és táplálék kiegészítésben rejlik.
Az, hogy mennyire látszol izmosnak vagy karcsúnak legalább 70%-ban azon múlik, hogy mit eszel, hányszor eszel.

 

Minden, amit tudni érdemes fogyásról illetve a tömegnövelésről. Olvasd el cikkünket és tudd meg mitől függ a sikeres fogyás és hogyan érheted el a legjobb eredményt.

 

Izomépítés, szálkásítás, formálódás

Nem egyszer tapasztaltam a hölgyek ellenállását a súlyzós edzéssel kapcsolatban. Mondogatják: „Nem szeretnék nagyon izmos lenni”. Tény, hogy alakformálásként próbálják eladni a nőknek a súlyzós edzést, de attól még az alakformálás egyenlő az izomépítéssel. Az izomzatod adja meg a tested formáját, mint pl egy szép kerek popsi, váll, formás karok és lábak. Biztos lehetsz abban, hogy ha lefogysz, de nem építesz izmot, nem is leszel elégedett az elért eredménnyel! Csúnya szóval élve csont és plötty leszel.

hirdetes

A szálkásítás kérdésköre

Itt is idézhetem a leggyakoribb mondatokat.

hirdetes
„ Nem akarok nagy izmokat, csak szálkásítani szeretnék!”  Szálkásítani csak akkor lehet, ha van mit szálkásítani. Ergo az izmommal két dolgot tudsz csinálni, növelni vagy sorvasztani. Növekszik, ha megfelelő súllyal terheled, és abban a pillanatban elkezd sorvadni, ha nem kap terhelést. A szálkásság az izmodat eltakaró zsírrétegtől függ. Az izmod ugyanolyan akkor is, ha éppen eltakarja a zsír. Így nem állja meg a helyét az az állítás sem, hogy a kis súlyokkal való edzés szálkásít, a nagy súlyok tömeget növelnek. A terhelhetőségekhez képest megfelelő súlyt célszerű használni az edzéseken. A kis súlyokkal való edzés a kalóriaégetésen kívül nem sok mindenre jó. Viszont egy nagyobb izomtömeg több kalóriát emészt fel.

A kis súlyokkal elfárasztani tudod az izmaidat, fejleszteni semmiképpen. Ha sokáig csinálod, még izomvesztés is lehet a következménye. Ha szálkásítani akarsz, végezz zsírégető edzést és táplálkozz ennek megfelelően.


Izomépítés és zsírégetés egyszerre legfeljebb akkor fordulhat elő, amikor nagy súlyfelesleggel elkezdesz otthon edzeni. Ilyenkor szinte mindegy mit csinálsz, a szervezeted reagálni fog a terhelésre. Ezáltal a saját súllyal történő edzésnek is lesz eredménye, sőt némi izomnövekedés is elképzelhető a fogyás mellett.


Ez azért lehetséges, mert nagyon távol áll egymástól a genetikai határod és a valóság.

A kezdeti fejlődés azonban sajnos hamar megáll, és eljön az igazság pillanata: döntened kell, hogy izmot szeretnél építeni vagy zsírt akarsz bontani! A kettőt egyszerre ugyanis nem lehet. Miért? Mert az izom egy energiaigényes szövet, így a szervezeted azonnal leépíti, amint úgy érzi nincs rá szükség. A szervezeted ugyanis mindig a minimális energiafelhasználásra törekszik.


Izmot nem lehet formálni! Izmaid formája genetikailag és fiziológiailag meghatározott. Van egy eredése és egy tapadása, hogy milyen formájú az alapvetően két dologtól függ: Az izom méretétől és a rajta levő zsír mennyiségtől. Ha szeretnél egy izmot kidomborítani, akkor növelni kell a méretét és csökkenteni a rajta levő zsírt. Ezáltal látványossá válik.

Szerző: Jobbágy Orsolya

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

B6-vitamin

Piridoxin. A piridoxin-koenzimek részt vesznek az aminosav anyagcserében, a zsírok... Tovább

Aromafürdő

  A fürdővízhez gyógynövényeket és illóolajokat adagolnak a fürdővízhez, éppen... Tovább

Tovább a lexikonra