Az altató gyógyszer nagy üzlet, évről évre növekszik rá a kereslet. De sokan vannak azok is, akik természetes megoldást keresnek álmatlanságukra. Pl. a melatonin készítmények használata több mint duplájára növekedett 2007-től 2012-ig az Egyesült Államokban. És ugyan a tudományos bizonyíték a gyógynövény alapú és alternatív kezelési módszerek esetében elég kevés, van azért néhány gyógyszermentes megoldás, melyeket a tudósok alaposan megvizsgáltak.
Ha az elalvás vagy az elég ideig tartó alvás állandó problémánk, fontos megtalálni és megnevezni az alapvető okot. De addig is, ezek az alternatív gyógymódok segíthetnek abban, hogy sikerüljön gyorsabban elaludni.
Melatonin készítmények
Orvosok is gyakran javasolják pácienseiknek a melatonin szedését. A melatonin egy hormon, amit az agy termel az alvás előkészítésként. Tabletta és folyadék formájában is elérhető bármelyik patikában – ami jó hír, mert némely új szokásunk megzavarhatja a természetes termelődését. Ha ki vagyunk téve a számítógépnek, tévének és a telefonok erős fényű kijelzőjének, az becsapja az agyat, amely úgy érzi világos van kint, ezért nem termel annyi melatonint, amennyit kellene.
Persze a cél az, hogy a természetes melatonin termelés visszaálljon, de átmenetileg, rövid időre hasznos lehet a vény nélkül kapható melatonin. Általában lefekvés előtt 30-60 perccel kell 1-3 mg-ot bevenni, ha probléma az elalvás. De közvetlenül előtte is lehet, ha az a gond, hogy túl gyorsan felriadunk. A következő oldalon folytatom!
Valeriana gyökér (vagy macskagyökér)
Ha a melatonin nem működik, vagy ellenérzésünk lenne vele szemben, ki lehet próbálni a valeriana gyökeret, ami egy biztonságos és sokaknál jól bevált szer. De mint minden táplálék-kiegészítőnek, ennek is lehetnek mellékhatásai, érdemes ezért előtte orvosunkkal konzultálni arról, hogy a többi esetleges gyógyszerünkkel mennyire fér össze. Figyeljük meg, hogy érezzük magunkat másnap reggel, mert vannak, akik remekül vannak tőle, de vannak olyanok is, akik kábán és másnapos érzéssel kelnek.
Levendula
Egy az Explore folyóiratban megjelent 2016-os tanulmány szerint azok az egyetemisták, akik levendula illatát (illóolajból) lélegezték be lefekvés előtt, jobb alvásról és - aztán nappal - több energiáról számoltak be, azokhoz képest, akik placebót lélegeztek be. Vizsgálódtak más rétegekben is, pl. középkorú nők és szívbetegek körében, ahol szintén arra az eredményre jutottak, hogy a valódi levendula (és nem illatolaj) javíthatja az alvás minőségét, ami az ellazító hatásának köszönhető. Vérnyomást csökkentő és szívverést lassító hatását is igazolták.
Kamilla tea
A kamilla teát már évezredek óta alvást elősegítő italként használják. Kevés kutatás irányult idáig a kamillára, de egy 2016-os szerint (Journal of Advanced Nursing folyóirat) azok a kismamák, akik kamilla teát ittak két hétig, kevésbé voltak hajlamosak álmatlanságra és depresszióra. Plusz, egy meleg ital szürcsölgetése már önmagában is kiválthatja az ellazultságot és az álmosságot. Egy próbát mindenképp megér.
Meditáció
Egyre több szakorvos javasolja a meditációt az ellazulás elérése érdekében, mivel a jobb alvás a rendszeres meditációnak tulajdonképpen mellékterméke. Lefekvés előtt minimum 30-60 perccel kapcsoljuk ki elektromos eszközeinket, üljünk le csendben és fókuszáljunk lágy zenére vagy a saját mély légzésünkre. Ha az éjszaka közepén ébredünk fel, akkor is kipróbálhatjuk, hogy – minden erőlködés nélkül - a légzésünkre koncentrálva visszanyugtatjuk magunkat. Akit érdekel, könnyen szerezhet további ismereteket a meditációról, akár mobil applikációk vagy online videók segítségével.
„Zaj”-hatás
Tanulmányok egyértelműen igazolják, hogy a természet hangjainak hallgatása, pl. egy felvétel az erdő hangjairól vagy egy csobogó patak hangja relaxációs választ vált ki agyunkban. Érdemes körülnézni akár a mobil alkalmazások közt is, melyeket a természet hangjai inspiráltak.