November, az egészség hónapja – Ezt tedd az egészségedért novemberben!

B. Á.

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A november sokak számára a télre való felkészülés időszaka. Ilyenkor megy el az ember általános orvosi vizsgálatokra, elvégzi az autó karbantartását, „téliesíti” kertjét és otthonát, és összességében átszellemül a közelgő téli hangulatba. De nem felejtettél el valamit? A november tele van új egészségügyi kihívásokkal is, amelyekre szintén neked, személyesen kell felkészülnöd, hogy később nyugodtan és vidáman ünnepelhesd szeretteiddel az adventi időszakot. Lássuk, hogy mi mindenre kell odafigyelned, ha szeretnél novemberben egészséges maradni!

Figyelj oda a konyhában!

Talán veled is megesett már, hogy miután egy ismerősnél vagy családtagnál félkész húst ettél, a következő néhány napot a WC-re szíjazva töltötted. Ne te légy az a házigazda idén, aki nyers, vagy épp égett fogásokat tálal fel vendégeinek, ezzel több napi kínszenvedésre ítélve őket. Szerezz egy kifejezetten sütéshez készített hőmérőt, és ügyelj az ideális hőmérsékletekre!

Az ételmérgezésért felelős baktériumok kifejezetten langyos közegben szaporodnak a leggyorsabban. Ha egy adag kaszinótojás, sonka, vagy épp valamilyen mártás túl sokáig csücsül a konyhaasztalon, akkor légy óvatos vele. Kerüld a nyilvános büféket és salátabárokat, és légy nagyon óvatos a batyus vacsorákon is. Összességében: ha nem ismered a szakácsot, vagy nem bízol benne, inkább ne kockáztass. Ne felejtsd el továbbá hűtőbe rakni saját főztjeidet is, miután kissé meghűltek – ezzel se várj sokáig!

hirdetes

Az ételmérgezés nem vicc, és kifejezetten ilyenkor, az év végi ünnepi, adventi időszakban sűrűsödnek meg az esetek. Légy tehát szigorú mind a hozzávalók kiválogatásakor, mind a megtisztításukkor, mind pedig az ételek elkészítésekor (és persze az utólagos tárolásról se feledkezz meg). Minden megvett hozzávalóról feltételezd azt, hogy nincs megmosva – bármit is ír a csomagolás. Használj külön késeket a zöldségekhez, a húsokhoz, a tenger gyümölcseihez és a tejtermékekhez, amikor többfogásos családi vacsorákat alkotsz konyhádban.

Töröld le a munkalapokat, mielőtt és miután húst, vagy bármi mást vágsz rajtuk, illetve kezdd és fejezd is be megmosott kézzel ezeket a feladatokat. A kész ételeket mindig tiszta tányérokon tálald – ne használd fel újra az elkészítéskor (pácolás, stb.) használt tálakat és tálcákat. Ha több személyt is meghívsz vacsorára, akkor kérdezd meg tőlük előre, hogy milyen ételérzékenységekre kell odafigyelned a fogások elkészítésekor.

hirdetes

Nincs is rosszabb annál, amikor egy vendég ott helyben jön rá, hogy nem ehet a főfogásból, csak mert allergiás vagy érzékeny egy hozzávalóra. A fogások elkészítéséhez igyekezz minél több friss zöldséget, és minél kevesebb sót használni. Végezetül, ne tárold 4 napnál tovább a hűtőben a maradékaidat.

Még ha ehetőnek is tűnnek és az ízük is jó, szinte biztos, hogy már szaporodnak rajtuk (vagy bennük) a káros baktériumok, amelyek ételmérgezést okozhatnak. Ha nehezen tudod észben tartani, hogy mit mikor készítettél, vezesd azt egy naptárban, vagy címkézd fel a dobozokat/letakart tányérokat hűtődben. Ezzel még nincs vége, a következő oldalon további tippek várnak!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás

Szótár

Túledzettség

Olyan állapot, amelynek során csökken a teljesítőképesség, és csökkennek a... Tovább

Glikémiás index (GI)

A glikémiás index (GI) egy olyan mutatószám, melynek segítségével az élelmiszereket 1-100-ig... Tovább

Tovább a lexikonra